Vyber si svoj nový cestovateľský sen: Tieto miesta ťa očaria tak, že si budeš chcieť okamžite kúpiť letenku
- Svet architektúry je plný prekvapivých skvostov
- O niektorých si doteraz možno ani netušil
- Svet architektúry je plný prekvapivých skvostov
- O niektorých si doteraz možno ani netušil
Táto kreatívna (alebo aj bizarná) turistická atrakcia sa nachádza v Oude Haven, najhistorickejšej časti rotterdamského prístavu. Ako informuje ArchDaily, po jeho zničení počas druhej svetovej vojny požiadali architekta Pieta Bloma, aby celej oblasti vrátil život a prestaval ju.
Výsledkom Blomovej činnosti bola bytová výstavba, ktorú tvorili tri samostatné projekty. Konkrétne išlo o Blaaktoren – šesťuholníkovú bytovú vežu, Spaanse Kade – komplex radových budov, ktorý obklopuje vnútorné nádvorie, a Kubuswoningen – stavby kockových domov vo väčšom meradle.
Každá „kocka“ má celkovú podlahovú plochu 106 metrov štvorcových. Možno sa to ani nezdá, ale disponuje všetkými základnými izbami a priestormi, ktoré nájdeš v akomkoľvek dome alebo byte. Nečudujeme sa, že dané architektonické dielo zaujalo turistov. Preto sa jeden z obyvateľov kockového domu rozhodol otvoriť takzvanú výstavnú kocku a ponúka prehliadky pre všetkých záujemcov aj fanúšikov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Walden 7, Španielsko
„Jedna z najinovatívnejších a najreprezentatívnejších obytných budov v španielskej súčasnej architektúre, koncipovaná ako vertikálna štvrť sama o sebe a navrhnutá architektom Ricardom Bofillom.“ Presne týmito slovami je bytový dom opísaný a charakterizovaný v Spainis Culture.
Walden 7 predstavuje projekt pre stavebné mesto nachádzajúce sa v metropolitnej oblasti Barcelony. Budova má 18 veží, z ktorých každá je posunutá poschodie po poschodí od svojich základov, čím vytvára krivku podobnú labyrintu. Modulový dizajn ju zároveň robí jedinečnou a svetlá vonkajšia fasáda zaručene pritiahne pozornosť okoloidúcich.
Prečo práve tento názov? Slávna budova dostala pomenovanie podľa sci-fi románu Walden Two. Jeho autorom je B. F. Skinner, behaviorálny psychológ, ktorý túžil po utopickej komunite. Bytový dom však navrhol a postavil architekt Ricardo Bofill.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Krivý dom, Poľsko
Táto doslova rozprávková stavba uzrela svetlo sveta v roku 2004. Navštíviť ju môžeš v Sopote, kde je považovaná za jednu z najväčších turistických atrakcií. Domček navrhli architekti Szotynscy a Zaleski a inšpiráciou im boli ilustrácie detských kníh Jana Szancera.
Neuveriteľný dizajn priťahuje pozornosť domácich i zahraničných návštevníkov už od postavenia tohto diela. Ako píše Designing Buildings, stavbu tvoria pokrčené steny, okná s pieskovcovým rámom, kamenné dekory a zakrivené architektonické vitráže. Tie sú zakončené strechou, na ktorej sa nachádzajú modré a zelené smaltované šindle, aby vytvorili dojem kresleného draka.
Budova celkovo zaberá 4 000 metrov štvorcových. Nájdeš v nej obchody, kancelárske priestory, reštaurácie, bary a v neposlednom rade môžeš využiť aj jej skvelú lokalitu. Nachádza pri miestnom chodníku slávy, ktorý určite poznáš z filmového a hudobného hollywoodskeho prostredia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
The Vessel, USA
Jednou z najneobvyklejších architektonických atrakcií New Yorku je nepochybne táto. Ak by si ju niekedy chcel vidieť naživo, určite ju neminieš. Má prepracovaný a monumentálny dizajn, ktorý z neho robí ikonickú pamiatku s veľkolepým výhľadom.
„Koncept The Vessel bol prvýkrát predstavený v roku 2016 a verejnosti otvorený v roku 2019. Pozostáva zo 154 prepojených schodísk. Má takmer 2 500 schodov a predstavuje hlavnú dominantu impozantného 5-akrového námestia Hudson Yards Public Square,“ píše cestovateľský portál The Travel.
Stavba je považovaná za ústredný bod, kam môžu ľudia prísť a vychutnať si výhľady na mesto z rôznych uhlov, výšok a pohľadov. Každý prvkov, ktorý je jej súčasťou, bol vyrobený na mieru. Aj tento fakt robí z daného miesta skutočný unikát. The Vessel však nie je až taká neznáma, mohol si ju už zazrieť v nejednom filme alebo hudobnom videoklipe.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Bublinový palác, Francúzsko
Bublinový palác, známy aj ako Palais Bulles, je obrovská rezidencia v Théoule-sur-Mer neďaleko Cannes. Organickú rezidenciu pôvodne navrhli Antti Lovag a Pierre Bernard, v skutočnosti však bola postavená pre istého francúzskeho priemyselníka. Neskôr ju ako svoj dovolenkový dom kúpil módny návrhár Pierre Cardin.
Architektonický počin s celkovou rozlohou 1 200 metrov štvorcových je jedným z významných príkladov modernej architektúry s nezvyčajným dizajnom, ktorý leží na kopcovitom teréne s rozľahlou krajinou. Tvorí ho predná časť, panoramatický salónik, 500-miestny amfiteáter pod holým nebom, 10 spální, niekoľko bazénov a vodopádov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako uvádza World Architecture, v roku 2017 bol palác na predaj za 350 miliónov eur, čo bola jedna z najvyšších cien za európsku nehnuteľnosť. V minulosti hostil niekoľko módnych udalostí. Pierre Cardin tu predviedol jednu zo svojich kolekcií v roku 2008. Neskôr v tomto dome predstavil kolekciu aj parížsky módny návrhár Dior.