Vyhraj voľby, môžeš všetko. „Naši ľudia“ sú späť, len sú to nominanti niekoho iného (KOMENTÁR)
Vláde Igora Matoviča (netvárme sa, že v nej nemá dôležité postavenie, aj keď nie je jej predsedom), môžeme vyčítať naozaj veľké množstvo vecí. Nezvládli druhú ani tretiu vlnu pandémie, najviac času venujú osobným sporom a ich názory na riešenie problémov sa odvíjajú podľa toho, čo je akurát populárne. Táto vláda nie je ani veľmi silná, ani veľmi dobrá.
Častým argumentom v politických diskusiách aj medzi ľuďmi na internete je však to, že ide o „reformnú vládu“, ide o vládu „bojovníkov proti korupcii“ a predsa nikto by nechcel „návrat Ficovej mafie“. Položme si však otázku, čo presne je na tejto vláde protikorupčné?
Počas utorka tohto týždňa sa vláda rozhodovala o opatreniach počas Vianoc, NRSR zas o reforme zdravotníctva a národných parkov a schválil sa aj rozpočet z dielne Igora Matoviča. Nečudujem sa preto, že jedna správa v médiách zanikla. Je to škoda, pretože krásne ukazuje na pokrytectvo tejto vlády a tiež na to, že nie je ani reformná a ani protikorupčná.
Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok tiež podpísala novelu zákona, ktorá upravuje voľbu policajného prezidenta. Ak čakáš, že sa „protikorupčná vláda zmeny“ rozhodla proces spraviť ešte viac transparentným a zaslúžiť sa o nepolitický mandát šéfa policajného zboru, mýliš sa. Naopak.
Po novom bude mať väčšiu moc v rukách minister vnútra. Práve on bude mať rozhodujúce slovo pri výbere policajného šéfa, ale aj pri jeho odvolávaní. Možno si hovoríš, že sa ti to nezdá, veď to znie ako niečo, čo bolo možné len za Fica. Bohužiaľ, sme späť tam, kde sme boli.
Nie je to tak dávno, čo sa voľba policajného prezidenta menila. Bolo to v roku 2018, po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na námestiach sa stretávali tisíce ľudí, ktorí volali po odpolitizovaní policajného zboru. V tom čase na jeho čele stál Tibor Gašpar a ministerstvo vnútra viedol Robert Kaliňák.
Tlak ľudí bol úspešný, kričali tak dlho a tak silno, až prišla zmena. Po dlhých diskusiách, do ktorých vstupovali aj strany z vtedajšej opozície, organizácie, právnici či odborníci, prišla nová ministerka Denisa Saková s návrhom.
Ten priniesol zmenu, po ktorej sa volalo, proces výberu policajného šéfa bol po novom transparentnejší. Do procesu vstúpila odborná komisia, ktorá mala do druhého kola posunúť len kvalitných kandidátov.
V druhom kole rozhodoval branno-bezpečnostný výbor, ten mal právomoc aj pri odvolávaní policajného prezidenta.
Aj táto zmena čelila kritike, podľa vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku aj mnohých politikov z vtedajšej opozície to bolo „stále málo“. Funkčné obdobie policajného prezidenta bolo určené na 4 roky, pričom bolo možné ho opätovne vymenovať.
Tento krok chválila aj Nadácia zastavme korupciu, ktorá hovorila, že to zabráni jednému človeku zabetónovať sa vo funkcii. Finálne slovo pri výbere mal stále minister vnútra, odporúčania komisie boli ale záväzné a mali zabrániť otvorenej politickej nominácii.
Pripomeňme si slová, ktoré zaznievali v čase diskusií o zmene voľby policajného prezidenta. „Ak bude zákon schválený, tak bude jedným z prvých, ktoré bude musieť nová vláda po najbližších parlamentných voľbách zmeniť. Toto je pokus o zabetónovanie beztrestnosti súčasnej garnitúry,“ povedal vtedy poslanec Národnej rady za Obyčajných ľudí a jeden z hlavných kritikov Sakovej iniciatívy Gábor Grendel.
Výhrady mali podporu aj množstva organizácií, ktoré sa venujú práve transparentnosti. Mnohí dúfali, že proces zmeny bol započatý, môže sa ďalej formovať, že šlo o prvý krok dobrým smerom. A že raz, možno, príde ďalšia zmena.
To sa aj stalo, avšak nie tak, ako by si si predstavoval. Ľudia, ktorí medzi prvými kričali o odpolitizovaní polície, oháňali sa slovami o transparentnosti, odbočili.
Novela zákona, ktorú len pred pár hodinami podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, ustanovuje, že verejné vypočutia pred výborom budú mať iba konzultačný charakter, minister nimi nebude viazaný. Odvolať šéfa polície, ale aj inšpekcie bude možné aj bez udania dôvodu. Minister teda po novom nebude viazaný odporúčaniami komisie ani branno-bezpečnostného výboru.
Rovnako už nebude obmedzené ani funkčné obdobie šéfa policajného zboru. Vo funkcii skončí, ak sa jej vzdá, ak je z nej odvolaný alebo ak skončí služobný pomer. Vláda bude môcť šéfa zboru odvolať na návrh ministra aj bez uvedenia dôvodu.
Predstavme si, ako bude vyzerať prax. Po tom, čo táto novela vstúpi do platnosti, bude šéf polície de facto politickým nominantom ministra. Nič nebude brániť tomu, aby si každý nový minister dosadil svojho človeka. Teš sa, vláda „našich ľudí“ je späť.
Spravme si jednoduchý „test Ficom“. Ako by sme reagovali, keby takúto novelu presadila vláda expremiéra Fica? Keby bol ministrom vnútra Kaliňák? Keby mal byť policajným prezidentom Tibor Gašpar?
Zmenu si vydupali ľudia. Tí, ktorí po vražde Jána Kuciaka stáli v uliciach. Chceli v polícii menej politiky. Tým všetkým ste, milí politici, napľuli do tváre. Pri výročiach smrti novinára kladiete vence, hovoríte o odkaze, priživujete sa na ľuďoch, ktorí bojovali za lepšie Slovensko.
Údajný reformný a protikorupčný bojovník Matovič má na titulnej fotke tváre Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich odkaz si však cení žalostne málo, keď vláda, ktorá vznikla po jeho výhre vo voľbách, robí takéto kroky. Vyhraj voľby, môžeš všetko. Naši ľudia sú späť.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroj: TASR