Výročie teroristického útoku pred Teplárňou: Útoky na LGBTI+ neutíchajú. Politici prispeli k zrušeniu spomienkovej akcie
- Sú to dva roky od historicky prvého teroristického útoku
- LGBTI+ ľudia sú stále terčom politikov
- Sú to dva roky od historicky prvého teroristického útoku
- LGBTI+ ľudia sú stále terčom politikov
Bolo to 12. októbra v roku 2022, keď sa Juraj Vankulič a Matúš Horváth stali obeťami teroristického útoku na se*uálne menšiny. Sedeli pokojne pred podnikom Tepláreň, ktorý predstavoval pre queer ľudí bezpečný priestor.
Ani takýto čin sa však nestal všeobecne akceptovaným mementom, aby prestali útoky na LGBTI+ ľudí. „V predvolebnej kampani i po nej sme boli svedkami cieľavedomého zosmiešňovania a dehumanizovania LGBTI+ komunity a útokov na tzv. ‚dúhovú ideológiu‘ zo strany rôznych odnoží slovenskej krajnej pravice,“ uviedlo Slovenské protifašistické hnutie.
Pošliapaná pamiatka
Aj napriek tomu, že išlo o historicky prvý teroristický útok v krajine, sa k nemu politici nevedia rázne postaviť a odsúdiť ho, práve naopak. Trenčianske gymnázium po kritike politikov z mimoparlamentnej Republiky zrušilo spomienkovú akciu k druhému výročiu teroristického útoku.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) hovoril, že považuje zrušenie akcie za správne. Zároveň sa vyjadril, že akciu organizuje „nejaký pomätený profesor“. Študenti pritom mali prísť do školy v pestrých farbách a mali vytvoriť aj plagáty, za ktoré by dostali dúhové odznaky. Milan Mazurek z Republiky hovoril o zvrátenosti a ideológii. Škola ako dôvod zrušenia akcie uviedla, že boli zle interpretované.
Primátor Trenčína Richard Rybníček však na svojej sociálnej sieti zrušenie podujatia kritizoval a uviedol, že škola urobila fatálnu chybu. „Takže uctenie pamiatky dvoch zavraždených mladých ľudí, ktorí sedeli a pili kávu, je šírenie ideológie? Vyzvať študentov, aby si na ich počesť obliekli pestrofarebné oblečenie je šírenie ideológie? To vážne? A to hovorí človek, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin hanobenia rasy, národa a presvedčenia, kvôli čomu mu v roku 2019 zanikol mandát poslanca NR SR,“ uviedol Rybníček a osobne spomienku zinicioval.
Spomienka na zavraždených sa konala na gymnáziu aj minulý rok, no bola internou záležitosťou školy. „Tento rok im to vedenie školy zakázalo na základe vyjadrenia pána Mazureka, ktorý potrebuje bojovať s nejakým nepriateľom. Tí mladí ľudia od 11 do 18 rokov sú študenti gymnázia, nie sú to hlupáci,“ dodal Rybníček.
Po dvoch rokoch žiadna zmena
Aj napriek tomu, že bezprostredne po vražde sa verejnosť za se*uálne menšiny postavila v uliciach a útok vtedy odsúdili aj traja najvyšší ústavní činitelia, nenastali v krajine žiadne zmeny. Práve naopak.
„Krajná pravica sa snaží udržať si svojich voličov výmyslami na adresu tejto komunity, že ohrozuje tradičnú rodinu, spôsobuje demografický pokles bielej rasy či rozkladá morálku spoločnosti. Zároveň útočí na všetkých, ktorí sa usilujú o to, aby príslušníci LGBTI menšiny dostali práva, ktoré sú bežné vo vyspelých európskych štátoch,“ upozorňuje Slovenské protifašistické hnutie.
Obdobnými vyjadreniami je známa napríklad ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). Ešte v lete sa pre Topky v rozhovore vyjadrila, že za vymieranie Európy viní gayov a LGBTI+ ľudí. „My heterose*uáli vieme tvoriť budúcnosť, lebo vieme tvoriť deti. Európa vymiera, nerodia sa nové deti. Pretože je tu pretlak LGBTI a zvláštne, že pri bielej rase. Čiže my si ideme navliekať kondómy na verejnosti? Veď na to sú nejaké miestnosti, kde sa to dá riešiť,“ povedala Šimkovičová.
Koaličná SNS si z témy LGBTI+ ľudí robí dlhodobo politickú kampaň. Nie je to tak dávno, čo vykázal Andrej Danko (SNS) poslankyňu Luciu Plavákovú (Progresívne Slovensko) z rokovacej sály, pretože mala na svojom notebooku nálepky, medzi nimi srdce s dúhovými farbami.
„Sú tam dúhy, LGBTI témy, sú tam nálepky, ktoré propagujú firmy,“ argumentoval Danko. Následne poslankyňu vykázal zo sály aj poslanec Smeru-SD Tibor Gašpar s rovnakými argumentmi.
V súčasnosti nemajú LGBTI+ ľudia na Slovensku možnosť sobáša, partnerského spolužitia, ani adoptovania detí. Legislatíva im v tomto smere nepomáha a pravdepodobne pod vedením súčasných koaličných strán k zmenám nedôjde ani počas najbližších rokov.
Čaputová vyzýva na empatiu
Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová si na svojej sociálnej sieti pripomenula výročie teroristického útoku. „Dnes, v toto smutné výročie, posielam svoje symbolické objatie každému, kto je objektom nenávisti. Pretože je iný, tak ako boli Matúš, Juraj a Radka, iný, pretože má odlišné názory alebo iný, lebo svojou prácou trčí z davu. Mnohí z vás to poznajú, poznám to aj ja,“ napísala Čaputová. Vyzýva pritom na empatiu a symbolické objatie ľudí bez rozdielov.
„Podľa Slovenského protifašistického hnutia je druhé výročie tragédie, keď nenávistný pravicový extrémista násilne usmrtil dvoch mladých chlapcov, ktorí mali život pred sebou a ťažko zranil mladú ženu, ktorá si ponesie traumu na celý život, príležitosťou, aby sa konečne zastavil pohon na príslušníkov LGBTI+ komunity. Je to výzva pre demokraticky a humanisticky zmýšľajúcich slovenských ľudí, aby sa postavili proti všetkým formám fašizácie našej spoločnosti,“ uviedlo hnutie.
Zdroje: TS Slovenského protifašistického hnutia, FB Zuzana Čaputová, FB Richard Rybníček, Youtube Topky, archív Startitup