Vykopli ho, ale zamestnanci si vydupali jeho návrat. Sam Altman sa po 5 dňoch vracia do OpenAI
- Zamestnanci pohrozili, že odstúpia, ak nebudú splnené podmienky
- Altman sa vracia, dostane miesto vo výskumnom tíme AI
- Zamestnanci pohrozili, že odstúpia, ak nebudú splnené podmienky
- Altman sa vracia, dostane miesto vo výskumnom tíme AI
Jeho nečakané odvolanie vyvolalo vo firme krízu, takže ho niekoľko dní po nečakanom odvolaní vracajú na pozíciu generálneho riaditeľa. Po tom, čo predstavenstvo spoločnosti OpenAI 38-ročného podnikateľa Sama Altmana odvolalo, sa programátorovi opäť dostane funkcie vedúceho. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
Altman prešiel do spoločnosti Microsoft, ktorá podporuje OpenAI. Mnoho zamestnancov spoločnosti však pohrozilo, že odstúpia, pokiaľ tak neurobí celá správna rada a nedôjde k Altmanovmu návratu. Za jeho návrat však nelobovali iba pracovníci, ale aj mnohí významní investori.
Jeho návrat môže otvoriť novú éru pre startup
Altmanov návrat tak ukončí diskusie o budúcnosti startupu, ktorý je priekopníkom vo vývoji umelej inteligencie (AI). Okrem návratu Altmana spoločnosť v zásade súhlasila s čiastočnou obnovou predstavenstva. Jeho členmi sa stanú Bret Taylor, bývalý generálny riaditeľ Salesforce, Larry Summers, bývalý minister financií USA a súčasný riaditeľ Quora Adam D’Angelo, uviedla OpenAI.
Správna rada poskytla niekoľko podrobností o nečakanom odvolaní Altmana minulý týždeň. Vo vysvetlení poukázala na jeho nedostatočnú otvorenosť a svoju potrebu brániť misiu OpenAI.
Dohoda o návrate Altmana otvára potenciálne novú éru pre startup. Jeho dramatický odchod vyvolal intenzívny tlak najväčších investorov OpenAI vrátane technologického giganta Microsoftu na jeho návrat. Aj stovky zamestnancov OpenAI sa vyhrážali odchodom a v liste, ktorý zaslali aj médiám, požadovali odstúpenie predstavenstva, keďže sa špekulovalo o budúcnosti spoločnosti.
Altman bude viesť výskumný tím AI
Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella tento týždeň oznámil, že prijme Altmana, aby viedol výskumný tím AI. Altman v tejto súvislosti povedal, že jeho návrat má Nadellovu podporu. Podľa Nadellu v OpenAI sú potrebné „zmeny riadenia“, aby sa takýmto rušivým prekvapeniam predišlo.
Microsoft do OpenAI investoval miliardy dolárov a začlenil novú technológiu do rôznych produktov vrátane svojho vyhľadávacieho nástroja Bing. Jeho dátové centrá boli kľúčové pre vývoj ChatGPT od OpenAI, ktorého úspech vyvolal celosvetové preteky vo výskume a vývoji AI.
Generatívne platformy AI, ako je ChatGPT, sú trénované na veľkom množstve údajov, ktoré im umožňujú odpovedať ľuďom na otázky, dokonca aj tie zložité. Používajú sa tiež na vytváranie a manipuláciu s obrazmi, čo vyvolalo obavy zo zneužitia tejto technológie – od vydierania ľudí falošnými obrázkami až po manipulácie a škodlivé dezinformácie.
Sam Altman patril v roku 2015 medzi spoluzakladateľov OpenAI a na jeho stranu sa vtedy priklonil aj svetoznámy podnikateľ Elon Musk. Obaja vtedy upozorňovali na riziká umelej inteligencie a nie je vylúčené, že práve tento postoj nakoniec vo firme spôsobil problémy. To je však len špekulácia a nie je isté, k čomu vlastne došlo.
Spoločnosť OpenAI to má na trhu veľmi náročné a čelí ostrej konkurencii, ktorá zahŕňa aj umelú inteligenciu Bard spoločnosti Google či najnovší jazykový model Grok, ktorý má na svedomí mladá spoločnosť xAI Elona Muska.
Zdroj: TASR