Vybudoval impérium, ktoré pozná každý Slovák aj Čech. Ak budeš makať podľa zásad Baťu, čaká ťa úspech
- Príbeh Tomáša Baťu uchvátil celý svet
- Vypracoval sa z chudoby až na vrchol spoločnosti
- Prinášame ti prvý diel trojdielneho seriálu o jeho živote, podnikateľskej inšpirácii a geniálnych nápadoch
- Príbeh Tomáša Baťu uchvátil celý svet
- Vypracoval sa z chudoby až na vrchol spoločnosti
- Prinášame ti prvý diel trojdielneho seriálu o jeho živote, podnikateľskej inšpirácii a geniálnych nápadoch
Práca, húževnatosť, ale aj pokora. Všetky tieto tri slová sa bezprostredne viažu s menom jedného z najvýznamnejších osobností podnikateľského sveta snáď i v celosvetovom kontexte. Reč nie je o nikom inom ako o Tomášovi Baťovi, ktorého meno pozná hádam každý v rámci Slovenska a Čiech.
Jeho pevné morálne zásady plynuli z minulosti, ktorú prežil. Začiatky jeho pracovných skúseností sa totiž datujú do veku šiestich rokov života. A aké iné by mohli byť, než práve obuvnícke.
„Z odrezkov kože šil som malé topánky, boli veľké sotva ako palec, ale topánky to boli,“ opisuje v Úvahách Tomáša Baťu Antonín Cekota, jeho blízky priateľ a šéfredaktor firemnej tlače Baťa.
„Tieto malé topánočky potom predával na miestnych trhoch a jarmokoch. Bol teda spätý nielen s výrobou, ale aj obchodom,“ približuje Gabriela Končitíková, projektová manažérka Nadace Tomáše Bati a lektorka vzdelávacej organizácie Topcoach.
Toto je prvý diel z trojdielnej série o geniálnom obchodníkovi a marketérovi Tomášovi Baťovi, v ktorom sa dozvieš o začiatkoch svetovo známej firmy, jej problémoch i výnimočnosti samotných Baťovcov, ktorých príbeh, húževnatosť, morálka a ľudský prístup sa aj po smrti zakladateľa firmy šírili do sveta.
S kapitálom po matke
Rodina Baťovcov bola v obuvníckom biznise doma už od 16. storočia. Značku Baťa založil samotný Tomáš spolu so súrodencami Antonínom a Annou. Ako základný kapitál použili skromné dedičstvo, ktoré zdedili po mame. Živnosť na výrobu obuvi sa im podarilo nadobudnúť v Zlíne.
Aj napriek útlemu veku riadil Tomáš spoločnosť od úplného začiatku. Zaviedol prvú automatizovanú výrobu v roku 1904 po tom, ako sa vrátil pracovného pobytu z USA. Jeho matka zomrela, keď mal 10 rokov, a v pomerne krátkom čase sa jeho otec znova oženil a presťahoval rodinu zo Zlína do Uherského Hradiště, informuje Podnikatel.
V Hradišti sa zdržal len do ukončenia základného vzdelania. Do štrnástich rokov nazbieral od svojho otca množstvo vedomostí, ktoré mu priblížili remeslo. „Keď boli zákazky, bolo čo jesť, keď neboli, bol hlad. Už ako mladý som riadil chod otcovho podnikania a držal hlad za dverami,“ spomínal Tomáš na detstvo.
Potrebné pracovné skúsenosti nadobudol vo firme Fäber v Prostějove. Napriek nevôli jeho otca môžeme konštatovať, že firma na výrobu obuvníckych strojov poskytla mladému Tomášovi potrebnú inšpiráciu.
Neskôr sa Tomáš Baťa rozhodol odísť za sestrou Annou do Viedne. Tam začal s výrobou vlnených papúč, o ktoré ale nebol na trhu záujem. Uvedomil si, že podnikanie nie je až také jednoduché.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto bol v skutočnosti Tomáš Baťa
- Akým bol človekom a prečo začal podnikať
- Čo znamená, keď sa uvádza, že budoval mestá v prospech ľudí
- Po mnohých nezdaroch začal podnik napredovať a rásť. Ako sa mu podarilo zachrániť firmu pred krachom
- Ako si ho ľudia pamätajú? Ako fenomén doby
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity