Vykrádači majú Slovákov v hrsti, v lete ich je najviac. Toto je spôsob, ako ochrániš svoj majetok

  • Polícia dlhodobo upozorňuje na zlodejov, ktorí si byty dopredu značkujú
  • Vykrádači majú premyslené taktiky, ide im o peniaze a šperky
  • Kúpa bezpečných dverí je najdôležitejšia investícia, tvrdí odborník
Untitled design – 2023-07-20T140452.669
Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj, TASR
  • Polícia dlhodobo upozorňuje na zlodejov, ktorí si byty dopredu značkujú
  • Vykrádači majú premyslené taktiky, ide im o peniaze a šperky
  • Kúpa bezpečných dverí je najdôležitejšia investícia, tvrdí odborník

Kriminalita na Slovensku je v posledných mesiacoch čoraz viditeľnejšia. Minulý rok polícia zaznamenala 54 586 trestných činov, najviac ich bolo majetkových, konkrétne 18 524.

Inak to nie je ani tento rok. Za prvé tri mesiace polícia zaznamenala viac ako 100-percentný nárast v počte vlámaní oproti začiatku minulého roka.

„Za obdobie 2023 evidujeme na území Bratislavského kraja celkom 23 krádeží vlámaním do bytov. Z tohto počtu sa podarilo objasniť doposiaľ jeden skutok,“ povedal pre tvnoviny.sk bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Vykrádači bytov majú premyslené taktiky

Top sezóna na vykrádačky sa blíži – podľa dát polície sa domy vykrádajú najmä v lete, pričom zločinci používajú čoraz premyslenejšie taktiky. Minulý rok napríklad polícia upozorňovala na prípad prešpekulovaných bratislavských zlodejov, ktorí za sebou zanechávali špecifické značky napísané perom.

Zlodeji si byt či dom vždy vopred vytipujú a k vykradnutiu najčastejšie dochádza cez víkend alebo počas pracovnej doby. Zameriavajú sa najmä na finančnú hotovosť či šperky.

Do bytov sa podľa polície dostávajú poškodením a znefunkčnením magnetov, ktoré sú na vstupných dverách. Práve dvere sú vstupnou bránou, ktorá má zlodejov zastaviť, ich výber si teda treba poriadne premyslieť.
Viac informácií o bezpečnostných dverách →

„Pri výbere vstupných dverí prirodzene premýšľame nad ich dizajnom a z vchodu do domu či bytu chceme urobiť pôsobivé miesto. Treba si však uvedomiť, že vizuál by mal byť v tomto procese až posledným krokom. Najpodstatnejšia je bezpečnosť,“ radí Vlastimil Martinát, konateľ Hörmann Slovenská republika, s.r.o., ktorá je etablovaným výrobcom kvalitných exteriérových aj interiérových dverí.

pjimage-2022-04-06t112932590-1536×864
zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky - Najčastejšie dochádza ku krádežiam majetku v letných mesiacoch a vykrádači používajú skutočne premyslené taktiky.

Z rodinného podniku sa za desiatky rokov vybudoval najväčší predajca dverí a garážových brán v Európe. Spoločnosť Hörmann dnes vedie tretia a štvrtá generácia vnukov a pravnukov zakladateľa firmy Augusta Hörmanna. 

Etablovaná nemecká firma Hörmann na slovenskom trhu pôsobí takmer 20 rokov, dnes ponúka napríklad aj uhlíkovo neutrálne dvere s kvalitnými bezpečnostnými mechanizmami. Spoločnosť kombinuje širokú ponuku s veľmi kvalitným dizajnom.

Ako vybrať bezpečné dvere? 

Ak majú byť dvere podľa odborníka dobre zabezpečené pred zlodejmi, musia spĺňať určité technické parametre. Jedným je stupeň bezpečnostnej triedy, ktorý ukazuje, ako dlho dvere vydržia odolávať rôznym metódam zlodejov.

Odborník na bezpečnostné dvere uvádza, že za absolútne minimum sa považuje 2. bezpečnostná trieda, aj tá je však vhodná len do bytov, kde sú hlavnou ochranou predovšetkým vchodové dvere do celého domu.

„V prvom rade musia byť dvere certifikované ako celok, teda okrem samotných dverí mám na mysli aj zárubňu, krídlo a kovanie so zámkom. Podmienkou bezpečnosti takéhoto prvku je aj odborná montáž podľa špecifikácií výrobcu. Montáž na penu naozaj nestačí, musí sa použiť betón, ale len v prípade s oceľovými zárubňami,“ dodáva odborník z Hörmann. Bezpečnostné dvere Hörmann →

Vyjadri svoj názor v ankete:

Máš dom/byt zabezpečený proti krádežiam?

Schallschutztür Thermo65 (1)
zdroj: Hörmann - Podľa odborníka, ak majú byť dvere dobre zabezpečené pred zlodejmi, musia spĺňať určité technické parametre. Jedným z nich je stupeň bezpečnostnej triedy.
Certifikát ako najdôležitejší článok

Na certifikát sa treba pozerať ako na osvedčenie celého dverového systému – teda dverí, ale aj kovania či zámku. Certifikáty jednotlivých komponentov nemusia zaručovať, že bezpečnostné dvere ako celok spĺňajú všetky certifikované vlastnosti.

„Pri novostavbách sa v súčasnosti vyžaduje certifikát pre dvere ako celok, bezpečnostný certifikát RC2, požiarna odolnosť EI2 na 30 minút, útlm zvuku minimálne 32 dB a klimatická trieda 2. V prípade nevykurovaných chodieb sa vyžaduje klimatická trieda 3. Všetky tieto typy ponúkame aj my v Hörmann,“ vysvetľuje Vlastimil Martinát z Hörmann s tým, že tieto vlastnosti sú najdôležitejšie pri výbere bezpečnostných dverí.

Certifikované vchodové dvere sa delia do šiestich bezpečnostných tried. Vysokú bezpečnosť zabezpečí 3. trieda a veľmi vysokú 4. trieda. Vyššie nemá zmysel ísť – 5. a 6. trieda sú už takzvané trezorové dvere, ktoré sa v bytoch príliš nevyskytujú. Bezpečnostné dvere Hörmann →

unnamed

Z dizajnových nárokov netreba uberať

Aj pri bezpečnostných dverách však platí, že sa dajú prispôsobiť podľa vkusu zákazníka – bezpečnostné dvere teda môžu byť podľa môjho vkusu a vyzerať dobre.

Podľa odborníka sú dnes v móde najmä čisté línie. Z materiálov je najviac trendy drevo s odolnou povrchovou úpravou, v kombinácii s drevenou alebo oceľovou zárubňou. V prípade dverí to okrem iného môže znamenať aj plynulý prechod medzi podlahou chodby a interiérom, takže viditeľný prah môže byť nahradený skrytým výsuvným podlahovým tesnením umiestneným v krídle dverí.

„Nami ponúkané riešenie zabudovaného tesnenia v krídle dokáže zabezpečiť vysoký certifikovaný zvukový útlm a navyše je to bezbariérové riešenie, čo ocenia určite ľudia so zníženou mobilitou. Naše dvere búrajú zaužívané štandardy, kedy sú aj drevené zárubne certifikované na bezpečnostnú triedu RC3. Od bežných predajcov na to Slováci nie sú zvyknutí,“ vysvetľuje Martinát.

Sicherheitstür
zdroj: Hörmann - Podľa odborníka je pri kúpe dverí potrebné zohľadniť klimatickú triedu dverného prvku, aby bola zaručená odolnosť voči vlhkosti.

Odborník uvádza, že dnes ľudia kladú väčší dôraz na odolnosť povrchovej úpravy, čo často vedie zákazníkov k tomu, aby upustili od výberu lakovanej povrchovej úpravy, ktorá je veľmi náchylná na mechanické poškodenie, napríklad nechtami v okolí kľučky alebo kľúčmi v oblasti zámku.

„Menej často, ale stále častejšie sú žiadané aj motorizované zámky s diaľkovým ovládaním. Tieto funkcie si však vyžadujú ďalšie finančné investície,“ dodáva odborník.

Na čo si dať pozor pri kúpe dverí?

Pri kúpe dverí je dôležitá aj samotná cena. Odborník z Hörmann tvrdí, že nízka cena je prvým varovným signálom, druhým je absencia certifikátov.

Preverenie firmy by malo byť dnes pre ľudí automatickou záležitosťou. Odborník však odporúča zamerať sa aj na servis, aký spoločnosť poskytuje.

20230321_102823
zdroj: Hörmann - Podľa odborníka z Hörmann je pri kúpe dverí nízka cena prvým varovným signálom, druhým je absencia certifikátov.

„Predstavte si, že máte bezpečnostné dvere a nedopatrením sa vymknete. Pozáručný servis sa vám môže hodiť – napokon, bezpečnostné dvere vám majú slúžiť desiatky rokov,“ ozrejmuje odborník.

Pri kúpe dverí podľa odborníka je potrebné sledovať aj úžitkové vlastnosti, ako komfort, životnosť a estetickosť. Pri zvukovej izolácii odborník odporúča triedu zvukového útlmu SKII. Za sofistikované riešenie považuje aj bezbariérové a bezprahové riešenie. Bezpečnostné dvere Hörmann →

Podľa čoho si vybrať dvere do bytu a domu?

Dvere do bytu:

Podľa odborníka je nutné si ujasniť, v akej lokalite človek býva a či sú v spoločných priestoroch zabudované kamery.

Kamery síce nezabezpečia, že páchateľ nevnikne do bytu, ale môžu pomôcť pri identifikácii prostredníctvom záznamu z kamery. 

Netreba zabúdať ani na klimatickú triedu, pretože iné klimatické parametre sú v starších budovách a iné ponúkajú dnešné novostavby.

Taktiež nároky na úsporu tepla budú iné na prízemí ako na vyšších poschodiach.

Dvere do domu:

Dôležitým parametrom pri výbere domových dverí je podľa odborníka orientácia dverí podľa svetovej strany.

Svoju rolu v rozhodovaní tak zohrávajú faktory a ich kombinácia, teda hrúbka použitého drevného krídla a jeho tepelná stálosť, farba a slnečnosť daného miesta. 

Ak človek nemá hlavný vstup priamo z ulice, tak je na zvážení, či je pre neho praktické na dvere osádzať madlo, ktoré je dnes veľmi dopytované. Zákazník však musí zvážiť to, že pri bezpečnostných dverách sa dovnútra dostane iba pomocou kľúča, pokiaľ nemá v dverách smart inteligentné systémy otvárania, ako napríklad klávesnicový spínač alebo čítačku odtlačku prstov.

„Tiež je dôležité vedieť, aké rozmery dverí zákazník chce a či nechce dizajn na úkor funkčnosti. Aj preto sa snažíme ľuďom vysvetľovať, že pri nesprávnom výbere vstupných domových dverí im po čase môže vzniknúť omnoho vyšší náklad na ich výmenu,“ vysvetľuje Vlastimil Martinát, konateľ Hörmann Slovenská republika, s.r.o. Bezpečnostné dvere Hörmann →

Zdroje: archív Startitup, tvnoviny.sk, minv.sk

Najnovšie videá

Trendové videá