Vyše 600 umelcov poslalo rezortu kultúry otvorený list. Boja sa, že dá funkcie ľuďom blízkym vedeniu

  • Vyše 600 umelcov posiela vedeniu rezortu kultúry otvorený list
  • Žiadajú transparentný výber nového riaditeľa SNG
Na snímke Martina Šimkovičová.
Umelci posielajú Martine Šimkovičovej otvorený list. (ilustračné foto) Startitup/Dominika Körtvélyesiová
  • Vyše 600 umelcov posiela vedeniu rezortu kultúry otvorený list
  • Žiadajú transparentný výber nového riaditeľa SNG

Skupina umelcov a umelkýň adresovala otvorený list ministerke kultúry Martine Šimkovičovej, generálnemu tajomníkovi služobného úradu MK SR Lukášovi Machalovi a štátnemu tajomníkovi Máriovi Maruškovi. V liste žiadajú, aby výber nového riaditeľa alebo riaditeľky Slovenskej národnej galérie (SNG) bol transparentný, odborný a založený na jasných kritériách. Informovali o tom prostredníctvom tlačovej správy.

Cieľom je zabezpečiť, aby na čelo tejto dôležitej inštitúcie nastúpila uznávaná osobnosť s preukázateľnými výsledkami v oblasti umenia, muzeálnej práce a kultúrneho manažmentu. Zdôrazňujú tiež, že rozhodnutie by nemali robiť ovplyvnení osobnými alebo politickými záujmami.

Znepokojujúce skutočnosti

V liste píšu, že podľa verejne dostupných informácií mali uchádzači a uchádzačky na vypracovanie koncepcie riadenia inštitúcie, ktorá disponuje ročným rozpočtom 30 miliónov eur, iba 10 kalendárnych dní. Ministerstvo zároveň neuviedlo podrobnosti o zložení odbornej komisie. To vyvoláva u signatárov podozrenie, že kritériá výberového konania a stanovené lehoty nastavili účelovo.

„Ministerstvo mlčí o obsadení odbornej komisie a existujú dôvodné obavy, že kritériá výberového konania a lehoty na podanie projektov sú účelovo nastavené tak, aby boli do funkcií dosadení vopred vybraní ľudia blízki vedeniu rezortu. Znepokojujúci je aj fakt, že vypočutie kandidátstva, ktoré celé prebieha behom dnešného dňa, nebude verejné,“ píšu v tlačovej správe.

Otvorený list iniciovali umelci Peter Barényi, András Cséfalvay, Jaroslav Kyša, Kristián Németh, Rastislav Sedláčik, Erik Šille a Ivana Šáteková. K výzve sa za menej ako 24 hodín pridalo 24 kultúrnych organizácií a 618 jednotlivcov, prevažne z kultúrneho sektora.

Transparentný a odborný výber

Transparentný výber nového vedenia Slovenskej národnej galérie (SNG) sa stal predmetom otvoreného listu. Umelci ho adresovali ministerke kultúry SR Martine Šimkovičovej a ďalším predstaviteľom rezortu. Menovite generálnemu tajomníkovi služobného úradu Lukášovi Machalovi a štátnemu tajomníkovi Máriovi Maruškovi.

Odborná verejnosť v ňom vyjadruje znepokojenie nad súčasným stavom výberového procesu. Kriticky poukazuje najmä na nejasné kritériá, urýchlený harmonogram a nedostatočnú transparentnosť.

„Podpísaní vyjadrujú presvedčenie, že proces výberu generálneho/generálnej riaditeľa/-ky SNG musí byť transparentný, odborný a založený na jasných kritériách, ktoré zabezpečia, že na čelo inštitúcie sa postaví rešpektovaná osobnosť s preukázateľnými výsledkami v oblasti umenia, muzeálnej práce a kultúrneho manažmentu,“ píšu.

Signatári zdôrazňujú kľúčový význam SNG pre slovenskú kultúru. Trvajú na tom, aby výberové konanie prebiehalo na základe jasne stanovených odborných kritérií. Za mimoriadne dôležité považujú, aby budúce vedenie disponovalo nielen odbornou autoritou, ale aj jasnou víziou pre rozvoj tejto významnej kultúrnej ustanovizne.

V liste kladú osobitný dôraz na potrebu výberu kvalifikovanej osobnosti. Nový riaditeľ by mal mať preukázateľné výsledky v oblasti umenia, muzeológie a kultúrneho manažmentu. Zároveň odborníci upozorňujú na nevyhnutnosť vylúčiť akékoľvek politické či osobné vplyvy pri výberovom konaní. Podľa signatárov je profesionálny výber vedenia kľúčový pre budúcnosť inštitúcie. Len tak môže SNG pokračovať v plnení svojho poslania. Až potom môže znovu dôstojne reprezentovať slovenskú kultúru nielen doma, ale aj v medzinárodnom kontexte.

Boj o nezávislý Fond na podporu umenia

Rezort opakovane odmieta tvrdenia o tom, že by mala byť slovenská kultúra ohrozená. Tvrdí, že fond funguje bez obmedzení, výzvy zverejňujú a inštitúcie môžu predkladať projekty. Vyjadrenie prišlo ako reakcia na spoločné stanovisko riaditeľov kultúrnych inštitúcií Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Riaditeľka odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská vysvetľuje pre TASR, že fond pracuje efektívne.

„Napriek neustálym útokom zo strany opozičných aktivistov a spriaznených médií, Rada Fondu pracuje a schvaľuje projekty. Na poslednom zasadnutí Rada schválila väčšinu projektov, ktoré dostali odporúčanie od odborných komisií, len v malej miere podporila projekty, na ktoré evidovala opakované žiadosti bez doterajšej podpory, alebo projekty nových žiadateľov, ktorým sa odborná komisia rozhodla neprideliť žiadne prostriedky.“

Ministerstvo považuje kritiku za neopodstatnenú. „Ide o opakované pokusy skupiny umelcov a politikov sabotovať riadny chod inštitúcií a zavádzať verejnosť. Fond na podporu umenia nie je inštitúciou spadajúcou do priamej pôsobnosti ministerstva kultúry a jeho členovia konajú nezávisle na politických záujmoch strán či jednotlivcov,“ uviedla Bačinská.

Podľa jej slov nie sú dotačné schémy FPU automaticky nárokovateľné: „Samosprávy ani iní žiadatelia nemôžu automaticky rátať s pridelením finančných prostriedkov len preto, že tomu tak bolo v minulosti. FPU bude financovať projekty, ktoré budú vyhodnotené ako najlepšie, a nie tie, ktorým v minulosti automaticky schvaľovali peniaze kamaráti v odborných komisiách. Nesúhlasíme, aby bol Fond na podporu umenia automatickým a často jediným zdrojom príjmov vybranej skupinky žiadateľov.“

Rezort zároveň odmieta zasahovanie do personálnych otázok v kompetencii ministerky kultúry. Riaditelia kultúrnych inštitúcií TTSK pritom žiadajú nielen sfunkčnenie FPU, ale aj zachovanie jeho nezávislosti a transparentnosti. Považujú ho za kľúčový nástroj pre kultúrny život v regiónoch a požadujú akceptovanie nominácií zástupcov regionálnej samosprávy do Rady FPU.

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroje: TS Otvorená kultúra, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá