Vtáčia chrípka mutuje, ide o najvážnejší pandemický vírus. „Riziko je reálne,“ hovorí virológ
- Nedostatok vajec na Slovensku je len špičkou ľadovca
- Vtáčia chrípka sa šíri naprieč kontinentmi
- Virológ odpovedal, či môže vzniknúť nová pandémia
- Nedostatok vajec na Slovensku je len špičkou ľadovca
- Vtáčia chrípka sa šíri naprieč kontinentmi
- Virológ odpovedal, či môže vzniknúť nová pandémia
Posledné obdobie sa čoraz viac do popredia dostáva téma vtáčej chrípky. Na slovenskom trhu nastal začiatkom novembra výrazný nedostatok vajec, pričom dôvodom bola práve nákaza vtáčej chrípky u najväčšieho domáceho dodávateľa. Informovali sme, že spoločnosť Novogal v Dvoroch nad Žitavou musela náhle prerušiť dodávky. Tento výpadok predstavoval 10 až 15 percent bežnej produkcie vajec na Slovensku.
Podobná situácia s vtáčou chrípkou sa vyskytla aj v susednom Poľsku, s ochorením zápasia aj chovatelia v 25 okresoch Rakúska. Zvýšený výskyt vírusu, ktorý môžeme pozorovať, však nie je len problémom európskych krajín alebo hydiny. Tento rok sa nakazilo najmenej 46 ľudí v USA a len prednedávnom museli v Kanade prvýkrát hospitalizovať tínedžera.
Tieto fakty znepokojujú aj v kontexte najnovšej štúdie, ktorú vedci publikovali 28. novembra tohto roka. Portál livesience.com upozornil, že vedci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na základe tejto štúdie prišli s názorom, že sa vtáčia chrípka H5N1 začína lepšie šíriť medzi cicavcami.
CDC tvrdí, že aj keď vírus stále predstavuje malé riziko pre širokú verejnosť, vedci vykonali štúdiu ako preventívne opatrenie. Dôvodom je, že vedci našli vírus u približne 50 druhov cicavcov vrátane dobytka. Podľa odborníkov preto musia zistiť, do akej miery dokáže vtáčí vírus nakaziť cicavce a ako ľahko sa môže šíriť po preskoku na nový druh.
Predstavuje vtáčia chrípka patričné nebezpečenstvo pre človeka? Môže sa zopakovať epidémia vtáčej chrípky podobne, ako to bolo v prípade Covid-19? Pozreli sme sa na problematiku, pričom na naše otázky nám odpovedal virológ Boris Klempa.
U ľudí má vážny priebeh
Vtáky vylučujú vírus nielen cez dýchacie cesty, ale aj tráviacim traktom, teda vo výkaloch. Najviac ohrozuje vírus ošetrovateľov hydiny a iných ľudí, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s hydinou alebo pracujú v prostredí s hydinou, vysvetlil nám virológ Klempa.
„V USA momentálne prichádza k epidémiám dokonca aj u hovädzieho dobytka, takže tam sú podobne ohrození aj ošetrovatelia dobytka, nielen hydiny. V konečnom dôsledku sa musí vírus dostať na sliznice alebo byť vdýchnutý.“
Vo všeobecnosti je vírus vtáčej chrípky H5N1 považovaný za vysoko patogénny. Aj keď prípady u ľudí sú podľa virológa zriedkavé, veľmi často majú ťažký priebeh. „V súčasnosti bývajú prípady často spájané aj so zápalom spojiviek, čo zjavne odzrkadľuje, že k infekcii príde práve cez sliznicu oka, keď si napríklad človek kontaminovanými rukami pretrie oči.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Je mutácia hrozbou pre človeka?
- Ako sa vtáčia chrípka prejavuje a koľko ľudí na ňu zomrelo?
- Prečo vedci hovoria o mutácii a čo s tým majú spoločné fretky?
- Môžeš sa chrípkou nakaziť aj cez vajíčka?
- Prečo očkovanie hydiny môže predstavovať nebezpečenstvo?
- Prečo virológ hovorí o možnej pandémii?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko