Výpovede podalo viac ako 2 700 slovenských lekárov. „Je nám trápne,“ udrel Visolajský
- Avizované výpovede sa stali skutočnosťou
- Z Univerzitnej nemocnice v Bratislave dalo výpoveď až 500 lekárov
- Avizované výpovede sa stali skutočnosťou
- Z Univerzitnej nemocnice v Bratislave dalo výpoveď až 500 lekárov
Od slov prešli k činom. Ako sme ťa informovali minulý týždeň, lekári avizovali veľké hromadné výpovede. Dnes sa stali skutočnosťou, informuje o tom Denník N. Číslo je ohromné, skončilo takmer 3 000 lekárov.
Podľa spravodajského portálu oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, že ku koncu mesiaca končí až 2 713 nemocničných lekárov. Tvrdí, že neodchádzajú len lekári zo štátnych nemocníc, ale aj zo súkromných, ktoré prevádzkujú Penta a Agel. „Veci sa hýbu, len keď sú na stole výpovede,“ dodal.
„Je nám trápne,“ povedal Visolajský
„Len naozaj dobrý lekár dokáže pre svojho pacienta urobiť aj neštandardné veci, a toto je naozaj neštandardná vec. Je nám trápne, že Slovensko musí už tretíkrát zažiť výpovede lekárov, aby vláda začala riešiť slovenské zdravotníctvo. My tu nemáme zdravotníctvo, aby plnilo vačky finančným skupinám, chceme zdravotníctvo, kde budeme môcť dobre robiť svoju prácu, starať sa o pacienta a liečiť chorých. Na to platí každý z nás zdravotné odvody a ide tam 9,5 miliardy eur,“ vyhlásil Peter Visolajský.
Lekári požadujú zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Chcú tiež, aby sa nekrátilo z výplat zdravotných sestier a iného zdravotníckeho personálu, ktoré majú zaviesť nové konsolidačné opatrenia, a rovnako trvajú na plnení bodov z memoranda podpísaného v roku 2022.
Predseda LOZ Peter Visolajský pripomenul, že viac ako rok upozorňovali súčasnú vládu, aby riešila kolabujúci systém v slovenskom zdravotníctve, snažili sa o dialóg s viacerými ministrami, premiérom, no ich žiadosti neboli vypočuté.
Lekárski odborári poukázali aj na konsolidačné opatrenie, ktoré majú zaviesť zmeny vo výplatách zdravotníkov, ako aj zmenu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, čo podľa LOZ vláda spravila bez oboznámenia zdravotníkov. Visolajský tiež poukázal na to, že minister Šaško označiť body z memoranda za prospešné, no nič nerobí preto, aby boli splnené.
Vláda sa má podľa lekárov starať o svojich občanov
„Žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov, toto je sociálny štát, keď sa bude starať o svojich občanov v zdravotníctve. To je základný pilier sociálnej starostlivosti občanov, aby nám fungovalo zdravotníctvo. Pre nás je absurdné, keď vláda, ktorá si hovorí sociálna a národná, povie, že hlavné šetrenie bude v tom, keď zmeníme nemocnice na obchodné spoločnosti. Posledné štátne nemocnice, ktoré držia slovenské zdravotníctvo nad vodou, chce súčasná vláda transformovať na akciové spoločnosti,“ vyhlásil predseda LOZ s tým, že lekári nežiadajú žiadne nové požiadavky, len to, čo chceli už v minulosti.
Visolajský zároveň vyzval lekárov, ktorí ešte nepodali výpovede, aby sa pridali k nim a zvážili to. Podľa jeho slov sa ešte môžu pridať, alebo môžu zvážiť aj výpoveď nadčasovej práce, čo podľa LOZ môžu spraviť aj zdravotné sestry a iní zdravotníci. Lekárski odborári zároveň pripustili, že stále sú otvorení diskusií s vládou a najmä premiérom.
Predseda LOZ tiež upozornil na klesajúce počty zdravotných sestier v nemocniciach. „Veľa operácii sa nemôže udiať, pretože nemáme sestru inštrumentárku alebo sestru na anestéze, ktorá by pomohla uspať pacienta,“ povedal na tlačovej konferencii. Pripomenul tiež, že štvrtina sestier je v dôchodkovom veku a stále pracuje.
Prízvukoval, že nemocnice sú na hranici kolapsu aj z dôvodu nedostatku skúsených lekárov, z ktorých je až 60 percent neatestovaných a potrebujú pracovať pod skúseným lekárom. „Týmto nemocniciam máme zverovať svoje životy, ako pacienti,“ dodal.
Odbory tiež žiadajú zlepšenie podmienok pre poslucháčov lekárskych fakúlt či mladých lekárov či zlepšenie podmienok pre zdravotné sestry.
Zdroje: Denník N, Archív Startitup, SITA