Výnimočný stav a pád vlády. Kazachstan je hore nohami, zdraženie paliva vyvolalo drsné nepokoje

  • Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach krajiny výnimočný stav
  • Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien
kazachstan
TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov
  • Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach krajiny výnimočný stav
  • Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien

Demonštranti v najväčšom kazašskom meste Almaty v stredu vtrhli do prezidentskej rezidencie a kancelárie starostu. Podľa najnovších správ spôsobili požiar v oboch budovách. Polícia v rezidencii prezidenta strieľala na niektorých demonštrantov.

Kazachstane sa vystupňovali protesty proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt a prerástli do násilností. Prezident Kasym-Žomart Tokajev dokonca vyhlásil v niektorých častiach krajiny dvojtýždňový výnimočný stav.

Vláda v reakcii na nepokoje rezignovala a prezident prisľúbil, že prijme tvrdé opatrenia na ich potlačenie. Podľa organizácie NetBlocks, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť, nastal v Kazachstane výpadok internetu.

kazachstan
zdroj: TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov)

Nepokoje rozpútalo zvýšenie cien

Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien.

Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil v niektorých častiach krajiny dvojtýždňový výnimočný stav po tom, čo protesty proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt prerástli do násilností. V dekréte vydanom v stredu oznámil, že prijal demisiu vlády a za dočasného premiéra vymenoval jej podpredsedu Alichana Smajlova. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

kazachstan
zdroj: TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov

Útoky demonštrantov na vládne úrady Tokajev ešte v utorok označil za „absolútne nezákonné“. Výnimočný stav platí v najväčšom meste krajiny Almaty a v západnej provincii Mangistau.

Prezident v utorok večer prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že úrady obnovia nižšie ceny pohonných hmôt, „aby v krajine zabezpečili stabilitu“.

Prejavy nesúhlasu a protesty sú v Kazachstane, ktorý vyhlásil nezávislosť v roku 1991, vzácne. V roku 2011 sa stalo dejiskom smrteľných nepokojov mesto Žanaozen v provincii Mangistau, kde pri policajnom zásahu proti demonštrácii za lepšie platové a pracovné podmienky zahynulo najmenej 14 pracovníkov ropného priemyslu. Mesto bolo aj jedným z hlavných centier najnovších nepokojov.

V noci zabíjali

Polícia v kazašskom meste Alma-Ata v noci na štvrtok zabila „desiatky“ demonštrantov, ktorí napadli niekoľko úradných budov vrátane budovy miestneho policajného oddelenia. Pre kazašské média to uviedla hovorkyňa almaatskej polície Saltanat Azirbeková, ktorú citovali agentúry TASS a AFP.  

„V noci sa extrémisti pokúsili vtrhnúť do úradných budov, policajného oddelenia mesta Alma-Ata, ako aj do budov obvodných oddelení polície. Desiatky útočníkov boli zlikvidované a prebieha ich identifikácia,“ uviedla Azirbeková pre kazašskú televíziu Chabar-24.

Vojenské veliteľstvo v Alma-Ate v noci na štvrtok oznámilo, že bezpečnostné sily v meste započali protiteroristickú akciu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu totiž vyhlásil, že na čele nepokojov stoja „teroristi“.

Azirbeková tak vo štvrtok upozornila na to, že protiteroristická akcia stále prebieha v časti Alma-Aty, v ktorej sa nachádzajú úradné budovy, a vyzvala obyvateľov aj návštevníkov mesta, aby sa vyhýbali nebezpečenstvu a ostali doma.

Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v Kazachstane v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na celom území krajiny. Počas jeho trvania platí zákaz vychádzania od 23.00 h večer do 7.00 h ráno a sú zakázané akékoľvek hromadné akcie.    

Tokajev tiež požiadal v súvislosti s protestmi v krajine o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá sa rozhodla vyslať do Kazachstanu svoje mierové sily.

Agentúra TASS pripomenula, že 2. januára vypukli v Mangystauskej oblasti v Kazachstane protesty proti vysokým cenám pohonných látok. O dva dni neskôr sa nepokoje rozšírili do Alma-Aty a ďalších miest. Úrady v stredu hlásili niekoľko mŕtvych a stovky zranených na strane bezpečnostných zložiek a ďalšie stovky zranených na strane civilistov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá