„Všetko zdražie, priemerná domácnosť si priplatí o 1 000 eur.“ Politici reagujú na zvýšenie DPH
- Základná sadzba DPH sa zvýši
- Štefan Kišš, Pavel Ľupták a Marián Viskupič reagujú pre Startitup
- Základná sadzba DPH sa zvýši
- Štefan Kišš, Pavel Ľupták a Marián Viskupič reagujú pre Startitup
Našou krajinou v posledných dňoch rezonuje zvýšenie základnej sadzby DPH a slová ministra financií Kamenického (Smer-SD) zase pobúrili množstvo Slovákov. Vláda v utorok (17.9.) prvýkrát predstavila opatrenia v rámci konsolidačného balíka. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vtedy potvrdil zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 %.
„Dohodli sme sa, že pokiaľ ide o DPH, zavádzame základnú sadzbu DPH na 23 % s tým, že pokiaľ ide o všetky ostatné potraviny, pôjdu do 19-percentnej sadzby. Základné potraviny, kde sme zaviedli v minulosti 10 % DPH, pôjdu do 5 % sadzby DPH,“ uviedol Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii.
„Musíme povedať, že knihy ako také, robili sme si analýzu, sú doménou bohatších vrstiev obyvateľstva, takže budú za základnú sadzbu,“ vyhlásil zase minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Na knihy doteraz platila väčšinou 10 % sadzba DPH, čiže ide o veľké zvýšenie.
Ako priblížil Fico, napríklad pri kúpe chladničky, práčky alebo televízora bude platiť 23 % DPH. Daň sa zníži na 5 % pri základných potravinách a liekoch.
Startitup medzi politikmi zisťoval, či súhlasia s tým, že knihy sú doménou väčšinou bohatších vrstiev obyvateľstva, ako ovplyvní zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 % kúpyschopnosť obyvateľstva a infláciu. Zisťovali sme aj, či sa plánujú zaviesť kompenzačné opatrenia pre nízkopríjmové skupiny, ktoré by mohli byť najviac postihnuté zvýšením základnej sadzby DPH.
Kišš: Všetko zdražie, priemerná domácnosť si priplatí o 1 000 eur
Ako podľa politikov ovplyvní zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 % kúpyschopnosť obyvateľstva a infláciu?
Podľa poslanca Štefana Kišša z Progresívneho Slovenska všetko zdražie, priemerná domácnosť si budúci rok zaplatí o „1 000 eur viac na svoje náklady v porovnaní so scenárom bez balíčka“.
„Prejaví sa to vo vyššej inflácii, minister financií zabudol povedať, že v dôsledku aj tohto balíčka bude inflácia viac ako 5 %. To zároveň znamená, že klesnú reálne mzdy v budúcom roku,“ dodáva pre Startitup Štefan Kišš.
„Keď sa nad tým zamyslíme, tak zvýšenie DPH o 1 % znamená príjem do štátneho rozpočtu zhruba 500 miliónov eur. Dospeli sme k tomu, že bez zvýšenia DPH to jednoducho nepôjde, tak sa to kompenzovalo pre skupiny s nižšími príjmami tým, že sa zaviedli ďalšie dve sadzby. To znamená sadzba 5 %, ktorá tu nebola, a 19-percentná sadzba, a do tej 5-percentnej sadzby spadajú základné potraviny, energie a ďalšie veci bežnej spotreby pre ľudí. Tak týmto by sa malo aspoň sčasti kompenzovať to kvázi zvýšenie 23 % DPH,“ myslí si poslanec Pavel Ľupták.
Podľa Mariána Viskupiča (SaS) to ovplyvní kúpyschopnosť obyvateľstva veľmi jednoducho: „23 % daň znamená, že všetko zdražie, kúpyschopnosť sa zníži a ľudia si budú môcť dovoliť menej. Jasné je aj to, že toto infláciu zvýši.“
Ľupták: Niektoré komunity si skôr kúpia pálenku a cigarety než knihy
Čo politici hovoria na nedávne slová ministra Kamenického o tom, že knihy sú doménou bohatších vrstiev obyvateľstva a tak budú za základnú sadzbu 23 %?
„To závisí od interpretácie, ale keď si človek s priemernou mzdou myslí, že je ten bohatý, tak nech sa páči,“ odpovedá Kišš.
„Je pravda, že skupiny s nižšími príjmami alebo niektoré komunity si skôr kúpia pálenku a cigarety ako knihy. Ale plošne sa to nedá povedať,“ hovorí Ľupták.
„Nesúhlasím. Minister Kamenický povedal absolútnu hlúposť a myslím si, že urazil veľkú časť slovenského národa. Knihy sú, bez ohľadu na to, či sú ľudia bohatí alebo chudobní, doménou ľudí, ktorí chcú byť vzdelaní a múdri,“ uzatvára Viskupič.
Zdroj: Archív Startitup