Výhra vojny by dala Rusku „novú páku“ na NATO, alarmujú štatisti

  • Prečo Ukrajina bráni pred Ruskom aj celý Západ?
  • Najnovšie štatistiky tento naratív vysvetľujú
  • Rusi do armády verbujú Ukrajincov z okupovaných oblastí
Rusi sledujú Putina a prejav o vojne, vojak pripravený na útok
TASR/AP
  • Prečo Ukrajina bráni pred Ruskom aj celý Západ?
  • Najnovšie štatistiky tento naratív vysvetľujú
  • Rusi do armády verbujú Ukrajincov z okupovaných oblastí

Ruské rakety dopadajú na ukrajinské prístavy v tesnej blízkosti hraníc NATO, moskovské jednotky opakovane podnikajú útoky na civilné oblasti v krajine, ktoré si vyžadujú civilné obete a približne každý druhý Slovák by si prial prerušiť vojenskú pomoc pre Ukrajinu zo strany našej vlády.

Takto by sa dali zhrnúť len niektoré z posledných udalostí v súvislosti s ruskou inváziou. Zarezonovala však ešte jedna téma, ktorej význam podchytil portál News Insight. Ako sme ťa informovali v tomto článku, začiatkom týždňa vyšla správa o ruskom verbovaní Ukrajincov z okupovaných oblastí do svojich prvých línií.

Od začiatku minulého roka Rusko takto do svojej armády násilne zmobilizovalo 55- až 60-tisíc mužov. Vyplýva to z vyhlásenia predstaviteľa ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrija Černiaka.

„Toto je násilná mobilizácia. Okupanti chytili ľudí na ulici, prišli do tých niekoľkých podnikov, ktoré ešte fungovali, a násilne odviedli ľudí. Jednoducho ich prezliekli a poslali na front,“ poznamenal Černiak.

Podľa predstaviteľa ukrajinskej spravodajskej služby Rusi týmto ľuďom sľúbili, že budú v druhej alebo tretej línii, ale v skutočnosti ich poslali priamo do prvej línie. Černiak tiež dodal, že Rusi nútia študentov z okupovaných ukrajinských území vstúpiť do ruskej armády. Tých dokonca posielajú na front bez akéhokoľvek výcviku.

Jediná šanca, ako môžu prežiť, je podľa neho vzdať sa hneď v prvom boji.

Dobytie Ukrajiny a útok na NATO

Po týchto správach sa analytici portálu News Insight na spomínané čísla mobilizovaných pozreli z iného uhla. V porovnaní s NATO možno konštatovať, že 60-tisíc verbovaných ľudí predstavuje celkový počet jednotiek vo viacerých európskych armádach dokopy.

Trojnásobne to presahuje veľkosť maďarskej armády, dvojnásobne českej či bulharskej a čo sa týka Slovenska, v roku 2022 sme u nás evidovali 14-tisíc profesionálnych vojakov.

Rusko podobnú metódu mobilizácie využilo aj u seba doma. Na Ukrajinu putovali prevažne obyvatelia krajiny z etnických menšín zo vzdialených regiónov. Moskva teda na svoje vlastné ťaženie využíva národy, ktoré si pred desaťročiami či storočiami sama podmanila.

A teda z tohto pohľadu analytici konštatujú, že prípadné dobytie Ukrajiny – o ktorom Putin ešte nedávno sníval – by mohlo Moskve pomôcť získať dostatok jednotiek na útok na celé NATO.

Okupanti by v takomto prípade totiž mohli násilne mobilizovať státisíce až milióny mužov.

Tento príklad podľa News Insight vysvetľuje, z akého dôvodu si Západ uvedomuje, že Ukrajina v súčasnej vojne nebráni iba svoju územnú celistvosť, integritu či suverenitu, ale aj bezpečnosť Európy a možno celého sveta.

„Preto podpora NATO pre Ukrajinu prostredníctvom dodávok zbraní prispieva k boju slobodného sveta proti autoritárstvu, ktoré prináša vojnu a ničenie,“ dodávajú analytici. Podpora Ukrajiny podľa nich napomáha zabezpečiť bezpečnosť, mier a stabilitu najmä vo východnej a strednej Európe. A teda aj na Slovensku.

Slováci už pomáhať nechcú

Napriek takýmto analýzam už mnoho Slovákov v prieskume agentúry AKO uviedlo, že by si priali, aby budúca vláda nepokračovala v pomoci Ukrajine.

Konkrétne tak odpovedalo 51,5 percent respondentov. Presné výsledky prieskumu, ako aj údaje týkajúce sa jednotlivých respondentov nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: News Insight, Archív SIU, Twitter/Insight News Media

Najnovšie videá

Trendové videá