Vyšetrovací tím FÉNIX, ktorý vyšetroval najzávažnejšie korupčné kauzy, skončil

  • Vyšetrovací tím FÉNIX riešil kauzy Martina Borguľu, VATA či zásah vo Funrádiu Borisa Kollára
  • Policajný tím s menom bájneho vtáka podľa informácií Startitup skončil
terorizmus, naka, protesty
TASR/Jakub Kotian
  • Vyšetrovací tím FÉNIX riešil kauzy Martina Borguľu, VATA či zásah vo Funrádiu Borisa Kollára
  • Policajný tím s menom bájneho vtáka podľa informácií Startitup skončil

Vyšetrovanie veľkých káuz si vyžaduje skutočne špecifický prístup. Za týmto účelom sa často pristúpi k zriadeniu špeciálnych vyšetrovacích tímov, zložených z viacerých zložiek a odborníkov.

Takýto vyšetrovací tím bol napríklad zriadený po bezprecedentnej vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Väčšinou dostanú aj príslušný názov. V prípade vraždy novinára to bo tím KUCIAK, v prípade vyšetrovania najväčších korupčných káuz to bol verejnosti dobre známy vyšetrovací tím OČISTEC pod vedením vyšetrovateľa Jána Čurillu a vo vojne v bezpečnostných zložkách to bol zase vyšetrovací tím pod vedením vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej s názvom OBLÚK. Ani jeden z týchto tímov už neexistuje. No a ich rušenie sprevádzala kritika.

Podobne tomu zrejme nebude ani v prípade tímu nazvaného podľa bájneho vtáka, ktorý vstal z popola – FÉNIX. Tím zložený z viacerých zložiek príslušníkov NAKA sa stal známy najmä akciami zameranými na najväčšie korupčné kauzy siahajúce na najvyššie poschodia spoločenského a politického života.

Podľa najnovších informácií Startitupu, z prostredia polície bol tím FÉNIX definitívne rozpustený a zrušený. „Vyšetrovací tím FÉNIX zrušili. Dôvodom je vraj to, že v tíme boli viacerí príslušníci protizločineckej  jednotky a len jeden policajt na ekonomickú kriminalitu. Kauzy, ktoré vyšetruje, sú však iba ekonomického charakteru. Nebol dôvod, aby tam boli policajti z protizločineckej jednotky,“ povedal pre Startitup zdroj z prostredia vyšetrovania.

Čo bude s kauzami Martina Borguľu, VATA či TARGETY, ktoré mal aktuálne tím FÉNIX rozpracované, ukáže čas.

Kedy presne bolo o zrušení tímu rozhodnuté, kto rozhodnutie vydal a aký bol dôvod na jeho zrušenie, sa reportéri Startitup pýtali na policajnom prezídiu.

Odpoveď na otázky sme zatiaľ nedostali. Po ich doručení budeme správu aktualizovať.

Najväčšie kauzy

Prvýkrát sa tím s názvom bájneho vtáka objavil v médiách po akcii VATA z leta 2021. Išlo o vyšetrovanie zločineckej skupiny, ktorá mala v rezorte vnútra a v jednom prípade aj na ústredí práce pripraviť projekty na dodanie technických zariadení na kúpu počítačov, serverov, softvérov, rovnošiat, súprav pre hasičov alebo hasičské automobilové striekačky. Spôsobenú škodu vtedy vyčísľovali na milióny eur.

Po tejto akcii sa názov tímu FÉNIX objavoval pri akciách NAKA stále častejšie. Špeciálny vyšetrovací tím z východného Slovenska realizoval napríklad akciu zameranú na príbuzného exministra Petra Žigu, Štefana Žigu.

Ten je už dnes obžalovaný pre podozrenie z podplácania bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka, ku ktorému malo prichádzať v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Žiga podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85 000 eur. Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Štefan Žiga pred súdom vinu odmieta.

Inak tomu bolo v prípade bývalého šéfa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adriána Szabóa. Elitní príslušníci NAKA z tímu FÉNIX ho zadržali 3. júna 2021 priamo na pracovisku. Jeho korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20 000 eur. Úplatky mal dostať od Bernarda Slobodníka.

Adriána Szabóa odsúdili o štyri mesiace, neskôr na trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov. Sudkyňa tak schválila dohodu o vine a treste, ktorú Szabó uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry 17. augusta. Schválená dohoda sa stala právoplatnou a nie je možné sa voči verdiktu odvolať.

Obvinene Martina Borguľu

Tím FÉNIX obvinil z korupcie aj bývalého poslanca za SME RODINA Martina Borguľu.

Borguľu obvinili z korupcie v roku 2022, no to zmietla zo stola generálna prokuratúra známym paragrafom 363. V roku 2023 však Borguľovi obvinenie opäť vzniesli. Obvinenie sa týkalo prípadu, v ktorom podľa elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry tímu FÉNIX Martin Borguľa zaplatil úplatok 50-tisíc eur. Ten mal poputovať funkcionárovi NAKA Mariánovi Kučerkovi. V prípade bol Borguľa pôvodne vedený ako obeť vydierania, neskôr vyšetrovateľ prípad prekvalifikoval na korupciu.

Obvinenie sa týkalo obdobia, keď bol Borguľa poslanec mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislavy, poslanec Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a poslanec Zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Vyšetrovatelia mu dávali za vinu, že funkcionár na Národnej jednotke finančnej polície NAKA Marián Kučerka od neho žiadal úplatok za vybavenie trestného oznámenia.

Kauza Targety

V októbri 2023 prišli do sídla Funrádia Borisa Kollára, ale aj do spoločnosti blízkej Martinovi Borguľovi a ďalších viac ako desiatich spoločností elitní príslušníci NAKA. Nebol to nikto iný ako ľudia z tímu FÉNIX. Policajti vtedy informovali, že: „Príslušníci NAKA od ranných hodín realizujú akciu s názvom „TARGETY“, ktorá je zameraná na objasnenie rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti. Podľa zistení polície mala byť páchaná v rokoch 2011 až 2021 so škodou na DPH vo výške približne 7 500 000 eur,“ napísali v oficiálnom vyjadrení muži zákona.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá