Vypiť litre džúsu a nepribrať? Tento startup má revolučné riešenie, obsah cukru v nápojoch zníži až o 80 percent
- Sladené nápoje a obzvlášť džúsy sú jedným z najväčších prispievateľov ku globálneho problému obezity
- Startup z Izraela to chce zmeniť a navrhuje šalamúnske riešenie
- Sladené nápoje a obzvlášť džúsy sú jedným z najväčších prispievateľov ku globálneho problému obezity
- Startup z Izraela to chce zmeniť a navrhuje šalamúnske riešenie
Chutné džúsy plné cukru ako alternatíva k iným sladkým nápojom? Nie tak celkom. Obsah cukru v pohári pomarančového džúsu môže byť v niektorých prípadoch veľmi vysoký. V 100 mililitroch džúsu sa priemerne nachádza 8 až 10 gramov cukru. Hoci ide o šťavu z pomarančov, džúsy sú ochudobnené o vlákninu, ktorá zabraňuje rýchlemu vstrebávaniu cukrov do tela.
Nový startup priamo zo srdca Izraela chce zmeniť svet džúsov a sladených nápojov. Svojou technológiou ohúril aj investorov, ktorí sa rozhodli do firmy naliať 8 miliónov dolárov. Firma nesie názov Better Juice, v preklade „lepšie džúsy“, a zakladajú si na technológii, ktorá im umožňuje prirodzene znížiť obsah cukrov v sladených nápojoch.
Odstránia takmer všetky cukry
Startup tak využíva svoje špeciálne vyvinuté enzýmy na zmenu molekulárnej štruktúry cukrov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovocných šťavách – fruktózy, glukózy a sacharózy – a na ich transformáciu na prebiotické vlákniny a ďalšie nestráviteľné molekuly. Svojou technológiu dokážu znížiť obsah cukru v ovocných nápojoch až o 80 percent. Startup chce preraziť aj v Európe, kde už v roku 2020 získal podporu z programu Horizon.
„Produkt navyše odstraňuje všetky cukry – konkrétne sacharózu, fruktózu a glukózu – zo všetkých druhov ovocných štiav bez ohľadu na zloženie cukrov. Tento proces nemá vplyv na vôňu ani chuť šťavy, s výnimkou zníženia sladkej chuti,“ píše sa na stránkach startupu. Výrobcovia tiež uvádzajú, že môžu prispôsobiť svoje procesy výberu množstva cukru, ktoré by chceli odstrániť.
Ako poznamenal jeden z investorov do startupu zo spoločnosti The Kitchen Hub Amir Zaidman, nadmerná spotreba cukru je pre ľudstvo obrovskou výzvou. „Lepšia šťava je kľúčovým pilierom pri prekonávaní tejto situácie,“ vyjadril sa investor Zaidman.
Aj Slovensko má problém
Zníženie konzumácie cukrov je na Slovensku taktiež jednou z debát verejného zdravia. Hoci je dnes diskusia o výžive potlačená pandémiou koronavírusu, odborníci bijú na poplach. Priemerný Slovák skonzumuje približne 32 kilogramov cukru ročne a jeho konzumácia sa od roku 2018 len zvyšuje. Ako upozorňuje analytička Lenka Buchláková zo spoločnosti FinGo, jedným z najväčších sladkých prispievateľov sú aj sladené nápoje.
„Pod vyššiu spotrebu cukru na Slovensku sa podpisuje aj vyššia spotreba sladených nealkoholických nápojov. Ich spotreba sa u nás za posledných 20 rokov strojnásobila, zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 až na aktuálnych 112 litrov,“ hovorí Buchláková.
Sme obézni
Slovensko je vo svete neslávne známe počtom obéznych ľudí a radíme sa do prvej desiatky najviac obéznych na svete. To podčiarkuje aj Margareta Kačmáriková z Trnavskej univerzity.
„Na vrchole najobéznejších krajín sa dlhodobo drží USA, Slovensko je na šiestom mieste. Ak nezmeníme svoje stravovacie návyky, do roku 2030 bude obézny každý druhý Európan,“ hovorí v rozhovore pre univerzitu. Podobné nápady ako tie z Izraela dodávajú nádej, no na skutočné výsledky si musíme ešte len počkať.
Podpora podobných nápadov len dosvedčuje, že inovatívne myšlienky dokážu meniť svet zdravotníctva či riešiť globálne civilizačné problémy. Izrael je Mekka podobných nápadov aj preto, lebo domáca legislatíva je veľmi pozitívne nastavená pre podporu tamojších začínajúcich firiem a základňa investorov je naozaj široká.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Better Juice, tuni.sk