Výrobca topánok nečakane zatvára závod v Martine po takmer 30 rokoch. O prácu príde 650 ľudí
- Dánsky koncern ECCO oznámil v pondelok ukončenie výroby topánok v Martine
- Spoločnosť sľubuje zamestnancom kompenzácie nad rámec zákona

- Dánsky koncern ECCO oznámil v pondelok ukončenie výroby topánok v Martine
- Spoločnosť sľubuje zamestnancom kompenzácie nad rámec zákona
Zamestnanci martinského závodu ECCO odchádzali v pondelok z rannej zmeny v šoku z nepríjemnej správy. Dánsky koncern ukončuje po takmer 30 rokoch výrobu topánok na Slovensku. Rozhodnutie, ktoré prišlo ako blesk z jasného neba, zasiahne 650 pracovníkov, potvrdil pre TASR Matej Kováč zo spoločnosti Grayling Slovakia.
„Vzhľadom na celosvetový obchodný a ekonomický vývoj sa spoločnosť ECCO rozhodla pristúpiť k zmene počtu svojich výrobných závodov tak, aby zodpovedali potrebám trhu. V dôsledku toho počas leta príde k ukončeniu výroby v závode v Martine,“ uviedla spoločnosť pre TA3.
Podľa dostupných informácií plánuje firma prerušiť výrobu už počas leta a do konca roka závod úplne uzavrieť. Pre región s dlhou tradíciou obuvníckeho priemyslu ide o ďalšiu ranu po sérii zatvorených výrobných podnikov v posledných dekádach.
Kompenzácie nad rámec zákona
Spoločnosť vo svojom vyhlásení poďakovala zamestnancom za ich prácu počas takmer tridsaťročného pôsobenia na Slovensku a prisľúbila kompenzačné balíčky aj ďalšie opatrenia v súlade s kolektívnou zmluvou.
Podľa ich vyjadrení chcú urobiť všetko pre to, aby zmiernili dopady tohto rozhodnutia, s tým, že pripravované kompenzácie majú ísť nad rámec zákonných povinností.
Odbory kritizujú manažérske rozhodnutia
Zástupcovia odborov reagovali na oznámenie o zatvorení závodu s otvorenou kritikou vedenia koncernu. „Zatvorenie nášho závodu je dôsledkom situácie na trhu, ale aj zlých manažérskych rozhodnutí na globálnej koncernovej úrovni,“ uviedol pre TA3 Pavol Hustava, zástupca odborov.
Podľa Hustavu boli vrcholoví manažéri zodpovední za tieto rozhodnutia už síce vymenení, ale odborár naznačil, že pravdepodobne odišli s vysokými odstupnými, ktoré im zabezpečia finančný komfort na dlhé roky dopredu.
Hustava zdôraznil, že toto je v ostrom kontraste s dopadom, ktorý bude mať uzavretie závodu na prepustených zamestnancov. „Mnoho z nich bude mať ťažkosti nájsť si rovnako platenú prácu a zabezpečiť si základné životné potreby,“ dodal s tým, že odbory nemajú dôvod prijať rozhodnutie o zatvorení závodu s pochopením.
Spoločnosť sme kontaktovali a po jej vyjadrení budeme článok aktualizovať.
Známy predajca zatvára štúdiá po 35 rokoch
Spoločnosť ECCO nie je jediná. Ako sme ťa nedávno informovali, firma DOMOSS, ktorá roky dominovala trhu s kuchynskými a kúpeľňovými štúdiami na západnom Slovensku a prevádzkuje populárny obchodný dom v Piešťanoch, sa rozhodla pre radikálny krok. V najbližších mesiacoch postupne uzavrie všetky svoje špecializované štúdiá zamerané na kuchyne a kúpeľne.
Od apríla budú štúdiá fungovať už len v režime dokončovania rozpracovaných zákaziek a výpredaja vystavených vzoriek. Zákazníci si v nich už nebudú môcť objednať nové kuchyne či kúpeľne.
Za rozhodnutím stoja predovšetkým ekonomické faktory, avizuje portál pnky.sk. Nerentabilné prevádzky predstavujú pre firmu príliš veľkú záťaž. Nejde pritom o prvé takéto rozhodnutie v histórii DOMOSS-u. Podobný osud postihol už skôr pobočky v Trenčíne a Nitre.
Finančné výsledky spoločnosti za rok 2023 hovoria jasne. Finstat uvádza, že pri obrate 26,45 milióna eur firma vykázala stratu presahujúcu milión eur. Hoci údaje za aktuálny rok zatiaľ nie sú k dispozícii, podľa informácií portálu pnky.sk sa maloobchodnej divízii darilo lepšie a mala byť zisková. Momentálne vo firme prebieha štandardný ročný audit.
„Musíme reagovať na súčasnú situáciu na trhu,“ vysvetľuje pre pnky.sk predseda predstavenstva Ing. Miroslav Hrdina. „Kúpyschopnosť zákazníkov klesá a nový konsolidačný balíček, ktorý začne platiť od apríla, ešte viac zaťaží stredné podniky, ako je ten náš. Len samotná transakčná daň nás bude stáť navyše približne 200-tisíc eur ročne.“
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TA3, TASR, archív Startitup