Vychytený podnik Bratislavčanov skrachoval. Firma za „perlou nábrežia“ je v konkurze
- Známa reštaurácia roky fungovala v River Parku na nábreží Dunaja
- Proti eseročke, ktorá ju prevádzkovala, sa začalo konkurzné konanie
- Známa reštaurácia roky fungovala v River Parku na nábreží Dunaja
- Proti eseročke, ktorá ju prevádzkovala, sa začalo konkurzné konanie
V blízkosti hradného kopca pri Dunaji sa nachádza developerský projekt s názvom River Park. Tento polyfunkčný komplex na Dvořákovom nábreží, ktorý vznikol pod záštitou firmy J&T Real Estate, ponúkal v roku 2010 jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave. Napriek vysokým cenám sa byty rýchlo predávali. Okrem toho si aj atraktívne obchodné priestory našli svojich nájomcov.
Medzi obchodmi, ktoré sa tu kedysi nachádzali, bola aj reštaurácia Kolkovna River Park. Táto reštaurácia bola súčasťou českej siete s rovnakým menom. Dnes, ak sa pozrieš na Google, nájdeš informáciu, že už definitívne zatvorila. Proti eseročke, ktorá ju prevádzkovala, sa navyše začal konkurzný proces. Túto informáciu potvrdzuje register úpadcov, ktorý vedie ministerstvo spravodlivosti.
Mestský súd v Bratislave, konkrétne oddelenie Bratislava III, vydal rozhodnutie len pred krátkym časom, a to 16. februára. Informáciu o tom zverejnili na webovej stránke ministerstva v stredu, 28. februára. Ako uvádza portál hnonline.sk, spoločnosť Gastro River Park sa sama prihlásila do konkurzu.
Pandémia ich položila na kolená
Tento koncept má svoje korene v Česku a je známy tým, že sa zameriava na tradičnú českú kuchyňu a české pivo. Spoločnosť Kolkovna Restaurants, ktorá je akciovou spoločnosťou, prevádzkuje osem reštaurácií v Prahe a Brne.
Deviatu nájdeš v Bratislave v nákupnom centre Eurovea. Podobne ako pri prevádzke v River Parku, táto akciová spoločnosť je partnerom v spoločnosti s ručením obmedzeným Gastro Eurovea, ktorá reštauráciu spravuje.
Podľa údajov z FinStat, Kolkovna v River Parku v posledných rokoch vykazovala straty. Situáciu pravdepodobne zhoršila pandémia koronavírusu, ktorá vážne postihla celý sektor pohostinstva a reštaurácií (HoReCa).
Populárna ulica zíva prázdnotou
Z centra Bratislavy zase odišiel ikonický obchod s módou. Na Špitálskej ulici, ktorá je domovom mnohých malých predajní, už nenájdete obchod s odevmi značky Ozeta. Podľa informácií portálu hnonline.sk, Ozeta tam mala svoje miesto roky. Teraz sa však zaradila do súčasného trendu.
V mestských centrách už táto legendárna značka prevádzkuje len zopár svojich predajní. Svoj biznis postupne presúva do nákupných centier. Na mieste, kde predtým bývala Ozeta, teraz nájdeš second hand obchod.
Príklady ďalších predajní z centra hlavného mesta potvrdzujú trend presúvania do nákupných centier. Obchodná ulica, kedysi populárne miesto na nákupy s veľa kaviarňami a reštauráciami, začína byť čoraz prázdnejšia. Bezpečnosť sa stáva stále väčším problémom. Z tejto známej lokality sa napríklad presunula značka Ozeta, ktorá tu bola od roku 2012 do 2020.
Po odchode firmy CCC vlani sa odtiaľ presunula aj Deichmann, obuvnícka spoločnosť, ktorá sa presťahovala do nákupného centra pri autobusovej stanici Nivy.
Vyprázdňovanie mestských centier nie je len javom v Bratislave alebo na Slovensku, ale ide o globálny trend. Námestia, najmä v menších mestách alebo večer, sa menia na takmer opustené zóny.
Obchody ako „eldorádo pre organizované skupiny“
V posledných rokoch narastá počet prípadov, keď zlodeji v maloobchodoch nie sú za svoje činy potrestaní. Páchatelia týchto činov by sa po schválení novely Trestného zákona stali prakticky nedotknuteľní. Zároveň by na novelu najviac doplatili podnikatelia. Upozornila na to Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM).
„Na dennom poriadku riešime krádeže tovaru z predajní, pričom sa často jedná o organizované skupiny, ktoré presne vedia, do akej hodnoty ukradnutého tovaru im nehrozí prakticky žiadny postih,“ povedal predseda ISKM Daniel Krakovský s tým, že v súčasnosti nie je krádež do hodnoty 266 eur trestným činom.
Aj v prípade zadržania zlodeja je tak často posudzovaná vec ako priestupok a podľa ISKM prípadná pokuta nemá dôvod páchateľa odradiť. Viacerí sa tiež neboja krádež zopakovať aj napriek hrozbe väzenia. Krakovský upozornil na to, že po schválení novely bez riadnej diskusie budú musieť mnohí podnikatelia platiť za vzniknuté škody a ochranu svojho majetku z vlastných peňazí.
Posunutie hranice malej škody na úroveň 700 eur je podľa Krakovského neprimerané.
„Naše obchody sa tak môžu stať eldorádom pre organizované skupiny, kde každý z jej členov ukradne tovar v hodnote nižšej ako malá škoda, aby sa vyhli trestnému stíhaniu, a nespravíme s tým absolútne nič,“ dodáva Krakovský.
Zvýšenie hranice spôsobenej škody bez akýchkoľvek ďalších opatrení je podľa neho nesprávny prístup, na ktorý doplatia obchodníci. ISKM uviedla, že v roku 2022 bolo zaevidovaných zhruba 11 000 bežných krádeží. Viac ako 35 % z nich sa pritom udialo v obchodoch a podobných prevádzkach.
Aktuálne však Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona.
Zdroje: hnonline.sk, hnonline.sk 1, TASR