Výborné správy: Vedci premenili samotnú rakovinu na liek. Môže pomôcť v boji proti jej epidémii

  • Skupina vedcov testovala svoju vakcínu zabíjajúcu rakovinu na myši s gliómom v smrteľnom štádiu
  • Výsledky testovania boli sľubné
rakovina
Ilustračný obrázok Unsplash/NCI, Accuray
  • Skupina vedcov testovala svoju vakcínu zabíjajúcu rakovinu na myši s gliómom v smrteľnom štádiu
  • Výsledky testovania boli sľubné

V najnovšej štúdii na laboratórnych hlodavcoch, ktorú vykonal Dr. Khalid Shah z Brigham and Women’s Hospital v Massachusetts, výskumníci vyvinuli nový prístup k bunkovej terapii. Podarilo sa im vytvoriť vakcínu na elimináciu vytvorených nádorov. Vakcína tiež dokáže navodiť dlhodobú imunitu trénujúc imunitný systém tak, aby dokázal zabrániť opätovnému výskytu rakoviny.

Informuje o tom The Jerusalem Post s tým, že skupina vedcov testovala svoju vakcínu zabíjajúcu rakovinu na myši s gliómom v smrteľnom štádiu. Výsledky testovania boli sľubné. Zistenia vedci publikovali v Science Translational Medicine pod názvom „Bifunctional cancer cell-based vaccine concomitantly drives direct tumor killing and antitumor immunity“.

Ako uviedol vedúci Shah, jeho tím sledoval jednoduchú myšlienku, ktorou bolo odobrať rakovinové bunky a premeniť ich na zabijaka rakoviny v podobe vakcíny. „Pomocou génového inžinierstva sme premenili rakovinové bunky na liek, ktorý nádorové bunky zabíja,“ objasňuje odborník s tým, že tento liek nádorové bunky zabíja a stimuluje imunitný systém, aby zničil nádory a zároveň predchádzal rakovine. 

Výborné správy prišli aj z Anglicka

Brit Robert Glynn, ktorému vlani lekári predpovedali rok života, sa vyliečil z rakoviny žlčových ciest po tom, ako absolvoval experimentálnu liečbu v Manchestri. Ešte v decembri o tom informovala agentúra TASR odvolávajúc sa na BBC a The Guardian

51-ročný Glynn pochádza z dediny Worsley neďaleko Manchestra a pracuje ako zvárač. Hovorí, že mal „veľké šťastie“, pretože rakovinu mal dva roky a ani o tom nevedel.

Rakovinu žlčových ciest v Británii každoročne diagnostikujú približne 1 000 ľuďom, sumarizuje BBC. Glynnovi tento pomerne vzácny typ rakoviny zistili v auguste 2020, keď pre výraznú bolesť v pleci navštívil lekára a urobili mu vyšetrenia krvi.

Nádor sa za ten čas rozšíril aj do pečene a nadobličiek a bol priveľký na to, aby ho odstránili operačne, približuje The Guardian.

V nemocnici Christie Hospital v Manchestri, ktorá sa špecializuje na rakovinové ochorenia, mu ponúkli možnosť zúčastniť sa na klinickej skúške anonymného experimentálneho imunoterapeutického lieku. Ten mu podávali v kombinácii so štandardnou chemoterapiou.

Nádor v pečeni sa mu zmenšil z 12 centimetrov na 2,6 cm a nádor v nadobličkách zo 7 na 4,1 cm. Na základe týchto výsledkov mohol v apríli tohto roka absolvovať chirurgický zákrok. Lekári počas neho našli len mŕtve tkanivo, čo znamenalo, že liečba zabila všetky rakovinové bunky.

Alarmujúce čísla

Glynn podľa svojich slov bez váhania využil príležitosť zúčastniť sa na tomto výskume. „Urobíte všetko, čo môžete, aby ste si predĺžili život,“ povedal. Od aprílového zákroku ďalšie operácie neabsolvoval a jeho vyšetrenia potvrdzujú, že rakovina úplne zmizla.

Profesor Juan Valle, ktorý štúdiu viedol, povedal, že jej výsledky – spolu s ďalšou rozsiahlou štúdiou – môžu v budúcnosti viesť k zmene spôsobu liečby takých pacientov, akým je Robert Glynn.

Glynn uviedol, že po tom, ako mu diagnostikovali rakovinu, zmenil svoj životný štýl, vyradil zo stravy „všetky priemyselne spracované potraviny“, rafinovaný cukor, mlieko a mliečne výrobky, a schudol o približne 31 kilogramov.

„Zistil som, že s pomocou sa nemôžete spoliehať len na lekárov. Musíte si pomáhať aj sami,“ povedal a zdôraznil, že je potrebné udržiavať si pozitívny postoj a nevzdávať sa.

Rakovina v súčasnosti dosahuje alarmujúce čísla pri ľuďoch vo veku do 50 rokov. Podľa CNN svetu hrozí problém, ktorý odborníci pomenovali ako „rakovinová epidémia”. Vyplýva to zo štúdie sledujúcej rast počtu prípadov rakoviny z dát 44 krajín, medzi ktoré sa radí aj Slovensko.

Dobrou správou je, že vedci z univerzity v Tel Avive prišli na to, ako sa môžeš pred rakovinou do značnej miery ochrániť. Recept to nie je komplikovaný. Naopak, stačí, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu. Tieto aktivity totiž podľa výskumníkov znižujú u ľudí pravdepodobnosť rozvinutia niektorých druhov rakoviny o 72 percent. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Jerusalem Post, CNN, BBC, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá