Vyskúšaj si, aké to je byť šíriteľom hoaxov. Pomôže ti s tým táto zábavná online hra
- Vytvoriť hoax je jednoduchšie, ako sa môže zdať
- Hra má pomôcť pochopiť techniky manipulátorov
- Vytvoriť hoax je jednoduchšie, ako sa môže zdať
- Hra má pomôcť pochopiť techniky manipulátorov
Dezinformácie sa internetom šíria neskutočne rýchlo. Slovenská polícia si dokonca založila profil na Facebooku, ktorý je na hoaxy špecializovaný. Venujú sa na ňom len nepravdivým správam, ktoré mnohých metú. Pri množstve správ, ktoré denne prijímame je niekedy ťažké rozoznať, čo je stále pravda a čo už nie.
Cambridgeská univerzita vytvorila zaujímavú internetovú hru, ktorá sa týka práve dezinformácií, informuje Forbes. Využíva ju najmä britská vláda, ktorá chce, aby boli občania voči klamstvám skrytým za pravdu odolnejší. Ľuďom chcú ukázať, aké jednoduché je v skutočnosti rýchlo šíriaci sa hoax vytvoriť. Tvrdenia antivaxerov zachytil asi už každý, stačí ich spojiť s ohromujúcimi slovami či dodať dôveryhodný zdroj a začnú sa hrnúť hromadné zdieľania.
Techniky dezinformátorov sú jednoduché a známe
O viacerých podobných prípadoch sme ťa v minulosti už informovali. Minulý mesiac sa Slovenskom šíril učebnicový hoax o ktorom napísala naša polícia: „Facebookom sa vo veľkom šíri komunikácia medzi dvoma neznámymi osobami, v ktorej jedna z nich tvrdí, že jej volala kolegyňa, ktorej dcéra robí na urgente v Lučenci, mala nočnú a bola hotová. Vraj traja mladí ľudia (40, 41 a 47 rokov) zomreli v noci po očkovaní. Aby správa dostala poriadny cveng, osoba tvrdí, že sa u nás stavajú spaľovne, lebo sa nebude stíhať pochovávať zaočkovaných ľudí.“
Presne na tomto princípe funguje hra GoViral! a ktorá je v súčasnosti už aj v češtine. Každý si tak môže na chvíľu vyskúšať, aké to je byť dezinformátorom a sledovať, ako jednoducho sa podobné klamstvo šíri.
„Všetci čelíme problému ako presvedčiť občanov, aby sa nechali očkovať a všetci bojujeme proti obrovskej vlne dezinformácií. Dezinformácie sú všeobecne metlou našej doby, ale nikdy sa to neprejavuje tak zrejme, ako počas pandémie,“ povedal pri predstavení českej verzie britský veľvyslanec Nick Archer.
Najdôležitejšie je rozumieť, čomu čelíme
Cieľom hry je, aby hráč pochopil zmýšľanie človeka, ktorý hoaxy tvorí a prekukol tak jeho techniky. Počas hrania sa snažia vysvetliť princípy, ktoré manipulátori vo svojich príspevkoch často využívajú a vďaka ktorým ich môžeš ľahšie odhaliť. Venujú sa najmä tým klamstvám, ktoré sprevádzajú celú pandémiu a výrazne brzdia očkovanie na celom svete.
Celá hra trvá len päť minút, no od aplikácie si sľubujú zvýšený záujem o očkovanie, ktoré začína globálne stagnovať. Momentálne je pandemická situácia dobrá, no v súčasnosti sa šíri zatiaľ najnákazlivejšia mutácia, delta a v jeseni odborníci očakávajú opäť nárast prípadov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Forbes, GoViral!