Všetkým ukázal, že sa to dá. Mladý Holanďan čistí katastrofu po generáciách pred nami
- Do roku 2040 by chcel vyčistiť oblasť Veľkého pacifického ostrova odpadkov
- Okrem oceánov sa The Ocean Cleanup zameriava aj na rieky
- Do roku 2040 by chcel vyčistiť oblasť Veľkého pacifického ostrova odpadkov
- Okrem oceánov sa The Ocean Cleanup zameriava aj na rieky
Ako uvádza portál Czechcrunch, Veľký ostrov odpadkov v Pacifiku patrí k najhorším nočným morám environmentalistov. Tvorí ho približne 80 000 ton odpadu a patrí k najviac znečistením miestam na našej planéte. Holandský startup The Ocean Cleanup sa snaží daný problém vyriešiť, pričom v úplných začiatkoch tomu takmer nikto neveril.
Zakladateľom startupu bol v tom čase len 19-ročný Boyan Slat, ktorý v roku 2013 predstavil verejnosti a investorom svoj detailný plán na efektívne čistenie oceánov. Okrem toho zdôraznil, že z Tichého oceánu odstráni až 90 % odpadu, ktorý pozostáva zväčša z plastových úlomkov.
Pravdepodobne premýšľaš, ako je niečo také možné, avšak Slat to mal dôkladne premyslené. Čistenie odpadu mala podľa jeho slov uskutočniť masívna plávajúca bariéra zapriahnutá za loďou.
Inžinieri sa v priebehu niekoľkých rokov podieľali na masívnej konštrukcii z trubiek a sietí, do ktorých sa vplyvom ťahu lode, vĺn a vetra nahromadí odpad.
Síce na začiatku nefungovalo všetko podľa predstáv a úlomky plastov sa vracali späť do oceánov, v roku 2019 sa holandskému startupu podarilo problém vyriešiť. Uviedol do prevádzky systém, ktorý z morského sveta vytiahol niekoľko ton odpadu, pričom sa z neho vyrobili nové produkty.
Prvé pokusy
Portál Time uvádza, že v roku 2018 startup spustil prístroj dlhý 2 000 stôp (vyše 600 metrov) na vopred určené miesto v Tichom oceáne. Pred uskutočnením daného kroku spoločnosť vykonala sériu skúšok, aby sa zabezpečilo, že systém bude správne fungovať a dokáže sa prispôsobiť meniacim sa vodným a veterným prúdom.
Proces čistenia fungoval na princípe toho, že loď na odvoz odpadu každých pár mesiacov pravidelne cestovala medzi potrubím a brehom. V dôsledku tohto sa mal vyčistiť nahromadený plast, ktorý mal byť následne zrecyklovaný, avšak ako píšeme vyššie, prvé pokusy neboli najúspešnejšie.
Ekologická situácia je čoraz vážnejšia, pričom už v roku 2018 sa odhadovalo, že každý rok sa dostane do našich oceánov 8 miliónov metrických ton plastového odpadu. V roku 2015 bol startup uvedený na zozname najlepších vynálezov časopisu Time, pričom spoločnosť ho považovala za menej efektívny než napríklad dobrovoľné čistenie pláží.
Nové ciele
Ekológovia dosiahli ďalší míľnik, kedy pomocou približne 800 metrov dlhého systému vytiahli na breh ďalšie odpadky. Práve tento čin motivoval The Ocean Cleanup, ktorý sa rozhodol, že v oblasti Veľkého pacifického odpadkového koša v priebehu niekoľkých rokov vysadí niekoľko takýchto bariér, informuje Czechcrunch. Okrem toho sa zameral na vylepšenie svojich doterajších technológií, aby boli ešte efektívnejšie.
Aktuálne uvádza nový prístroj System 003, ktorý bude výrazne väčší než jeho predchodcovia. V zadnej časti bude ukrývať špeciálnu komoru, kam sa bude odvádzať plastový odpad. Pokiaľ sa novinka osvedčí, môže ísť o prelom dlhoročnej snahy startupu.
Ako vo svojich začiatkoch uviedol, ak pôjde všetko podľa plánov, do roku 2040 by mala byť celá oblasť Veľkého pacifického koša kompletne vyčistená.
Okrem čistenia oceánov spoločnosť ponúka aj špeciálne riečne plavidlo katamaránového typu The Interceptor. Jeho cieľom je zozbierať odpad zo znečistených riek, čo by malo zamedziť tomu, aby sa dostal do morí.
Startup na svojom webe uvádza, že spolu s korporáciami, vládami a jednotlivcami na celom svete plánuje riešiť 1 000 najviac znečistených riek pomocou technológií, skúseností a znalostí.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Czechcrunch, Time, The Ocean Cleanup