Vypustili futuristickú verziu obľúbenej „beštie“. Nový Leopard „odkukal“ od ruského T-14 Armata jednu vec

  • Konštruktéri zo zbrojárskeho gigantu KNDS ukázali novú verziu obľúbeného tanku Leopard 2 A-RC 3.0
  • Zaujala hlavne veža tanku, ktorá ukazuje budúcnosť týchto strojov
Leopard 2 A-RC 3.0
Nový Leopard 2 A-RC 3.0 KNDS
  • Konštruktéri zo zbrojárskeho gigantu KNDS ukázali novú verziu obľúbeného tanku Leopard 2 A-RC 3.0
  • Zaujala hlavne veža tanku, ktorá ukazuje budúcnosť týchto strojov

Od začiatku vojny na Ukrajine sa v odborných kruhoch vášnivo debatuje o „smrti“ tanku ako opornej kostry pre ofenzívu.

Dôvodom týchto diskusií sú vysoké straty ruského agresora na Ukrajine. Rusi stratili za takmer dva a pol roka vojny vyše 3 100 tankov, a to sú len straty, ktoré sú vizuálne potvrdené. Skutočné straty môžu byť ešte vyššie.

Niektorí experti si myslia, že doteraz tanky neboli pripravené na tento spôsob boja, ktorý zahŕňa bezpilotné prostriedky nasadené vo veľkej miere, a to je dôvodom vysokých strát.

Odborníci tvrdia, že z bojov u našich východných susedov sa inžinieri poučia a pretavia ich do nových tankov.

Táto predpoveď sa ukázala ako pravdivá a zbrojársky gigant KNDS ukázal na veľtrhu v Paríži Eurosatory svoj nový prototyp tanku Leopard 2 A-RC 3.0, ktorý sa pýši vylepšenou ochranou proti dronom.

Veža bez posádky ponúka viacero vylepšení 

Lepšia ochrana však nie je to najzaujímavejšie na tanku – tým je jeho veža. Ide o prvú verziu tanku, ktorá by mohla mať vežu bez posádky. Diaľkovoovládaná veža nie je prvá na trhu, má ju aj ruský tank T-14 Armata. Ruský tank štvrtej generácie sa ale boril s technickými nedostatkami a jeho osud ostáva nateraz neistý.

Konštruktéri z KNDS zrejme „odkukali“ tento koncept veže bez posádky, ktorý má potenciál zachrániť množstvo životov. Práve veže bývajú jedným z najslabších miest tanku a drony aj protitankové strely na ne mieria.

Posádka Leoparda A-RC 3.0 má sedieť v špeciálnej kabíne chránenej prídavným pancierovaním, ktorá je umiestnená v prednej časti tanku.

Vďaka veži bez posádky sa počet vojakov v tanku zníži na troch. Potrebný už bude len vodič, strelec a veliteľ tanku.

Zmenšenie posádky prispeje k nižšej hmotnosti tanku, ktorý má mať len 60 ton. Tank má dosahovať rýchlosť 65 kilometrov za hodinu.

Menšia hmotnosť je výhodou v teréne, aký je na Ukrajine – kyjevskí obrancovia sa sťažujú, že na blatistý terén sú americký tank Abrams a jeho britský kolega Challenger 2 príliš ťažké, a tak ľahšie zapadnú v blate. Práve také uviaznutie na mieste sa môže stať pre tank smrteľným nebezpečenstvom a pre nepriateľské delostrelectvo, drony či letectvo je ľahkou korisťou.

Veža ale nie je stredobodom pozornosti len vďaka chýbajúcej posádke. Zaujímavý je koncept modulárneho dela, ktoré funguje v prevedení 120 mm, ale dá sa naň namontovať aj 140 mm verzia od výrobcu diel Ascalon. Táto výmena má byť pomerne jednoduchá a rýchla.

Vylepšenie má pasovať na každý Leopard 2

Ďalšou zaujímavosťou je, že tanku chýbajú periskopy a vo veľkej miere sa musí posádka spoliehať na senzory a kamery. KNDS sľubuje novú generáciu elektroniky, ktorá sa má zakladať na algoritmoch. Práve oni majú uľahčiť posádke prácu.

Tank ponúka aj vylepšenú ochranu, pričom sa inžinieri zamerali na hrozbu dronov.  

„Balistická ochrana je doplnená osvedčeným systémom aktívnej ochrany a diaľkovo ovládanou (30 mm) zbraňovou stanicou na boj proti hrozbám dronov,“ uviedol výrobca vo vyhlásení.

„Palebnú silu Leoparda 2 A-RC 3.0 zvyšuje riadený raketový systém, pomocou ktorého je možné počas pohybu zasiahnuť aj ciele mimo viditeľnosti,“ dodáva KNDS.

Práve 30 mm kanón má chrániť tank pred hrozbami z výšky, akými sú drony či rakety.

Breaking Defense uvádza, že na verziu A-RC 3.0 bude možné vylepšiť všetky Leopardy 2 bez ohľadu na variant. Takéto vylepšenie by teda teoreticky mohli dostať aj slovenské Leopardy 2A4. Pätnásť tankov Slovensko dostalo od Nemecka vďaka darovaniu bojových vozidiel pechoty BVP-1 Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: KNDS, Breaking Defense

Najnovšie videá

Trendové videá