Všetko nasvedčuje tomu, že Slováci uvidia vďaka výronu plazmy úžasné nebeské divadlo
- Výron plazmy so sebou môže priniesť na Slovensko polárnu žiaru
- Jej viditeľnosť záleží od viacerých hodnôt
- Výron plazmy so sebou môže priniesť na Slovensko polárnu žiaru
- Jej viditeľnosť záleží od viacerých hodnôt
Nie je to ani tak dávno, čo Slovensko zažilo na vlastné oči polárnu žiaru hýriacu mnohými farbami. Ako informuje Severe Weather Slovakia o.z. na sociálnej sieti, svedkami podobne veľkolepej „nebeskej šou“ budeme možno opäť už dnes.
Nad Slovenskom a Českou republikou sa môže v stredu večer objaviť polárna žiara, ktorá rozžiari nočnú oblohu svojimi pestrými farbami. Zisti, kde a kedy budú najvhodnejšie podmienky na jej sledovanie.
Či bude viditeľná, závisí od viacerých faktorov
„Dnes sa vyskytla zaujímavá udalosť od Slnka, ktorá k nám poslala výron plazmy, ktorá je natoľko silná, že by mohla vyprodukovať polárnu žiaru aj nad naším územím aj Českou Republikou po západe slnka, i keď treba zdôrazniť, musí zostať takto silná a hlavne stabilná,“ informuje občianske združenie Severe Weather Slovakia.
To, či bude polárna žiara naozaj viditeľná, závisí od viacerých faktorov.
„Záleží od viacerých hodnôt aby bola viditeľná… ale tými najlepšími zložkami, ktoré podporujú polárnu žiaru, sú Bz, slnečný vietor a hlavne stabilita,“ informuje Severe Weather Slovakia ďalej.
Najlepším miestom na pozorovanie tohto „nebeského divadla“ sú vyvýšené miesta, kde je málo svetelného smogu. Polárnu žiaru bude pravdepodobne možné sledovať medzi 20:00 až 21:30.
Teplému počasiu dáme zbohom
Čo sa týka počasia na Slovensku, o prichádzajúcej zmene sme ťa informovali v tomto článku. Portál iMeteo.sk poukazuje na to, že počas stredy (13.9.) bude počasie pekné len na území stredného a východného Slovenska.
V týchto oblastiach zatiaľ nič nehrozí. Búrky v stredu so sebou môžu priniesť silný nárazový vietor, no výnimočné nebudú ani krúpy.
Inak to však bude na západe krajiny, kde sa počasie začne meniť k horšiemu už v popoludňajších hodinách. Spôsobí to postupujúci studený front.
Tvoriť sa na ňom budú búrky a ich prvá vlna zasiahne západné časti Slovenska už v stredu. Tieto búrky sa počas dnešného dňa začnú tvoriť nad Nemeckom a alpskou oblasťou. Okrem Slovenska bude v stredu búrlivo aj v susednom Česku, Rakúsku a na západe Poľska.
Búrky na Slovensku sa začnú objavovať na západe a severozápade krajiny. Čo sa týka stredného a východného Slovenska, počasie sa tu začne meniť už v noci zo stredy na štvrtok.
Búrková aktivita vo štvrtok bude v porovnaní s tou zo stredy výraznejšia a plošnejšia. Nebezpečným javom, ktorý so sebou môžu búrky priniesť, budú prívalové dažde.
Ničivá búrka v Líbyi
Najmenej 10 000 osôb je nezvestných v Líbyi po záplavách, ktoré v nedeľu spôsobila búrka Daniel. V utorok o tom informoval Červený kríž s tým, že o život mohli prísť tisícky ľudí. TASR správu prevzala z agentúry AP a AFP.
Počiatočné informácie naznačovali vážne škody v desiatkach dedín a miest v Líbyi, ktorá sa už viac než desaťročie zmieta v politickom chaose.
Podľa premiéra východnej časti Líbye Usáma Hamáda prišlo v pondelok o život zrejme až 2 000 ľudí v dôsledku rozsiahlych záplav v prístavnom meste meste Derna, kde nápor vody nevydržali dve priehrady. Následky búrky najviac postihli severovýchod krajiny, uviedli záchranári.
Rekordné dažďové zrážky spôsobili v Hongkongu v piatok záplavy, ktoré narušili cestnú a železničnú dopravu iba niekoľko dní po tom, ako mesto tesne uniklo vyčíňaniu supertajfúnu. Informuje o tom TASR podľa správ agentúry AFP.
Silné dažde sa začali vo štvrtok a počas hodiny do polnoci nameral Hongkonský meteorologický úrad (HKO) pri svojom sídle 158,1 milimetra zrážok, čo je najviac od začiatku meraní v roku 1884.
Miestni predstavitelia uviedli, že viaceré štvrte zaplavilo a prebiehajú záchranné operácie. Obyvateľov vyzvali, aby zotrvali na bezpečných miestach. Zranenia dosiaľ nehlásili, úrady však uzavreli školy a pozastavili vybavovanie nákladnej dopravy na hranici.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: FB/Severe Weather Slovakia o.z., archív Startitup, iMeteo, TASR