Vyhláška o potratovej tabletke sa potichu dostala na „ministerkin stôl“. Upozorňuje na ňu Cigániková
- Ministerstvo zdravotníctva má vyhlášku, ktorá hovorí o potratovej tabletke
- Upozornila na ňu až Jana Bittó Cigániková
- Rezort o nej mlčí
- Ministerstvo zdravotníctva má vyhlášku, ktorá hovorí o potratovej tabletke
- Upozornila na ňu až Jana Bittó Cigániková
- Rezort o nej mlčí
Ministerstvo zdravotníctva má opäť na stole vyhlášku týkajúcu sa potratových tabletiek. Vyhláška nie je zákon, nemusí sa o nej hlasovať v parlamente, znamená to, že čaká len na podpis Zuzany Dolinkovej. Ministerka ale o dokumente nehovorí, upozornila naň až opozičná poslankyňa Jana Bittó Cigániková.
Politička z SaS tvrdí, že toto by mal byť dôvod na jej odvolanie. Uviedla, že vyhlášku získala od anonymného zdroja. Aby dokázala, že skutočne existuje, doniesla ju aj na tlačovú besedu v tlačenej forme.
Vyhláška čaká na podpis
Cigániková tvrdí, že poslanci z KDH a OĽANO zistili, že ministerstvo pripravilo vyhlášku, ktorá hovorí o interrupčných tabletkách. Poslankyňa v blogu píše, že pôvodne sa chcela téme venovať v zákone, ktorý mala v pláne predložiť. Avšak keď sa dozvedela, že potratové tabletky už riešia, návrh zákona stiahla. Dozvedela sa totiž, že na svete je vyhláška, ktorá by mohla byť v blízkej dobe na stole v koalícii.
„Samozrejme, konzervatívnym politikom bolo podozrivé, prečo som návrh stiahla a usilovne zisťovali. No a keď zistili, tak sa rozhodli ministerku odvolávať. Nejaké dôvody museli nájsť, tak našli,“ píše Cigániková.
Uisťuje, že tabletku podporuje a na mieste nie je debata, či áno, alebo nie, ale skôr to, ako to robiť. Nekritizuje len politikov koalície, ale aj opozície. „Je len iróniou, že chcú Dolinkovú odvolávať pre problémy, ktoré sami spôsobili. Menovite premiér Matovič s ministrom Krajčím (OĽANO) a štátnym tajomníkom Stachurom (dnes KDH),“ nešetrila poslancov.
Vyhlášku má teraz na stole ministerka Zuzana Dolinková. Markíza pripomína, že ešte pred voľbami tabletku zaviesť chcela. Argumentovala vtedy tým, že slovenské ženy si zaslúžia podstúpiť interrupciu tak ako v okolitých krajinách.
SNS je proti
Vyzerá, že problémom je koaličný partner. Markíza sa pýtala poslancov SNS, či je vôbec ako ministerka samostatná, keď si musí „chodiť po radu“. Roman Michelko hovorí, že si musí uvedomovať politickú realitu. „Politická realita je taká, že súčasťou koalície je jedna konzervatívna strana,“ uviedol pre portál.
Na otázku, či si myslí, že je v poriadku, že potratové tabletky sú politická téma, odpovedal len to, že všetko, čo sa rieši vo vláde, je politika.
Proti tabletke sú ale aj konzervatívci z opozície, konkrétne KDH. Podľa Petra Stachuru nechcú rozširovať zjednodušené možnosti, ktorými môže žena potrat podstúpiť. „Odborným argumentom rozumiem, ale okrem odborného hľadiska je tu ešte to politicko-etické,“ povedal pre Markízu.
Portál dostal od rezortu zdravotníctva aj stanovisko, v ktorom sa uvádza, že samotnému zavedeniu bude predchádzať predovšetkým stretnutie s odborníkmi a diskusia ku konkrétnym bodom danej vyhlášky. „Následne bude prediskutovaná na koaličnej rade tak, aby sa táto téma nestala nástrojom zbytočného politikárčenia,“ uzavrelo Dolinkovej ministerstvo.
Čo sa v nej píše
Vo vyhláške o potratových tabletkách sa uvádza, že podľa právneho poriadku Slovenskej republiky má každá žena právo rozhodnúť sa slobodne a zodpovedne o počte a čase narodenia svojich detí a mať prístup a vzdelaniu a prostriedkom, ktoré jej umožnia tieto práva.
Ďalej sa v dokumente píše, že žena má právo na prístup k vedecky overeným informáciám týkajúcich sa umelého prerušenia tehotenstva a má právo bez nátlaku sa rozhodnúť o pokračovaní alebo prerušení svojho tehotenstva.
Píše sa v nej, že prerušenie tehotenstva je možné vykonať chirurgicky, ale aj medikamentózne. O práve druhej forme uvádza, že ju vykonáva lekár, ktorý žene podá liečebný prípravok s obsahom účinnej látky mifepriston.
„S odstupom 36-48 hodín lekár podá žene v rovnakom zdravotníckom zariadení liečebný prípravok s obsahom účinnej látky misoprostol,“ vysvetľuje ministerstvo v dokumente, ktorý získala Cigániková.
Počas celej doby zostáva žena v lekárskom zariadení. A rovnako aj hodinu po užití druhej dávky liečebného prípravku. Potom ju lekár prepustí domov a po 14 až 21 dňoch sa dostaví na kontrolu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Blog SME, Markíza, SaS