Vykašli sa na predražené Chorvátsko. Tento rok sa viac oplatia iné krajiny

  • Letná dovolenka v Stredomorí môže byť najlacnejšia v Grécku a Turecku
  • Chorvátsko patrí už medzi najdrahšie turistické destinácie v rámci Stredomoria
chorvatsko, more
Unsplash/Niels Bosman
  • Letná dovolenka v Stredomorí môže byť najlacnejšia v Grécku a Turecku
  • Chorvátsko patrí už medzi najdrahšie turistické destinácie v rámci Stredomoria

Tohtoročná letná dovolenka spomedzi stredomorských krajín môže byť najlacnejšia v Grécku a Turecku, medzi cenovo výhodné patria aj pobyty v Španielsku a na Malte. Chorvátsko patrí už medzi najdrahšie turistické destinácie v rámci Stredomoria spolu s Francúzskom.

Vyplýva to z analýzy, ktorú na základe makroekonomických dát a porovnaní cien pobytových zájazdov v online rezervačných systémoch najväčších nemeckých cestovných kancelárií na júl a august 2022 pripravil broker CapitalPanda.

Chorvátsko veľmi zdraželo

Ceny v Chorvátsku, dlhodobo najobľúbenejšej krajiny na letnú dovolenku Slovákov pre blízkosť Jadranského mora, toto leto vzrástli medziročne v priemere o 20 až 25 percent, výnimkou nie sú ani hotely drahšie o 50 percent.

Nedávno sme ťa informovali, že tohtoročná dovolenka v Chorvátsku sa môže pekne predražiť. Krajinu drví inflácia aj dôsledky pandémie. V dôsledku toho sa chorvátsky denník Dnevnik pozrel na ceny služieb v meste Split, ktoré sa každý rok zaplní turistami z celej Európy.

Podľa zistení stojí noc v apartmáne pre dve osoby 370 kún, čo je v prepočte približne 49 eur. Zvyšovanie cien v konkrétnom apartmáne potvrdila aj majiteľka hotela, ktorá uviedla, že ceny išli hore o 20 %. Dôvodom je to, že zdraželo úplne všetko a je nutné držať krok s vývojom súčasnej situácie.

Pivo aj 10 eur

Zdražovanie potvrdila tiež majiteľka reštaurácie. Tá skonštatovala, že tri chody s nápojmi stoja od 150 kún do 300 kún. Záleží však na tom, čo si hosť objedná. Ceny v reštauráciách sa tiež zvýšili kvôli neustále rastúcim nákladom.

Pivo v meste Split je v súčasnosti na úrovni 3 eur, obľúbený nápoj gin tonic na úrovni 7 eur. Je však potrebné dbať na to, kde si čo turista objednáva. V obľúbených podnikoch za pivo totiž zaplatí aj viac ako 10 eur.

Grécko a Turecko sa oplatia viac

Grécko tiež zasiahla pandémia a to veľmi drsne. Zdá sa však, že táto krajina si zaumienila oživiť svoj turizmus vo veľkom štýle. Na sociálnych sieťach sa to len tak hemží malebnými uličkami a tyrkysovými plážami Grécka. Zájazd si môžeš kúpiť cez cestovku, alebo ísť na vlastnú päsť. 

S Ryanairom sa z Bratislavy dostaneš na Korfu či do Solúna (Thessaloniki), z Viedne však táto nízkonákladovka lieta až do 16 destinácií vrátane populárneho Zakynthosu, Kréty či momentálne vychyteného Milosu. Ak sa chceš len váľať v rezorte, vyber si Turecko s preslávenými all inclusive službami.

Z Bratislavy si s írskou nízkonákladovkou lacno zaletíš aj na Maltu či do Španielska. V Portugalsku a Španielsku však plánujú zamestnanci Ryanairu štrajk, daj si preto pozor, lebo nikam neodletíš.

Najdrahšie je Francúzsko

Najdrahšou zo skúmaných destinácií pre letnú dovolenku je Azúrové pobrežie vo Francúzsku. Tamojší hotelieri totiž cielia na inak ekonomicky situovanú klientelu ako tradičné strediská zamerané hlavne na strednú triedu.

Zlacnenie alebo zdraženie ceny zájazdov podľa analýzy priamo súvisí s ekonomickou kondíciou jednotlivých krajín. Grécko a Španielsko tradične trápi vysoká miera nezamestnanosti a celkovú situáciu ešte zhoršila pandémia koronavírusu. Turecko zase bojuje so závratnou infláciou, ktorá spôsobuje oslabovanie tamojšej meny, a tým aj zlacňovanie zájazdov pre zahraničných turistov.

Analytici brokera CapitalPanda mapovali ceny v obľúbených destináciách pre najčastejšie dĺžky pobytu (7 a 10 dní), rôzne typy stravovania (raňajky, polpenzia, all inclusive) a pre rôzne kvalitatívne kategórie hotelov (počet hviezdičiek).

Medzi ďalšie kritéria patrili čo najkratšia vzdialenosť k pláži alebo prítomnosť bazénu v rámci daného rezortu. Vo všetkých prípadoch ceny zahŕňajú leteckú dopravu a zodpovedajú obdobiu od 1. júla do 31. augusta 2022.

Približne tretina Slovákov plánuje dovolenku

Slováci majú v tomto roku pomerne veľký záujem cestovať na zahraničné dovolenky. Plánuje ich viac ako 36 % opýtaných. Krátke víkendové výlety uviedlo takmer 35 % opýtaných. Tieto závery vyplynuli zo štúdie Travel and Payment Intentions Study 2022, ktorú uskutočnila spoločnosť Visa.

Slováci sa tešia, že môžu obnoviť svoje cestovateľské zvyky spred pandémie. Návrat k cestovaniu, či už na dovolenku, za mestskou turistikou alebo na nákupy do susednej krajiny dokazuje, že slovenskí spotrebitelia znovu nadobúdajú istotu, čo je dobrým znamením pre oživenie cestovného ruchu a cezhraničných transakcií,“ uviedla vedúca Visa pre Slovensko Ľubica Gubová.

Štúdia ukázala, že viac ako 47 % Slovákov plánuje ísť tento rok na dovolenku jedenkrát. Dva až trikrát by cestovalo 40 % respondentov, štyri až päťkrát 4 % opýtaných, viac ako päťkrát tiež 4 %.

Tretina Slovákov má tendenciu plánovať si dovolenku niekoľko mesiacov pred samotnou cestou a takmer 25 % plánuje svoje cesty približne mesiac vopred. Medzi top dovolenkové destinácie Slovákov patrí Chorvátsko, Česká republika či Taliansko.

Medzi top destinácie víkendových výletov, ktoré by Slováci chceli tento rok navštíviť, patria Praha, Viedeň a Paríž. Až 45 % opýtaných plánuje tento rok absolvovať dva alebo tri víkendové výlety.

Čo sa týka plánovania výletov do mesta, takmer 32 % Slovákov tak robí približne mesiac vopred a viac ako 24 % plánuje krátke výlety len týždeň alebo dva vopred.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: SITA, Dnevnik

Najnovšie videá

Trendové videá