Vyše 30 000 Slovákov žije v neustálom strachu, trápia ich desivé záchvaty
- Najnovšie výsledky ukázali alarmujúce čísla
- Najviac trpia ľudia v strednom veku, pričom panické záchvaty majú skôr ženy
- Trápi ich panická porucha
- Najnovšie výsledky ukázali alarmujúce čísla
- Najviac trpia ľudia v strednom veku, pričom panické záchvaty majú skôr ženy
- Trápi ich panická porucha
V minulom roku sa na Slovensku liečilo 32 870 ľudí trpiacich panickou poruchou. Táto diagnóza, ktorá patrí medzi neurotické poruchy, sa prejavuje nárazmi záchvatovej úzkosti bez ohľadu na konkrétnu situáciu alebo okolnosti.
Ženy tvorili väčšinu z nich, informovali zdravotné poisťovne. Tieto údaje poskytli Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera a Union zdravotná poisťovňa agentúre TASR. Najviac prípadov zaznamenali u žien vo veku medzi 40 a 51 rokmi, ako aj vo veku 59 až 73 rokov.
Alarmujúce čísla
Podľa informácií poskytnutých Všeobecnou zdravotnou poisťovňou sa v minulom roku liečilo pre panické poruchy celkovo 17 946 poistencov. Z tohto počtu tvorilo 12 094 prípadov ženy a 5 852 prípadov muži. Čísla tiež vyvrátili predstavu, že panickou poruchou trpia najmä mladí.
„Zdá sa, že najčastejšie sa panické poruchy vyskytujú u pacientov vo vekovej skupine od 40 do 51 rokov a vekovej skupine od 59 do 73 rokov,“ uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne pre TASR.
Druhá v poradí, zdravotná poisťovňa Dôvera, oznámila, že v minulom roku poskytla liečebnú starostlivosť 11 056 poistencov trpiacich panickými poruchami. Z tohto počtu bolo 3 299 prípadov mužov a 7 757 prípadov žien.
„Najčastejšie sa panickým poruchám venujeme u pacientov vo vekovej skupine od 40 do 49 rokov,“ povedal pre TASR špecialista pre vzťahy s verejnosťou zdravotnej poisťovne Dôvera, Matej Štepianský.
Union zdravotná poisťovňa zase zaznamenala, že 3 868 ich poistencov podstúpilo liečbu pre panické poruchy. Z tohto počtu tvorilo 69 percent prípadov ženy a 31 percent prípadov muži. Okrem toho zaznamenali aj 148 pacientov liečených na agorafóbiu súvisiacu s panickými poruchami, ako zdôraznila hovorkyňa zdravotnej poisťovne, Kristína Baluchová.
Čo je to panická porucha?
Panická porucha znamená, že človek často zažíva neočakávané záchvaty paniky. U takéhoto jednotlivca sa razom objaví obrovský strach, pocit nepohody alebo akoby stratil kontrolu, a to aj keď nie je v skutočnosti nič, čo by to mohlo spôsobiť. Dôležité je si uvedomiť, že nie každý, kto zažije takýto záchvat, trpí panickou poruchou.
Počas týchto panických záchvatov sa často prejavujú fyzické symptómy, ktoré sa podobajú problémom so srdcom – treba si predstaviť trhavý pulz, mravčenie alebo rýchle bitie srdca.
Tieto záchvaty môžu prísť kedykoľvek. Pre mnohých ľudí s panickou poruchou je veľkým strachom to, že budú mať záchvat znova, a preto menia svoj životný štýl, aby tomu zabránili. Záchvaty môžu prichádzať niekoľkokrát denne alebo len párkrát za rok. Panická porucha sa zvyčajne začína v neskorom dospievaní alebo na začiatku dospelosti.
Ako sa prejavuje panická porucha?
Ľudia trpiaci panickou poruchou môžu mať:
- Náhle a opakované záchvaty intenzívnej úzkosti a strachu.
- Pocit, že stratili kontrolu, alebo strach z blížiacej sa smrti počas týchto záchvatov.
- Veľký strach, kedy sa nasledujúci záchvat objaví.
- Obavy alebo vyhýbanie sa miestam, kde sa záchvaty už stali.
- Fyzické príznaky, ako je rýchly pulz, potenie, mravenčenie, ťažkosti s dýchaním, slabosť, závraty, pocit necitlivosti v rukách, bolesť na hrudníku alebo v žalúdku.
Čo spôsobuje panické poruchy?
Hoci panická porucha sa niekedy vyskytuje v rodinách, nevieme presne, prečo sa niektorí členovia rodiny s ňou stretávajú a iní nie. Odborníci si myslia, že rôzne časti mozgu a biologické procesy môžu mať veľký vplyv na to, ako sa tvorí strach a úzkosť.
Niektorí experti tvrdia, že panické záchvaty sú akési „falošné poplachy“, keď je náš primitívny prežitkový inštinkt aktívny príliš často alebo príliš intenzívne, alebo možno oboje zároveň. To môže znamenať, že niekto s panickou poruchou si môže myslieť, že má infarkt len preto, že má rýchly pulz.
To spúšťa akýsi začarovaný kruh, ktorý vyvoláva záchvaty paniky, a to je kľúčová vlastnosť panických porúch. Vedci sa snažia zistiť, ako sa mozog a telo spolupodieľajú na vzniku panických porúch, aby mohli vyvinúť lepšie špecifické liečebné postupy. Okrem toho sa skúma, akú úlohu zohrávajú stres a životné prostredie pri vzniku tejto poruchy.
Zdroje: TASR, NIMH, AI