Výhody práce z domu ťa prekvapia. Diskutovaný „home office“ dokáže zlepšiť tvoje zdravie

  • Zlepšuje sa ním tvoje psychické aj fyzické zdravie
  • Zabezpečí ti lepší životný balans a mnoho iného
Nadmerné sedenie škodí zdraviu
Ilustračné foto Unsplash/Annie Spratt
  • Zlepšuje sa ním tvoje psychické aj fyzické zdravie
  • Zabezpečí ti lepší životný balans a mnoho iného

S pandémiou covidu si viacerí z nás zvykli na systém práce z domu. Zo dňa na deň sme zostali zavretí doma a mnohí, ktorí boli bežne zvyknutí na ruch kancelárií, museli toto prostredie aspoň na čas opustiť. Po ústupe nákazlivého ochorenia sa k starému režimu nevrátili všetky firmy. Stále viac spoločností volí alternatívu práce z domu alebo dáva svojim zamestnancom aspoň možnosť vybrať si.

Zatiaľ čo niektorí Slováci sú z „home office“ nadšení, iní sa vrátili naspäť do rušného prostredia k svojim kolegom. Ak ti táto možnosť chýba, ukážeme ti benefity, ktoré si možno sám neuvedomuješ. Portál Huffington Post upozornil na to, čo ti tento spôsob práce prináša.

Lepší balans aj stravovanie

Predtým niečo, o čom si možno len sníval, je teraz realita. Magazín informuje, že podľa štúdie až 71 % ľudí tvrdí, že im home office pomáha lepšie zosúladiť súkromný a pracovný život. Určite to poznáš, nič ťa nerozptyľuje, dokážeš si sám manažovať svoj čas a necítiš sa až pod takým tlakom, ako keď sedíš na očiach svojim šéfom.

V prieskume rovnaký počet respondentov tvrdil, že im vedenie dôveruje. Svoju prácu tak potom urobia lepšie a efektívnejšie, ako keby sedeli v kancelárii za svojím pracovným stolom. Výhodou je, že si sám pánom svojho času. Keď vieš, že niečo skrátka musíš stihnúť, tak si to zariadiš tak, aby si to reálne aj stihol.

Keď pracuješ doma máš zároveň možnosť lepšie sa stravovať. Vedci dokázali, že ak zamestnanci pracujú z domu, tak pociťujú menej stresu. Menej vystresovaný človek je pravidelnejšie aj zdravšie, ukazuje štúdia

Britskí vedci však upozorňujú, že nie vždy vedie práca z domu len k lepším stravovacím návykom. Jedna zo štúdií zistila, že 46,9 % zamestnancov pracujúcich z domu pribralo na váhe. Iná štúdia uvádza zas číslo okolo 41 %. Pracovníci „z domu“ tiež mali tendenciu viac piť a fajčiť, píše Huffington Post.

Menej cestovania, viac času v práci

To, že nemusíš dochádzať do práce, má hneď dve výhody. Prvou z nich je dopad na našu planétu a životné prostredie. V prípade, že nechodíš do práce pešo alebo na bicykli, tak za sebou (ako každý) zanechávaš určitú uhlíkovú stopu. V prípade, že auto ani hromadnú dopravu nevyužiješ, získavaš tým Zemi trochu času navyše.

Podľa výskumu zverejneného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences v minulom roku ľudia, ktorí neustále pracujú na diaľku, produkujú o polovicu menej emisií skleníkových plynov v porovnaní so zamestnancami, ktorí robia na pracovisku.

Niektorým pomáha aj hybridný systém práce. Práca na diaľku dva alebo štyri dni v týždni znížila emisie jednotlivca až o 29 % v porovnaní s kancelárskymi pracovníkmi.

Zároveň nemusíš počítať s časovou rezervou na to, keby si náhodou uviazol v zápche. Celkový čas, ktorý by si vynaložil na cestovanie, tak môžeš pretaviť do pracovných úloh. Práve dochádzaním do práce sa zaoberala aj univerzita v Chicagu, ktorá dokázala, že zamestnanci pracujúci z domu ušetrili na cestovaní až 72 minút denne.

Ak by ti chcel šéf oponovať a stále tvrdil, že keď si doma, nerobíš poriadne, ukáž mu túto štúdiu, o ktorej písal britský The Guardian. Podľa nej strávia zamestnanci v práci viac hodín práve vtedy, keď pracujú z pohodlia domova.

Svoj vlastný výskum vypracovala aj spoločnosť Microsoft. Sledovali 60-tisíc zamestnancov a prišli na to, že počas pandémie (prvý polrok 2020) viedla práca na diaľku k 10 % nárastu týždenných hodín.

Mentálne zdravší

Podľa štúdie z marca 2024 zverejnenej v JAMA Network Open majú zamestnanci na pracoviskách, ktoré uprednostňujú flexibilitu a vyššiu istotu zamestnania, menšiu pravdepodobnosť vážneho psychického utrpenia alebo úzkosti. Štúdia, v ktorej sa zúčastnilo viac ako 18 000 amerických pracovníkov, definovala „pracovnú flexibilitu“ ako schopnosť prispôsobiť si svoj vlastný pracovný rozvrh tak, aby vyhovoval osobným požiadavkám.

„Pracovníci s flexibilným rozvrhom mali o 13 % menšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať každodennú úzkosť, o 11 % menšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať týždennú úzkosť a o 9 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať úzkosť niekoľkokrát do roka,“ stojí v štúdii.

Výskumníci tiež zistili, že zvýšená flexibilita a istota zamestnania viedli k zníženiu absencie – čo je výhra pre všetkých zúčastnených.

Dobrá správa pre zamestnávateľov

Práca z domu ale nemusí byť výhodná len pre zamestnanca. Pokiaľ si sám šéfom a ľudí si chceš udržať, práve toto by mohla byť tá správna cesta. Ak máš strach, že by ti mohli ujsť za lákavejšími ponukami, daj im na výber. Práca z domu je totiž veľkým benefitom.

V roku 2019 uskutočnila spoločnosť Owl Labs prieskum medzi 1 200 americkými pracovníkmi vo veku od 22 do 65 rokov a zistila, že pracovníci na diaľku mali o 13 % vyššiu pravdepodobnosť, že zostanú vo svojej súčasnej práci počas nasledujúcich piatich rokov než pracovníci na mieste.

Na otázku, či by ich možnosť pracovať na diaľku urobila šťastnejšími, 83 % respondentov prieskumu súhlasilo. 80 % súhlasilo s tým, že práca na diaľku by v nich vyvolala pocit, že ich zamestnávateľovi na nich záleží.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Huffington Post, The Guardian, The University of Chicago, Geek Wire, PNAS, Pchys Org, Owl Labs

Najnovšie videá

Trendové videá