„Derusifikácia“ zmrzliny či vylievanie vodky. Gestá solidarity s Ukrajinou môžu viesť ku xenofóbii
- Obyvatelia New Yorku na znak odporu voči Rusku vylievali na chodník vodku
- Názvy produktov pripomínajúce Rusko sa menia ako na Slovensku, tak aj v zahraničí
- Na rad prišli už aj dávno mŕtvi ruskí umelci
- Kroky v znamení solidarity môžu viesť k xenofóbii
- Obyvatelia New Yorku na znak odporu voči Rusku vylievali na chodník vodku
- Názvy produktov pripomínajúce Rusko sa menia ako na Slovensku, tak aj v zahraničí
- Na rad prišli už aj dávno mŕtvi ruskí umelci
- Kroky v znamení solidarity môžu viesť k xenofóbii
Putinova invázia na Ukrajinu spustila lavínu sankcií a obmedzení voči Rusku. Na odpor sa však nepostavili len vlády krajín, ale aj značky či jednotlivci. Mnohé gestá na vyjadrenie odporu či solidarity sú však úplne nezmyselné, v niektorých prípadoch dokonca škodlivé. Hrozí totižto rozmach xenofóbie.
Vodka nepatrí do pohára
Nápadom niekoľkých odhodlaných obyvateľov New Yorku bolo vylievanie presláveného ruského nápoja, vodky, priamo na chodník. O udalosti informuje The Guardian.
Týmto činom chceli dať najavo svoj odpor voči Ruskej federácii a odsúdiť ich aktivitu na území Ukrajiny. Má to však len jeden malý háčik. Väčšina vodky dovážanej do Ameriky vôbec nepochádza z Ruska.
V skutočnosti dovoz tvorí len menej ako 1 %, píše Guardian. Medzi vylievané značky patrila napríklad v USA obľúbená Stolichnaya – vodka vyrábaná ruským imigrantom, ktorý z krajiny musel odísť za kritiku Putinovho režimu. Ďalšie na zemi skončili značky ako Smirnoff – čisto americká značka, či Svedka vyrábaná v Švédsku.
Medzi ďalšie produkty, ktoré tiež takpovediac „podľahli derusifikácii“ patrí ruský dresing, ktorý bol premenovaný na ukrajinský. Výrobca nový produkt popísal ako „dresing s rovnakou receptúrou, avšak bez náznaku genocídy“, píše The Guardian. Podobnú situáciu sme mohli v posledných týždňoch sledovať aj na Slovensku.
Z Ruska na Ukrajinu
Konkrétne išlo o produkty Ruské vajce a Ruská zmrzlina. Teda, v novom názvosloví Vajce duo a Ukrajinská zmrzlina.
„Cítime morálnu povinnosť vymedziť sa aspoň takouto formou proti agresívnemu a nespravodlivému počínaniu predstaviteľov Ruska a dať jasnú správu ľuďom z Ukrajiny žijúcim v Českej republike či na Slovensku, že na nich myslíme a podporujeme ich,“ cituje Prokopa Volfa, vedúceho divízie Prima, portál Webnoviny.
Ruské vajce taktiež na vyjadrenie solidarity odstránilo zo svojho názvu prívlastok ruské. Na poličkách supermarketov tak už nájdeme iba Vajce Duo.
„Ide o symbolický odkaz, že sme na strane mieru a slobody. Stojíme za Ukrajinou a chceme vyjadriť podporu a solidaritu ukrajinskému ľudu. Preto sme sa rozhodli, skôr ako trvalo zmeníme názov produktov, že označíme existujúce výrobky dolepkou. Veríme, že sa nám týmto symbolickým krokom a finančnou podporou organizácie podarí zmierniť dopady na nevinných ľudí, ktorí sú nútení utekať zo svojich domovov,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Tauris Group Richard Duda.
Obdobný produkt vyrába aj známa firma Ryba Žilina. Pre tvnoviny.sk však Tomáš Turčan, z PR agentúry zastupujúcej spomínanú spoločnosť, uviedol, že zmena názvu by podľa neho príliš veľa ovocia nepriniesla.
„Nemyslíme si, že by zmena názvov tradičných produktov, ktoré sú dlhodobo zaužívané a sú na trhu desiatky rokov, akokoľvek pomohla v tejto situácii. Pozorne a citlivo však vnímame a vyhodnocujeme aj vývoj postojov medzi spotrebiteľmi a v celej spoločnosti na Slovensku.“
Treba však dodať, že obidve firmy využijú zárobky z predaných produktov na finančnú podporu Ukrajiny. V tomto prípade teda išlo o relatívne zmysluplný krok.
Pokoj nemajú ani po smrti
To isté sa však nedá povedať o upustení od prezentovania tvorby ruských umelcov. Jedna z milánskych univerzít napríklad úplne zrušila prednášky o Dostojevského tvorbe, tvrdí portál Guardian. Cardiffská filharmónia zase zrušila koncerty, na ktorých mala hrať tvorbu legendárneho skladateľa Čajkovského.
Niektorí z nadšencov Dostojevského diel sa však proti rozhodnutiam ohradili. Medzi ich otázky patrilo, aký má zmysel za ruskú agresiu trestať človeka, ktorý je mŕtvy už vyše 140 rokov.
Ku kontroverznému rozhodnutiu pristúpila aj reštaurácia v Quebecu, ktorá je známa najmä svojím ikonickým kanadským pokrmom poutine. Ten však pod jeho tradičným názvom v menu už návštevníci nenájdu.
Majitelia reštaurácie tvrdili, že až príliš nápadne pripomínal meno ruského prezidenta Putina. O udalosti informuje portál CTV News. Nový názov tvoria už iba mená jeho troch základných komponentov, a teda fries-cheese-gravy (hranolky-syr-omáčka).
Nepríjemnosti si zažívajú napríklad aj zvieratá, konkrétne výstavné mačky a psy, ktoré sa už ďalej nemôžu na súťaže prihlásiť, pokiaľ sú ruského pôvodu. Otázkou zostáva, či tieto gestá solidarity naozaj pomáhajú, alebo skôr navádzajú ku xenofóbii či konkrétne rusofóbii.
The Guardian vo svojom článku píše aj o prípadoch, v ktorých si agresiu zažívajú ľudia s ruskou národnosťou, žijúci v zahraničí, či prevádzky s ponukou ruských špecialít. Netreba snáď ani dodávať, že takéto správanie je úplne nepotrebné.
Zdroje: The Guardian, Webnoviny, tvnoviny.sk, CTV News