Výnimočné tanečno-hudobné predstavenie „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“ spojilo dva svety na jednom pódiu

adeli
Roman Benický

Dom umenia v Piešťanoch sa stal dejiskom nezabudnuteľného a významného večera, keď na javisku ožilo jedinečné tanečno-hudobné predstavenie „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“. Projekt vznikol v spolupráci Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) a Nadácie ADELI: spojil profesionálnych folkloristov s desiatimi talentovanými tanečníkmi s pohybovým znevýhodnením. Tento inkluzívny projekt dokázal, že umenie nepozná bariéry. Premiéra získala veľkú podporu a uznanie, pričom sa jej zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.  

Spojenie dvoch svetov: tanec bez hraníc

Profesionáli zo SĽUK-u a tanečníci so zdravotným znevýhodnením spoločne predviedli silu umenia, ktoré dokáže spájať ľudí z rôznych svetov. Pod záštitou autorky projektu Radky Šulovskej, umeleckého vedúceho SĽUK-u Stanislava Marišlera a vedúceho tanečnej zložky SĽUK-u Mareka Gregu, vznikol na javisku unikátny priestor, kde sa prelínala ľudová kultúra s osobnými príbehmi odvahy a túžby prekonať limity. Víziou tohto projektu je spojenie ľudí s pohybovým znevýhodnením a profesionálnymi umelcami a spojenie dvoch na prvý pohľad nezlučiteľných svetov.  Predstavenie však vyzdvihlo myšlienku, že tanec a pohyb môžu byť silnými nástrojmi integrácie a že každý má právo vyjadriť sa prostredníctvom umenia.

„Tanec je pre nás jazyk, ktorým môžeme vyjadriť svoje sny, pocity a túžby. Sme veľmi hrdí na všetkých účastníkov, ktorí dokázali, že tanec nie je o obmedzeniach, ale o vášni, sile a radosti z pohybu,“ uviedla počas premiéry výkonná riaditeľka, správkyňa Nadácie ADELI a zároveň autorka projektu Radka Šulovská.

Premiéra 2
zdroj: Roman Benický

Premiéra 3
zdroj: Roman Benický

Výnimoční tanečníci bez rozdielu

Predstavenie zahŕňalo desať talentovaných účastníkov s rôznymi pohybovými obmedzeniami vo veku od 4 do 41 rokov. Vďaka ich odhodlaniu a podpore odborníkov zo SĽUK-u sa na javisku vytvorilo predstavenie, ktoré odrážalo jedinečné spojenie folklóru a túžby prekonať vlastné limity. Cieľom predstavenia Tancuj, tancuj, neseď v kúte bolo poukázať na to, že tanec môže spojiť ľudí bez ohľadu na ich zdravotný stav či predispozície. Tanec je o radosti z pohybu a príležitosti ukázať, čo je v každom z nás! Vyjadruje snahu prekonať bariéry a spájať ľudí cez spoločnú vášeň pre tanec.

„Takéto projekty pomáhajú ostatným pochopiť svet ľudí s handicapom a nám poskytujú nové príležitosti. Je to výborný spôsob, ako sa vrátiť k činnosti, ktorú máme radi, a ukázať, že inklúzia je možná,“ hovorí Janka Mošťková, tanečníčka s pohybovým znevýhodnením, ktorá po prekonaní Guillain-Barrého syndrómu skončila na vozíčku.

Tento mimoriadny projekt podporili svojou účasťou aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini, trnavský župan Jozef Viskupič či viceprimátor mesta Piešťany Ján Krupa.

Premiéra 4
zdroj: Roman Benický

Premiéra 5
zdroj: Roman Benický

Projekt zachytený v dokumente režiséra Jaroslava Vojteka

Premiéra bola zároveň míľnikom pre dokumentárny film, ktorý vzniká pod taktovkou renomovaného slovenského režiséra Jaroslava Vojteka. Jeho citlivý prístup autenticky zachytáva príbehy jednotlivcov a náročnú, ale inšpiratívnu cestu, ktorú tanečníci absolvovali až k premiére, ktorá sa uskutočnila 29. októbra. Film poskytne divákom jedinečný pohľad do zákulisia a zároveň predstaví odhodlanie tých, ktorí v tanci našli silu a slobodu.

Premiéra 6
zdroj: Roman Benický

SĽUK ako most medzi tradíciou a inklúziou

SĽUK, ktorý je známy po celom svete pre svoje precízne a energické folklórne choreografie, v projekte opäť dokázal, že je nielen nositeľom slovenského kultúrneho dedičstva, ale aj priekopníkom v oblasti inklúzie. Vďaka spolupráci s Nadáciou ADELI vzniklo predstavenie, ktoré oslovuje nielen milovníkov folklóru, ale aj všetkých, ktorí v umení hľadajú hlbšie spojenie s inými svetmi.

„Poskytli sme im zážitok, aký bežný človek okrem umelca na javisku nezažije, takže si mohli vyskúšať, aké to je stáť na javisku a prijímať potlesk divákov. Na druhej strane sme divákom ukázali, že títo ľudia žijú medzi nami a nechcú sa ocitať na okraji spoločnosti,“ ozrejmil umelecký vedúci SĽUK-u Stanislav Marišler.

Premiérový večer potvrdil, že tanec môže byť cestou k vzájomnému porozumeniu a podpore, bez ohľadu na hranice, ktoré si sami nastavíme.

O projekte

„Tancuj, tancuj, neseď v kúte“ je súčasťou širšieho programu zameraného na podporu integrácie prostredníctvom spoločného umenia. Pod vedením Radky Šulovskej a odborníkov zo SĽUK-u vzniklo tanečné predstavenie, ktoré búra stereotypy a ponúka publiku príležitosť zažiť silu umenia a inklúzie.

Najnovšie videá

Trendové videá