Východniar, Stredoslovák a Západniarka vytvorili projekt, ktorý mapuje krásy Slovenska
- Peťo, Pali a Sima majú tak radi naše malé Slovensko, že sa ho rozhodli zmapovať do detailov
- Ako sami hovoria, ich projekt MySlovakia mení ticho na cestovný ruch
- V našom rozhovore prezradili viac o celom koncepte
- Peťo, Pali a Sima majú tak radi naše malé Slovensko, že sa ho rozhodli zmapovať do detailov
- Ako sami hovoria, ich projekt MySlovakia mení ticho na cestovný ruch
- V našom rozhovore prezradili viac o celom koncepte
Ahoj MySlovakia, predstavte sa nám. Kto ste? Čo ste?
Ahojte. Sme traja kamaráti a všetci pochádzame z inej časti Slovenska. Sima pochádza zo západu, Peťo zo stredného Slovenska a Pali je východniar.
Milujeme Slovensko, ktoré chceme spropagovať tým správnym spôsobom. Ukázať všetky krásne zákutia, ktoré ponúka a ktoré nie sú známe pre turistov. Chceme im Slovensko ukázať našim spôsobom, cez QR sprievodcu – MY SLOVAKIA, ktorý prideľujeme pamiatkam a turista sa pomocou neho dozvie o danej pamiatke či už cez hlasového sprievodcu, virtuálnej prehliadky, článku, fotografiami alebo videom, ktoré obsahuje zaujímavú infografiku o danom mieste, kde sa práve turista fyzicky nachádza.
Vašim heslom je „Meníme ticho na cestovný ruch“. Odkiaľ prišiel tento nápad?
Tento nápad prišiel, keď sme boli na roadtripe v Slovinsku. V obyčajnej malej dedinke, kde sa to však hemžilo turistami. Vtedy sme si pomysleli, že na Slovensku je takýchto a oveľa krajších miest veľa, ale turistov tam nenájdete. Keď na Slovensku nejakí sú, tak idú na miesta, ktoré každý pozná. Napríklad Spišský Hrad, Tatry a Bratislava.
Stačí však zísť z hlavnej cesty a objavovať a hneď prídete na to, že v Želiezovciach (pri Leviciach) majú v miestnom kostole namiesto klasického oltára sarkofág rímskeho vojaka, v ktorom bolo prevážané zlato. Že kostolík Všetkých svätých v Ludrovej je opradený historkami až vám behá mráz po chrbte, že hrad pri Prešove má takú históriu ako by ju napísal sám George R.R. Martin (autor Game of Thrones) a je toho omnoho viac.
Odkiaľ zbierate nápady na to, čo a kde navštíviť a predstaviť svojim fanúšikom?
Nápady prichádzajú rôzne, ale napríklad aj cestou autom či vlakom. Často cestujeme vlakom smerom Banská Bystrica – Bratislava a na ľavej strane nás vždy zaujímala krásna zrúcanina hradu.
Kto vie o aký hrad ide?
Sami sme boli zvedaví, tak sme sa naň vybrali a dozvedeli sme sa aké neuveriteľné príbehy ho postihli. Ponúka mnoho zaujímavostí a je to hrad Šášov. Takto sme prišli k niekoľkým pamiatkam, ktoré máme nasnímané.
Dostávame tiež mnoho tipov aj priamo pri natáčaní, hlavne tí skôr narodení sa s nami radi delia o príhody a historky, ktoré počúvali ako malé deti.
Ale viacero miest sme natočili aj po tom, ako nás oslovili na spoluprácu. Komunikujeme so starostami, primátormi, ale aj riaditeľmi organizácií cestovného ruchu, kde spoločne konzultujeme, ako daný región spoločne odpropagujeme.
V súčasnosti pôsobíte najmä v Levickom okrese/Tekov. Čo ambície dostať sa za jeho hranice?
Určite máme ambície obsadiť celé Slovensko a nie len to (úsmev). Levický okres to celé odštartoval, začali sme dedinkou Čajkov, po nej to išlo akosi samé a región Tekov máme ako tak zmapovaný. Máme však natočených viacero pamiatok aj na východe Slovenska, aj zoskupenie „cestou na Domašu“.
Taktiež sa teraz rozbiehame na strednom Slovenku, kde aj sídlime. Naším cieľom je dostať sa najbližšie obdobie smerom na severo-západ, kde radi uvítame aj nejaké nápady a inšpirácie, tak sem s nimi (úsmev).
Čo si myslíte, že cestovnému ruchu na Slovensku chýba?
Jednoznačne mu chýba konzistentnosť, máme mnoho organizácií, ktoré sa snažia vytvárať nejaké produkty, tematické príbehy, rôzne podujatia, ale chýba tomu celistvosť. Chýba aj uvedomenie si kompetentných, že cestovný ruch je jeden z najväčších odvetví a ponúka viac pracovných miest a príležitostí ako iné odvetvia.
Kto stojí za vizuálnym spracovaním videí?
Sima: Vizuálne spracovanie videí majú na svedomí Pali – „pán video“ a Peťo. Pali sa zaoberá točením a strihom videí. Peťo to dotiahne do dokonalosti, je to majster grafiky a vymýšľania, ako to celé vyšperkovať. Prezývka „pán video“ vznikla pri natáčaní obce Topoľčianky. Teta v miestnom žrebčíne nepoznala naše mená, tak kameramana predstavila ako „pán video“ a tak mu prischla takáto milá prezývka.
Pali: Ešte máme pri sebe Simu, ktorá všetko skompletizuje, skritizuje a odkontroluje. Má tiež na starosti financie a marketing.
Akým spôsobom riešite financovanie projektu?
Snažíme sa získať nejakú pomoc aj cez eurofondy, ale pomaly sú to tri roky čo čakáme na výsledky projektu. Takže zatiaľ všetko riešime vlastnými prostriedkami, zo začiatku sme vrazili nejaké peniaze na nákup techniky, ale postupne sa nám to vracia.
Ponúkame však možnosť pomôcť s propagáciou regiónov Slovenska aj miestnym podnikateľom, hotelom alebo organizáciám. Máme nasnímanú konkrétnu pamiatku a niekomu z okolia poskytneme možnosť reklamy vo videu, na Facebooku, Instagrame, Youtube aj na našom portáli.
Máte premyslený marketing? Akým spôsobom sa snažíte zviditeľniť?
Snažíme sa zviditeľniť najmä prostredníctvom sociálnych sietí a iných cestovateľských portálov. Všade nás nájdete ako myslovakia.sk a náš portál sa postupne rozrastá o nových QR sprievodcov, nové príspevky, videá, články, pričom sa tešíme rastúcej sledovanosti. Ale stále toho máme veľa pred sebou a je na čom pracovať.
Aké sú vaše plány do budúcnosti? Blízkej i ďalekej.
Tak ako sme spomínali, máme v úmysle natočiť celé Slovensko, všetkých 2927 obcí. Radi by sme na všetky miesta umiestnili nášho QR sprievodcu, aby bolo naše MYSLOVAKIA známejšie.
A vzdialenejšia budúcnosť je rozrásť sa k bratom Čechom s projektom myczechia (úsmev) uvidíme, ako to celé vypáli, ale veľmi nás to baví.