Výrazné zvýšenie platov: Novela zákona vojakom sľubuje mnohé príspevky a viac dovolenky (PREHĽAD)

  • Parlament poteší profesionálnych vojakov
  • Nové zmeny im sľubujú vyššie platy a viac dovolenky
vojak
Ilustračné foto TASR/ Lukáš Grinaj
  • Parlament poteší profesionálnych vojakov
  • Nové zmeny im sľubujú vyššie platy a viac dovolenky

Veľké zmeny v odmeňovaní a právomociach slovenskej armády prinesie novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. V utorok ju schválila Národná rada SR. Legislatíva momentálne čaká na podpis prezidenta Petra Pellegriniho.

Ako uvádza Denník N, za novelu napokon hlasovalo len 76 koaličných poslancov bez Rudolfa Huliaka a jeho trojice. Opozícia sa zdržala. Do platnosti vstúpi od začiatku budúceho roka, pričom niektoré ustanovenia začnú platiť až od roku 2026. Podľa správ z NR SR sa profesionálni vojaci môžu tešiť na nový systém príspevkov.

Okrem jednorazového aktivačného príspevku na začiatku kariéry získajú vojaci v prípravnej službe k minimálnej mzde aj stabilizačný príspevok, ktorého výška sa bude odvíjať od miesta výkonu služby.

Nové platy pre vojakov

Zmeny vojakov čakajú aj v platovej oblasti. Novela zavádza odstupňované navyšovanie hodnostného platu podľa odpracovaných rokov. Jednopercentné zvýšenie čaká vojakov za službu v rozmedzí jeden až tri roky, päť až desať rokov, 16 až 25 rokov a nad 38 rokov.

Päťpercentný nárast príde po štvrtom roku služby, zatiaľ čo dvojpercentné navýšenie získajú vojaci za obdobie 11 až 15 rokov a 26 až 37 rokov služby. Legislatíva posilňuje aj právomoci armády. Bude môcť strážiť objekty osobitnej dôležitosti vrátane možnosti použitia donucovacích prostriedkov.

Po novom tiež minister obrany dostane právomoc udeľovať výnimky pri prijímaní do služby v odôvodnených prípadoch. Vojaci, ktorí utrpeli zranenia v boji, budú môcť zotrvať v službe aj pri strate zdravotnej spôsobilosti, pokiaľ im zdravotný stav dovolí vykonávať určité funkcie.

Novela pamätá aj na benefity v podobe dovolenky. Vojaci nad 45 rokov v dočasnej štátnej službe získajú rozšírené možnosti preventívnej rehabilitácie. Po návrate z misie v zahraničí im bude prináležať desať dní dodatkovej dovolenky. Pripravuje sa tiež zavedenie novej odmeny za individuálne jazykové vzdelávanie.

Lekári sa nedočkali, výpovede podať nemôžu

Ako sme ťa už informovali, v nedeľu prešla mimoriadnym rokovaním vlády novela zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Vládny kabinet súčasne schválil skrátené legislatívne konanie. Nová legislatíva zavádza pojem kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti ako mimoriadnej udalosti, počas ktorej budú musieť zdravotníci poskytovať starostlivosť pacientom.

K situácii sa vyjadril aj minister Šaško, ktorý vysvetlil hlavné ciele: „Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb.“

V prípade jej schválenia bude trvanie mimoriadnej situácie obmedzené na 60 dní, s možnosťou jedného predĺženia o rovnaké obdobie. Predkladateľ pritom zdôraznil snahu o „maximálnu objektivizáciu posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov“.

Vicepremiér Tomáš Taraba sa k veci vyjadril v diskusnej relácii TA3. „My výpovede lekárov rešpektujeme a urobíme všetko pre to, aby ten, kto liečiť pacienta nechce, ho nemusí využiť ako rukojemníka, len aby sa dostal k ďalším finančným zdrojom,“ uviedol.

Následne dodal: „Tí, ktorí si to chcú vyskúšať, môžu prísť na úrad práce, kde dostanú pracovnú ponuku. V niektorých nemocniciach sa budú môcť prihlásiť opätovne a v niektorých nie. Toto riešenie je najelegantnejšie pri rešpektovaní všetkých práv.“

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Denník N, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá