Vynález z kuchyne dobyl svet a z 87-ročného dôchodcu urobil miliardára

  • Giuseppe Crippa sa stal miliardárom vo svojich 87 rokoch
  • Založil firmu, ktorá vznikla doslova v kuchyni
  • Je dodávateľom takých gigantov ako Apple, Samsung či Intel
Giuseppe Crippa
  • Giuseppe Crippa sa stal miliardárom vo svojich 87 rokoch
  • Založil firmu, ktorá vznikla doslova v kuchyni
  • Je dodávateľom takých gigantov ako Apple, Samsung či Intel

Giuseppe Crippa je muž, ktorý sa vo svojich 87 rokoch stal miliardárom vďaka spoločnosti, ktorú vytvoril až po odchode do dôchodku. Pochádza z talianskeho mesta Merato, kde založil spoločnosť Technotrobe.

Je to firma, ktorá sa zaoberá svetovou výrobou testovacích kariet pre čipy. Príbeh prevratných technologických firiem, ktoré vznikli v garáži, už poznáme. Giuseppe prišiel na svoj nápad vylepšovania kariet na kontrolu mikročipov v kuchyni. 

Ako sa sám vyjadril pre News.italy-24, správu, že sa stal miliardárom, zistil až pri čítaní rebríčka časopisu Forbes. Nieže by pre neho peniaze neboli dôležité, ale pokladá ich skôr za nástroj, ktorý by sa mal využívať na investície, výskum a pomoc ľuďom, ktorí patria k tým menej šťastným. 

Miliardárom sa dá stať kedykoľvek, aj v dôchodkovom veku

Jeho spoločnosť patrí k popredným v oblasti polovodičov, mikroelektroniky a je gigantom vo výrobe sondových kariet. Môže sa pochváliť 11 pobočkami po celom svete a 3 vývojovými centrami. Spoločnosť má v súčasnosti okolo 2 300 zamestnancov, z ktorých len 1 000 bolo prijatých v posledných dvoch rokoch. 

Dôkazom ich rastu a úspechu je nielen nárast zamestnancov, ale aj fakt, že sa im vo februári podarilo dostať na burzu. Za rok 2021 mala firma podľa News.italy-24 obrat neuveriteľných 446 miliónov. Človek, ktorý vždy oplýval veľkou predstavivosťou a miloval technológie, sa tak stal jedným z ôsmich talianskych miliardárov. 

V období, kedy Crippa pôsobil ešte vo firme STM, boli testovacie karty pomerne nekvalitným spotrebným tovarom a vyžadovali si časté opravy.

„Strýko bol veľmi vynaliezavý. Keď ste v minulosti potrebovali opraviť testovaciu kartu, museli ste ju poslať do Ameriky, čo bol často proces na dva týždne. Preto vymyslel, ako karty opraviť priamo vo svojej kuchyni,“ vyjadril sa v rozhovore pre Forbes Stefano Felici, CEO spoločnosti Technoprobe a jeho synovec. 

Spoločnosť Technoprobe produkujúca obrovské zisky predbehla svojho konkurenta

Spoločnosť funguje už 27 rokov a v súčasnosti o nej hovoríme ako jednom z dvoch najväčších výrobcov sondážnych kariet na svete. Je dodávateľom pre technických gigantov ako Apple, Samsung, ale tiež AMD a Intel. 

Technoprobe company
zdroj: Technoprobe/AP technoprobe

Minulý rok sa firme konečne podarilo predbehnúť svojho konkurenta, spoločnosť FormFactor so sídlom v Kalifornii. Ako informuje Forbes, firma v minulom roku vykázala čistý zisk 136 miliónov dolárov pri tržbách 446 miliónov USD, čím prekonala tržby 436 miliónov dolárov, ktoré zaznamenala porovnateľná divízia sondážnych kariet spoločnosti FormFactor. 

Spoločnosť v súčasnosti vedie Crippov synovec a syn, ktorý zastáva funkciu generálneho riaditeľa. Technoprobe spravila veľmi správny krok, keď využila svoj rast a vo februári tohto roku vstúpila na burza Euronext Growth Milan.

Aj vďaka tomu sa Crippa, ktorý odstúpil z vedenia firmy ešte v roku 2017, stal jedným z najbohatších ľudí v Taliansku. Majetok jeho rodiny dosahuje takmer 4 miliardy dolárov. 

Crippa tak svetu ukázal, že ani vek nie je prekážkou a miliardárom sa človek môže stať v každom veku. Rád spomína na svoje začiatky, keď spolu s jeho 19-ročným synom nakúpili prvé mikroskopy a rezacie nástroje a obsadili všetky dostupné priestory v dome, aby mohli začať s rozbehom firmy. 

Iba neustálymi inováciami predbehnete konkurentov

Práve peniaze, ktoré v roku 1995 dostal ako odstupné, keď dosiahol dôchodkový vek, mu dali možnosť založiť spoločnosť Technotrobe a začať oficiálne mimo priestorov domu. Spoločnosť sa pomerne rýchlo rozrastala a už v roku 2001 expandovala do Francúzska a v roku 2004 do Singapuru. Prvú americkú pobočku sa jeho rodine podarilo otvoriť v roku 2007. 

Crippa Technoprobe
zdroj: Technoprobe/AP technoprobe

Veľmi dôležitým medzníkom firmy bolo získanie investície 100 miliónov dolárov, kedy 40 miliónov investovali za akvizíciu Kalifornskej firmy Van Nuys.

Táto spoločnosť sa zaoberala tým, že pomocou 3D tlače vyrábala súčiastky pre testovacie karty. Spoločnosť tak mohla začať vyrábať ešte menšie a efektívnejšie výrobky, čím sa odlíšila od konkurencie. 

Aj keď dopyt po produktoch spoločnosti je viac než dostatočný pre napredovanie firmy, uvedomujú si, ako sa technologický svet neustále mení. Geometria čipov sa každým rokom scvrkáva a požiadavky firiem sú náročnejšie.

Ako sa vyjadril pre Forbes jeho synovec Felici: „Autá majú teraz počítače a grafické karty a tieto čipy sa musia testovať. To pre nás znamená viac práce.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Forbesmiddleeast, Forbes, Technoprobe, News.italy-24

Najnovšie videá

Trendové videá