Výnimočný projekt: Slovenská firma bude vyrábať robotické psy pre nebezpečné situácie, využívať ich môžu po celom svete

  • Panza Robotics sa venuje vývoju robotov, ktoré v budúcnosti pomôžu aj bežným ľuďom
  • Aj vďaka tomuto startupu môže byť Slovensko v budúcnosti lídrom robotickej revolúcie
  • Niektorí ľudia sa príchodu robotov stále skôr obávajú, je to však neodvrátiteľná budúcnosť
panza
Panza Robotics/Unsplash_Maximalfocus
  • Panza Robotics sa venuje vývoju robotov, ktoré v budúcnosti pomôžu aj bežným ľuďom
  • Aj vďaka tomuto startupu môže byť Slovensko v budúcnosti lídrom robotickej revolúcie
  • Niektorí ľudia sa príchodu robotov stále skôr obávajú, je to však neodvrátiteľná budúcnosť

Slovensko je pravidelne označované len ako „dielňa Európy“. Sme krajina plná skúsených inžinierov či vývojárov a produkujeme fantastické a kvalitné produkty – sami ich ale nenavrhujeme ani nevyvíjame.

Na svetové inovácie však Slovensko potenciál má a myslí si to aj Radoslav Balajka, e-commerce podnikateľ stojaci za úspešným startupom Luigi’s Box a nadšený expert do robotiky, ktorý má so Slovenskom výnimočné plány. Jeho firma Panza Robotics tu chce vyrábať robotické psy do nebezpečných situácií – omnoho pokročilejšie a užitočnejšie, ako roboty od legendárnej firmy Boston Dynamics, ktorá je aktuálne svetovým lídrom v štvornohých robotoch.

Z automobiliek k pokročilým robotom?

„Skoro 20 rokov som pracoval v oblasti online a e-commerce, ale vlastne som skončený konštruktér. Robotika ma vždy bavila, rozumiem jej a teraz sa jej venujem naplno,“ otvára na začiatku nášho rozhovoru tému Balajka.

Startup Panza Robotics, ktorý na Slovensku nemá obdobu, sa zaoberá výskumom, vývojom a výrobou robotov. Ich prvým dielom je robot Artaban, ktorý by mal v budúcnosti konkurovať známemu robotovi Spot od Boston Dynamics.

Artaban je perzské meno, ktoré v našich končinách poznajú len fanúšikovia Fantomasa – bol to pes prezlečený za líšku. Balajka však má ešte lepšie prirovnanie: „Náš robot je skôr panter či gepard než pes, ale už je to zaužívané tak ho voláme pes.“ S elegantnými a dravými líniami sa robot skutočne podobá skôr na agresívnu mačkovitú šelmu, než na psa. 

Slovenský startup má pred sebou ešte dlhú cestu, ktorej cieľ ani neexistuje, pretože samotná robotika je stále len v jej začiatkoch. V budúcnosti však bude bežné, že na ulici budú okrem ľudí kráčať aj roboty. Plány slovenskej Panzy sú viac než sľubné a ak funkcionalita a využiteľnosť dopadnú tak dobre ako dizajn, o budúcom úspechu startupu ťažko pochybovať. 

Dizajn prvého robota vznikol v spolupráci s uznávaným grafickým štúdiom Pergamen a robot bude mať pohon od švajčiarskej firmy Maxon. Tá vyvíjala motory aj pre najnovší rover Perseverance od NASA, ktorý aktuálne skúma povrch Marsu.

zdroj: Panza Robotics

Panza Robotics na vývoji spolupracuje s Fakultou elektrotechniky a informatiky a Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU). Vývojové laboratórium Panza Robotics sa zasa nachádza v Národnom centre robotiky.

Práve v mladej generácii vidí Balajka veľký potenciál a spolupracovať s týmito fakultami chce dlhodobo. V súčasnosti využívajú absolventi svoj talent na iné veci, a to je podľa neho škoda: „Napríklad vyrábajú robota na ohýbanie plechu,“ vysvetľuje Balajka.

Toto je plán: Bude vedieť behať, liezť po schodoch či otvárať dvere

Trh s robotmi ešte vyvinutý nie je a aktuálne trhový benchmark nastavuje firma, ktorá je v popredí – tou je aktuálne Boston Dynamics. Cieľom Panza Robotics je však na vlak pristúpiť a v budúcnosti sa stať jednou z top globálnych firiem s robotmi na trhu.

V prvej fáze by sa roboty od Panza Robotics mali používať skôr na profesionálne účely pri nebezpečných a rutinných činnostiach, pričom nejde o roboty, ktoré by suplovali ľudí. „Nechceme vyrábať roboty, ktoré by nahrádzali ľudí vo fabrikách. My chceme vyrábať roboty, ktoré ľuďom pomáhajú, ktoré sú členom tímu,“ hovorí Balajka. Artaban by mal prevažne monitorovať, dokumentovať, kontrolovať a pomáhať profesionálom tam, kde ísť nemôžu, alebo kde je to nebezpečné.

zdroj: Panza+Boston Dynamics/Porovnanie Artabana od Panza Robotics (vľavo) a psa Spot od Boston Dynamics (napravo).

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ktorý z robotických psov sa ti páči viac?

Príklady použitia Artabana:
  • Kontrola – pohybu, úniku plynov či iných nebezpečných látok, toxicity, technického stavu potrubí a elektrických vedení, 3D skenovaním
  • Pohyb – v nebezpečnom teréne ako bane, na území zasiahnutom prírodnou katastrofou, požiarom, radiáciou
  • Použitie v armáde, v polícii, vo výskume a v nemocniciach

Startup Panza Robotics si dáva naozaj ambiciózne ciele. Základná konštrukcia robota Artaban by mala byť ešte prepracovanejšia ako model Spot od Boston Dynamics. Artaban má už teraz veľkú výhodu – zatiaľ čo Spot má len dvojčlánkovú konštrukciu nôh, Artaban bude mať články tri, čo umožňuje omnoho vyššiu mobilitu a flexibilitu.

„Chcel by som, aby náš robot vedel robiť množstvo vecí už v základnej výbave – napríklad otvoriť dvere bez toho, aby musel mať prídavné rameno, vyjsť po schodoch, vyskočiť, obísť prekážku, pohybovať sa na nerovnomernom teréne a podobne,“ vysvetľuje Balajka. Samozrejme, to bude vyžadovať roky výskumu a konštruovania. To si však startup uvedomuje.

zdroj: Panza Robotics

Úspechu Panzy hrá do kariet aj ďalší faktor. Zatiaľ čo Boston Dynamics naoko pôsobí ako firma plná nadšených vedcov, ktorí robotov vyvíjajú skôr pre vedecký úspech než pre zisk, Balajka je skúsený marketér a už presne vie, ako bude svojho Artabana predávať.

Noví majitelia si napríklad budú môcť navoliť vlastnosti, ktoré potrebujú či dokonca aj farbu modelu. „My sa na robota pozeráme produktovo. Keď si idete kúpiť auto vyberiete si farbu, konfiguráciu a podobne. Chceme, aby sa dal prispôsobiť podľa odvetvia, v ktorom bude použitý.“

Okrem toho, že bude Artaban slúžiť na profesionálne účely, miesto si určite nájde aj v zábavnom priemysle. Wow efekt, ktorý spôsobí už len jeho prítomnosť, ho podľa Balajku predurčuje na to, aby sa stal atrakciou na rôznych podujatiach.

zdroj: Panza Robotics

Od investorov bude potrebovať nemálo peňazí

Balajka má ambíciu vyrábať psa kompletne na Slovensku – čo však zatiaľ nie je možné. „Na Slovensku je veľa špičkových strojárskych firiem, ktoré pozná len málokto. My by sme s týmito firmami radi spolupracovali, aby čo najviac súčiastok nášho robota vznikalo práve sa Slovensku.“ Podpora lokálneho vývoja technológií a jednotlivých komponentov je sympatický krok, ktorý by v prípade úspešného produktu mohol Slovensko konečne presláviť aj inak, ako len šikovnú továreň s lacnou pracovnou silou (na európske pomery).

Panza Robotics práve hľadá investorov, ktorých vízia je podobná a veria, že aj na Slovensku môže vzniknúť niečo svetové. Výšku ďalšej investície Balajka zatiaľ špecifikovať nechce. Naznačuje však, že sa pokúsi vyzbierať 500-tisíc až 1 milión eur. Spustenie prvej testovacej verzie robota je naplánované na druhú polovicu roka 2021.

Je sa čoho báť?

Nedávny výskum od The Sienna Project odhalil, že drvivá väčšina ľudí si myslí, že rýchly vývoj robotov výrazne zmení krajinu v priebehu najbližších 20 rokoch.

Obzvlášť humanoidné roboty v ľuďoch vyvolávajú strach. Až 52 % z opýtaných si nepraje, aby roboty vyzerali a správali sa ako ľudia, pričom najľahšie humanoidov prijímajú Juhokórejčania a najťažšie Francúzi. Kým však roboty naozaj vyzerajú ako roboty, ľudia ich radi púšťajú do svojich príbytkov – napríklad obľúbené inteligentné vysávače vadia málokomu, a pritom takisto ide o robota.

Panza sa však všetkým potenciálnym sociálnym problémom elegantne vyhýba – ich Artaban je mimoriadne atraktívny a v ich prospech hrá už len myšlienka, že by sa Slovensko raz skutočne mohlo stať jedným z globálnych centier robotiky.

Zdroj: Innovation origins

Najnovšie videá

Trendové videá