Výrazná zmena počasia na Slovensku: Teploty budú atakovať dvojciferné hodnoty (PREDPOVEĎ)
- Už v stredu bude počasie na Slovensku ovplyvnené teplým frontom od juhozápadu
- Okrem vyšších teplôt však bude zahŕňať aj zrážky
- Už v stredu bude počasie na Slovensku ovplyvnené teplým frontom od juhozápadu
- Okrem vyšších teplôt však bude zahŕňať aj zrážky
Svet arktický vzduch neefektívne využíva energiu a plytvá ním, keďže nad Atlantickým oceánom dochádza k intenzívnej transformácii, ako upozornil meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na sociálnych sieťach. Táto transformácia zabezpečuje, že arktický vzduch pri prieniku do našej oblasti so sebou neprináša chlad. Šinger tvrdí, že tento jav v skutočnosti bráni vzduchu udržať si chladné vlastnosti.
V oblasti Slovenska sa tak dostáva vzduch s inými charakteristikami, ktorý by mohol byť označený ako morský arktický, hoci ani to nie je úplne presné, ako naznačuje odborník. Vzhľadom na jeho značné oteplenie by výstižnejším označením mohla byť „morská polárna vzduchová hmota“.
Keď arktický vzduch migruje a presúva sa smerom k nižším geografickým šírkam, môže prispieť k vytváraniu alebo posilňovaniu studenej výškovej brázdy. Ide o oblasť nízkeho tlaku v horných vrstvách atmosféry, ktorá má významný vplyv na poveternostné podmienky. Spoločné dynamické interakcie pri presúvaní arktického vzduchu a studenej výškovej brázdy môžu ovplyvňovať počasie v danej oblasti, priniesť nižšie teploty, zvýšenú oblačnosť a zrážky.
Čím vyššie nad morom budeme, tým prudšie bude klesanie teploty. V oblasti studenej výškovej brázdy môže dôjsť k poklesu teploty až o 8 stupňov Celzia na každý prejdený kilometer. Za normálnych podmienok by to mohlo vyvolať búrky, no v súčasnej dobe sa to prejavuje počas suchého obdobia.
„Ďalším následkom prítomnosti studenej a hrubej vrstvy vzduchu a nižšieho barického stupňa v nej je nízka tropopauza. Tá klesá pod úroveň 6 km, v niektorých prípadoch aj pod 5 km, s výnimočnými prípadmi na juhozápade, kde môže dosiahnuť hodnoty blízke 4 km. Hoci to nemá výrazný vplyv na bežných ľudí, v leteckej meteorológii je to významný faktor, keďže tieto oblasti prezentujú výrazné zmeny v takmer všetkých meteorologických parametroch,“ dodal odborník.