Vyskúšali sme zadať úlohy umelej inteligencii. Treba ju brať ako pomocníka a nie nástroj na legalizáciu podvodov

  • Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
  • Netreba ho však zneužívať
  • Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií
ChatGPT a jeho výhody
Ilustračná snímka Unsplash/becca-tapert,becca-tapert
  • Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
  • Netreba ho však zneužívať
  • Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií

Predstavený bol iba prednedávnom, no stihol už narobiť dostatočný rozruch. Reč je o konverzačnom modeli umelej inteligencie od spoločnosti OpenAI s názvom ChatGPT.

Ak si sa s touto novinkou ešte nestretol, ide o chatbota, ktorý takpovediac vytŕča z davu. Dokáže konverzovať o náročných témach, opraviť chyby či vyriešiť úlohy, a to všetko prirodzenou rečou, ktorá sa len odtieňovo líši od tej ľudskej.

Práve tým sa líšil od ostatných súrodeneckých aplikácií. Nedávno sa mu dokonca podarilo oklamať aj vedcov. Ako informuje vedecký časopis Nature, ich cieľom bolo odlíšiť skutočné abstrakty od tých, ktoré vygenerovala umelá inteligencia.

Len v 68 % prípadov dokázali respondenti správne identifikovať abstrakt, ktorý bol napísaný pomocou ChatGPT. V 14 % prípadov označili reálne abstrakty ako generované umelou inteligenciou. 

Potenciálna hrozba?

Obavy v súvislosti s chatbotom z dielne OpenAI vyjadrili aj odborníci na informačnú bezpečnosť. Medzi potenciálne hrozby, ktoré môže predstavovať, patria okrem zvýšenia rizika plagiátorstva aj kybernetické útoky, rýchlejšie a presvedčivejšie šírenie dezinformácií v online priestore či postupné nahrádzanie pozícií niektorých ľudských pracovných miest.

Svoje stanovisko k tejto problematike vyjadril pre Startitup aj známy slovenský informatik Martin Spano. „Samozrejme, táto hrozba je reálna, ale len do určitej miery. Aj napriek tomu, že technológia niektoré pracovné miesta zruší, postupne vďaka nej budú vznikať nové. Ale čo si tu budeme klamať, človek je a vždy bol potrebným. Nikto z nás nechce počuť názor len od robota,“ povedal.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Spano (@martinspa.no)

Nedostatky tejto umelej inteligencie sa objavili aj pri riešení citlivých tém, ako napríklad sexuálne obťažovanie. Málo kontextu a absencia kritického myslenia chatbota sa prejavila aj v praxi.

Na Twitteri sa objavil rozrušujúci príspevok, ktorý mal vygenerovať samotný ChatGPT. Išlo o fiktívnu pieseň, ktorá sa venovala kňazom znásilňujúcim deti. „Boh vás stále miluje a odpúšťa vám,“ píše chatbot. 

„Škola hrou”

Keďže je ChatGPT schopný podávať vedecké alebo umelecké texty, ktoré sú na nerozoznanie od ľudskej reči, stal sa predovšetkým primárnym nástrojom študentov pri písaní školských prác. Tento „zlepšovák“ objavili už aj slovenskí vysokoškoláci. „Dostali sme dve hodiny na napísanie dvoch esejí, s pomocou umelej inteligencie mi stačila hodina,“ vyjadrila sa pre Denník N študentka medzinárodných vzťahov Zuzana. 

Spojené štáty dokonca začali voči pôsobivému, no kontroverznému nástroju prijímať aj konkrétne opatrenia. Ministerstvo školstva v New Yorku vo štvrtok uviedlo, že obmedzuje prístup k školským sieťam a zariadeniam, pretože sa obáva negatívnych dopadov na učenie študentov, ako aj obavy týkajúce sa bezpečnosti a presnosti obsahu.

Opýtali sme sa, či ChatGPT predstavuje koniec vzdelávania na aké sme zvyknutí alebo ide naopak o užitočný nástroj, ktorý vedie k zlepšeniu jeho kvality.

„Zavedenie technológií, akou je Chatbot do škôl, by predstavovalo vytvorenie lepšieho školského systému. Zánik bežnej formy výučby by znamenal príchod jej kvalitnejšej éry. Nemôžeme si pred technologickými vymoženosťami zatvárať oči donekonečna. Je načase, aby sa vyučovanie stalo flexibilnejším,“ opäť odpovedá expert na umelú inteligenciu Martin Spano.

A ako je to s touto technologickou novinkou na slovenských školách?

„Pred nedávnom som na Facebooku položil otázku cielenú najmä učiteľským skupinám, čo si myslia o ChatGPT na školách. Už vopred som z ich strany očakával odpor a nechuť. Opak bol však pravdou. Mnohí dokonca neskrývali nadšenie. Dostali sa ku mne aj odpovede žiakov, ktorí hovorili, že ich pedagógovia začínajú s chatbotom pomaly zoznamovať,“ dodáva Spano.

ChatGPT na školách
zdroj: Unsplash/ scott-graham, leon-wu

Hlavne s rozumom 

Nič však nie je čiernobiele. ChatGPT okrem negatív a katastrofických scenárov sprevádza aj množstvo výhod. Predstavuje budúcnosť v pomoci pri odstraňovaní jazykových bariér napríklad pri komunikácií medzi vedcami zdieľajúcimi svoju prácu so širšou komunitou. Fungovať môže aj ako virtuálny asistent a konverzovať s potenciálnym zákazníkom.

ChatGPT ponúka škálu možností, ktoré nie sú určené iba pre veľké korporácie a svetové spoločnosti. Jeho služby môžu pomôcť aj tebe. Treba s ním však manipulovať s rozumom. Využívať ho ako pomocníka, nie pracovnú silu

Vyskúšali sme si, aké je to komunikovať s umelou inteligenciou a našli sme skvelé benefity, ktoré chatbot prináša. >>>

1. Hravo zvládne nenávidené plánovanie 

Množstvo práce, konštantné nestíhanie a časový manažment na bode mrazu. Ak aj tvoje organizačné schopnosti pokrivkávajú, umelá inteligencia ti s tým hravo pomôže.

Chatbotovi jednoducho predostrieš všetky aktivity, ktoré chceš počas dňa stihnúť, a on ti z nich vytvorí prehľadný rozvrh. Samozrejme, niektoré aktivity nemusia korešpondovať s časom či termínom ich uskutočnenia. Ich samotná úprava je na tebe.

Chatbot ti však ušetrí čas a ponúkne hrubý náčrt organizácie tvojho dňa pre lepšiu predstavu. Štúdia z roku 2022 vykonaná skupinou ekonómov z OECD odhalila, že nástroje OpenAI vrátane ChatGPT si poradia s plánovaním a priorizáciou úloh v mnohých prípadoch dokonca lepšie ako ľudia. Úlohou ChatGPT bolo vytvoriť jeden denný plán aj pre nás. Využil by si ho?

ChatGPT ti vytvorí aj denný plán
zdroj: ChatGPT
 

2. (Ne)konkurent Google 

V dnešnom rýchlo napredujúcom digitálnom svete už nie je nič isté. Mnohí naznačujú, že v najbližších rokoch to môže byť práve ChatGPT, ktorý nahradí tradičný vyhľadávač Google, ktorý dnes denne zaznamenáva vyše 8 miliárd vyhľadávaní.

„Aby mohol ChatGPT nahradiť velikána, akým je Google musí byť bezchybný, priam dokonalý. Ak sa chatbot čo i len raz pomýli pre nedostatok aktuálnych informácií, ľudia ho automaticky odpíšu a nebudú mu veriť,“ vysvetľuje informatik Spano.

My sme sa tradičný Google vyhľadávač so schopnosťami chatbota rozhodli porovnať. Ako prvú sme mu zadali jednoduchú otázku, a to: „Ako uviazať uzol.“ Chatbot nám ponúkol viacero metód, ktoré nám krok po kroku vysvetlil.

Inštrukcie jeho konkurenta boli v tomto prípade o čosi zreteľnejšie. Google nám hneď na začiatku okrem jednotlivých krokov predostrel aj možnosť užitočného obrázkového postupu. Prvé miesto v tejto disciplíne preto získava Google.

V druhej sme sa opýtali: „Ako sa starať o Bonsaj.“ Obidve aplikácie nám ponúkli jasné a užitočné informácie. Chatbot nám okrem jednotlivých tipov uviedol aj dôvody či výhody jednotlivých úkonov.

V prípade Googlu nám vyskočilo podstatne viac nevyžiadaných ponúk, napríklad na nákup zeminy či rôznych hnojív než tých, ktoré sme pôvodne hľadali. V tomto prípade sa víťazom stáva ChatGPT.  

ChatGPT vs. Google
zdroj: ChatGPT

3. Vysvetlí aj náročné témy

„Ako by si vysvetlil, čo je to čierna diera 5-ročnému dieťaťu?“ opýtali sme sa Chatbota. Ten do odpovede vložil kreativitu, jednoduchosť a rodičovského ducha. Pomocou laických príkladov sa postupne dostal k pointe, ktorá dávala oveľa väčší význam než vedecká poučka.

Táto výhodná vysvetľovacia funkcia, ktorou ChatGPT disponuje, môže pomôcť napríklad študentom so zložitými školskými témami. Niekedy sa jednoducho stane, že Google nám neponúkne požadovanú informáciu v zrozumiteľnej podobe. Práve vtedy nastupuje na rad chatbot so schopnosťou poskytovať krátke a jednoduché odpovede a to dokonca efektívnejšie než človek. 

Vysvetlí aj náročné témy
zdroj: ChatGPT

My sme dali chatbotovi napísať esej na tému mier. Práve tu sa preukázala jeho široká slovná zásoba, ktorá bola sprievodným javom vyspelých a rozmanitých názorov, ktoré nám ponúkol.

Rôzne perspektívy, z ktorých sa na problém dokázal pozrieť, pridávali na jeho dôveryhodnosti. Okrem niektorých jemne kostrbatých štruktúr viet by si ani nespozoroval, že text pripomínajúci ľudskú reč vyprodukoval robot.

esej na tému mier
zdroj: ChatGPT

Nie je to iba o náučných textoch. ChatGPT disponuje aj množstvom kreativity, ktorú môžeš využiť aj pri písaní textov piesní. Nedávaj mu však spracovať kontroverzné témy. Ako sme už spomínali vyššie, nemusí to dopadnúť dobre.

Ako by vyzerala pieseň na tému život dospelých z dielne ChatGPT? Okrem vystihnutia trpkej pointy sa mu na pokyn podarilo skomponovať aj akordy. Skladba má správne proporcie, sem-tam unikajúci rým, no za to podarenú myšlienku. 

Chatbotovi nechýba dokonca ani kreativita
zdroj: ChatGPT

Chatbot ti môže pomôcť aj v príprave na pracovný pohovor. Ako? To sa dočítaš na ďalšej strane. >>>

4. Pomocník v boji o pracovné miesto

Vďaka bohatým znalostiam v rôznych oblastiach ti chatbot môže pomôcť pripraviť sa dokonca aj na pracovný pohovor. Dokáže pokryť všetko od prípravy na samotný pohovor cez generovanie hypotetických scenárov, ktoré sa môžu udiať, až po inteligentné odpovede na potenciálne otázky.

Práve tento užitočný trik ti pomôže zbaviť sa stresu a zníži akúkoľvek možnosť zaskočenia na minimum. Jeden z fiktívnych scenárov na pohovore sme vytvorili aj my. 

Odpoveď chatbota bola prekvapujúca. Dominovala v ňom asertivita a presvedčivosť – dve veci, ktoré (nielen) na pohovore s potenciálnym šéfom nesmú chýbať.

Pomôže aj s prípravou na pohovor
zdroj: ChatGPT

5. Gastronomické zážitky 

ChatGPT sa pomaly, ale isto stáva synonymom nástroja pre uľahčovanie života. A to dokonca aj v útrobách našich kuchýň. Niekedy jednoducho nemáš chuť vymýšľať obedy či večere hodné michelinskej hviezdy.

Špeciálne kulinárske kúsky si vyžadujú aj špeciálne ingrediencie, a tie tvoja chladnička nemusí vždy ponúkať. Keď si hladný a zároveň zúfalý, na rad prichádza pomocník.

ChatGPT ti dokáže nájsť recept, ktorý vyhovuje tvojim potrebám. Bez problémov ho navrhne podľa toho, čo máš práve po ruke. Stačí zadať iba typ jedla alebo potravinu, na ktorú máš práve chuť, a dať chatbotovi voľnú ruku.

Netreba mať obavy, ohľad berie aj na tých, čo trpia intoleranciou, radi experimentujú, alebo aj tých so zdravým životným štýlom. Na záver každého receptu nezabudne chatbot vypichnúť jeho benefity, výživové hodnoty a zakončí to opisom, po ktorom dostaneš na robotom vygenerované jedlo okamžite chuť.

Technologická vychytávka vie aj variť
zdroj: ChatGPT

„Každá technológia môže byť použitá ako zbraň a táto nie je výnimkou. Mali by sme ju preto využívať nie zneužívať. Brať ju ako pomocníka a nie nástroj na legalizáciu podvodov,“ dopĺňa informatik Spano. 

Čítajte viac z kategórie: Technológie a internet

Zdroje: Nature, Bleeping Computer , South China Morning Post, Twitter, Twitter, Denník N , Chalkbeat New York, The New York Times, OECD, National Public Radio, Emeritus, Medium, Martin Spano: Popularizátor technológií

Najnovšie videá

Trendové videá