Výhercovia Social Impact Award Slovakia 2023 vzdelávajú študentov v oblasti IT a techniky
- Za uplynulý rok sa im podarilo uskutočniť viac ako 82 prednášok, pre viac ako 4 000 študentov
- Tento rok chcú tieto čísla zdvojnásobiť
- Až 95 % študentov by privítalo ďalšiu ich prednášku
- Za uplynulý rok sa im podarilo uskutočniť viac ako 82 prednášok, pre viac ako 4 000 študentov
- Tento rok chcú tieto čísla zdvojnásobiť
- Až 95 % študentov by privítalo ďalšiu ich prednášku
Social Impact Award (SIA) Slovakia je iniciatíva, ktorá sa zameriava na podporu mladých ľudí pri rozvoji ich sociálne prospešných podnikateľských nápadov. Tento program poskytuje mladým inovátorom rôzne formy podpory, ako sú mentoring, expertná pomoc, finančné odmeny a príležitosti na networking. Cieľom je pomôcť mladým talentom rozvíjať ich nápady od počiatočných zámerov až po prosperujúce podniky.
Celkovo ide o program, ktorý významne prispieva k rozvoju sociálneho podnikania a inovácií na Slovensku a pomáha mladým ľuďom transformovať ich nápady na reálne projekty s pozitívnym spoločenským dopadom. Takýmto je aj Hack Slovakia Lectures, ktorých hlavným cieľom je podporovať a vzdelávať študentov v oblasti IT a techniky.
Ich tím tvorí 6 členov: Andrea Komová, Zoltán Hanesz, Adela Slovinská, Martin Baroš, Matej Tarča a Zuzana Krajňáková. Oni všetci sa podieľali na víťazstve v Social Impact Award Slovakia.
Projektom Hack Slovakia Lectures sa rozhodli adresovať nerovnosť v technologickom vzdelávaní naprieč regiónmi Slovenska. Doposiaľ sa im podarilo uskutočniť viac ako 82 prednášok v 13 školách, pre viac ako 4 000 študentov. Ich ambíciou na tento rok je zdvojnásobiť tieto čísla a teda prednášať na stredných školách vo všetkých regiónoch Slovenska, online aj prezenčne.
Sprístupňujú technologické vzdelanie aj študentom, ktorí by za bežných okolností ani neuvažovali nad budúcnosťou v IT, iných technologických oboroch či vede ako takej. Prinášajú aktuálne témy, ktoré sú skutočne relevantné a pomôžu žiakom rásť nielen intelektuálne, ale aj prakticky.
„Pocit, že ste niekomu (skutočne aj keby len jednému človeku) pomohli a umožnili ísť na ich ceste za svojimi snami, je vážne to prečo sa oplatí tomu venovať.“
Do budúcna by sa radi venovali študentom omnoho intenzívnejšie na báze 1-on-1, teda skutočne nájsť „skryté talenty“, ktoré máme na Slovensku, a poskytnúť im príležitosť intelektuálne, ale aj osobnostne rásť, ktorú mnohokrát vzhľadom na podmienky, v ktorých sa nachádzajú, nemajú.
Ako vznikol projekt Hack Slovakia Lectures?
Projekt Hack Slovakia Lectures sa zrodil z túžby „vrátiť niečo späť“ do komunity. Jeho zakladatelia boli počas svojich študentských rokov obklopení učiteľmi, mentormi a priateľmi, ktorí ich podporovali, vzdelávali a motivovali dosahovať stále vyššie ciele. Táto podpora im pomáhala plniť si sny, vrátane výberu škôl a prípravy na prijímacie skúšky.
Uvedomujúc si, aké dôležité je mať takúto podporu počas kritického obdobia strednej školy, zakladatelia projektu chceli poskytnúť podobnú podporu študentom po celom Slovensku. Cieľom projektu je byť užitočný pre študentov, ktorých navštevujú v rámci vyučovania, a zároveň ich zapájať do ich komunity.
Riadia sa posolstvom: „Vzdelanie a skutočná rovnosť príležitostí patrí všetkým,“ čo v preklade znamená, že každému jednotlivcovi chcú umožniť vzdelávať sa podľa jeho špecifických potrieb.
Ich primárnym cieľom je rozšíriť spoluprácu s rôznymi existujúcimi vzdelávacími organizáciami, najmä tými študentskými. „V tomto smere máme unique know-how (naše sústredenie sa na technické vedné obory) a už existujúcu komunitu tech-nadšencov. Veríme, že prepojením našich kruhov vieme akcelerovať možný pozitívny dopad,“ vyjadrila sa Andrea Komová, členka projektu Hack Slovakia Lectures.
Medzi študentmi majú až 95 % úspešnosť
Projekt je založený na pravidelnom získavaní spätnej väzby, ktorá je kľúčová pre jeho rozvoj a efektivitu. Tím projektu neustále konzultuje s pedagógmi a študentmi o výbere tém prednášok, úrovni ich náročnosti a metódach na zvýšenie interaktivity. Ich cieľom je zahrnúť čo najširšie spektrum študentov a poskytnúť im cenné znalosti v oblasti technológií a inovácií.
Reakcie zo strany profesorov i študentov sú pozitívne. Profesori oceňujú aktuálne technologické témy a neformálny prístup k vyučovaniu, ktorý podporuje angažovanosť aj menej aktívnych študentov. Študenti sú nadšení z unikátneho štýlu prednášok a často vyjadrujú záujem zapojiť sa do ďalších iniciatív, ktoré Hack Slovakia Lectures organizuje. Tento pozitívny feedback a záujem študentov o zapojenie sa do komunity sú dôkazom úspešnosti projektu v oblasti popularizácie IT, technológií a vedy.