Výborná správa pre Slovákov: Vakcína, ktorou sa budeme čoskoro očkovať, vykázala 76 % ochranu po prvej dávke
- Vedci z Oxfordskej univerzity zverejnili nové výsledky účinnosti svojej vakcíny, ktorú vyrábajú so spoločnosťou AstraZeneca
- Výsledky ukazujú, že poskytuje 76 % ochranu po dobu troch mesiacov už po prvej dávke
- U očkovaných je oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu choroby 67 %
- Výsledky sú pozitívnou správou pre krajiny, ktoré oddiali podanie druhej dávky vakcíny
- Vedci z Oxfordskej univerzity zverejnili nové výsledky účinnosti svojej vakcíny, ktorú vyrábajú so spoločnosťou AstraZeneca
- Výsledky ukazujú, že poskytuje 76 % ochranu po dobu troch mesiacov už po prvej dávke
- U očkovaných je oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu choroby 67 %
- Výsledky sú pozitívnou správou pre krajiny, ktoré oddiali podanie druhej dávky vakcíny
Vedci z Oxfordskej univerzity zverejnili nové výsledky účinnosti svojej vakcíny, ktorú vyrábajú so spoločnosťou AstraZeneca. Výsledky zverejnené v časopise The Lancet ukazujú, že poskytuje 76-percentnú ochranu po dobu troch mesiacov už po prvej dávke. Testovanie tiež odhalilo, že u očkovaných je oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu choroby 67 %, čo pomôže zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.
„Účinnosť vakcíny po jednej štandardnej dávke vakcíny od 22. do 90. dňa po očkovaní bola 76 %,… modelovaná analýza ukázala, že ochrana sa počas tohto počiatočného 3-mesačného obdobia neznížila,“ uvádzajú autori výsledkov v časopise The Lancet, informuje CNBC.
Správa je povzbudivá hlavne pre krajiny, ktoré sa rozhodli odložiť preočkovanie druhou dávkou na neskôr a snažia sa prvou dávkou vakcíny zaočkovať čo najväčší počet ľudí. Takúto stratégiu zvolila napríklad Veľká Británia. Guardian informuje, že oddialenie druhej dávky vakcíny môže byť ešte efektívnejšie v prípade vakcíny od AstraZeneca. Údaje o účinnosti vakcíny pri oddialení od Moderny a Pfizeru/BioNTechu zatiaľ nie sú známe.
„Je veľmi upokojujúcou správou, že iba jedna dávka vakcíny má účinnosť až 76 %. Účinnosť sa pri druhej dávke stále zvyšuje, takže ju je potrebné stále užiť pre posilnenie imunitnej obrany. Náznak, že sa znížila tvorba vírusov (prenos choroby pozn. red.), je tiež veľmi povzbudivý,“ uviedla Deborah Dunn-Walters, profesorka imunológie na Southampton University.
Podobný účinok aj pri vakcínach proti chrípke a ebole
Nové údaje o vakcíne od AstraZeneca pochádzajú z klinických štúdií vo Veľkej Británii, Brazílii a Južnej Afrike uskutočňovaných do 7. decembra. Oddialenie druhej dávky najmenej o tri mesiace zvýšilo ochranu v priemere na 82 %.
Profesor Andrew Pollard, hlavný autor štúdie v Oxforde, pre The Guardian uviedol, že výsledky sú uspokojivé a potvrdzujú rozhodnutie regulačných úradov Veľkej Británie oddialiť druhú dávku ako správne. Pollard zároveň uviedol, že podobný účinok možno pozorovať aj pri vakcínach proti chrípke a ebole, ktoré sú tiež účinnejšie, keď sú ich dávky dlhšie od seba vzdialené.
Profesorka vyzýva na opatrnosť
Súčasťou skúmania boli výtery z nosa a hrdla od dobrovoľníkov na týždennej báze. Výtery slúžili na kontrolu nákazy koronavírusu. Výsledky ukázali, že po jednej dávke vakcíny poklesli pozitívne prípady covidu s PCR testom medzi 49 % a 78 %, čo vzbudzuje nádej, že vakcína môže pomôcť znížiť šírenie choroby a zabrániť úmrtiam.
Azra Ghani, profesorka epidemiológie infekčných chorôb na Imperial College v Londýne, však varuje pred výsledkami a vyzýva na opatrnosť. Podľa nej skúmanie nebolo navrhnuté tak, aby sa zoberalo odlišným dávkovaním. To znamená, že účastníci neboli zaradení do skupiny a nálezy by mohli vysvetliť aj ďalšie faktory. Napríklad uvádza, že jednu dávku väčšinou dostali mladí ľudia alebo ženy. Podľa nej by sa mal pokus zopakovať, tentokrát by mal cieliť len na rôzne režimy dávkovania.
Vakcínu od AstraZeneca schválila Európska lieková agentúra (EMA) 29. januára. Európska komisia objednala 400 miliónov dávok vakcíny. V prvom štvrťroku dodá AstraZeneca len 50 % dávok oproti pôvodným sľúbeným. Do krajín Európskej únie tak poputuje 40 miliónov dávok v tomto štvrť roku. Prvé dávky by mali doraziť už čoskoro.
Zdroje: The Lancet, CNBC, Guardian