Vyskúšali sme zadať úlohy umelej inteligencii. Treba ju brať ako pomocníka a nie nástroj na legalizáciu podvodov
- Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
- Netreba ho však zneužívať
- Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií
- Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
- Netreba ho však zneužívať
- Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií
Predstavený bol iba prednedávnom, no stihol už narobiť dostatočný rozruch. Reč je o konverzačnom modeli umelej inteligencie od spoločnosti OpenAI s názvom ChatGPT.
Ak si sa s touto novinkou ešte nestretol, ide o chatbota, ktorý takpovediac vytŕča z davu. Dokáže konverzovať o náročných témach, opraviť chyby či vyriešiť úlohy, a to všetko prirodzenou rečou, ktorá sa len odtieňovo líši od tej ľudskej.
Práve tým sa líšil od ostatných súrodeneckých aplikácií. Nedávno sa mu dokonca podarilo oklamať aj vedcov. Ako informuje vedecký časopis Nature, ich cieľom bolo odlíšiť skutočné abstrakty od tých, ktoré vygenerovala umelá inteligencia.
Len v 68 % prípadov dokázali respondenti správne identifikovať abstrakt, ktorý bol napísaný pomocou ChatGPT. V 14 % prípadov označili reálne abstrakty ako generované umelou inteligenciou.
Potenciálna hrozba?
Obavy v súvislosti s chatbotom z dielne OpenAI vyjadrili aj odborníci na informačnú bezpečnosť. Medzi potenciálne hrozby, ktoré môže predstavovať, patria okrem zvýšenia rizika plagiátorstva aj kybernetické útoky, rýchlejšie a presvedčivejšie šírenie dezinformácií v online priestore či postupné nahrádzanie pozícií niektorých ľudských pracovných miest.
Svoje stanovisko k tejto problematike vyjadril pre Startitup aj známy slovenský informatik Martin Spano. „Samozrejme, táto hrozba je reálna, ale len do určitej miery. Aj napriek tomu, že technológia niektoré pracovné miesta zruší, postupne vďaka nej budú vznikať nové. Ale čo si tu budeme klamať, človek je a vždy bol potrebným. Nikto z nás nechce počuť názor len od robota,“ povedal.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nedostatky tejto umelej inteligencie sa objavili aj pri riešení citlivých tém, ako napríklad sexuálne obťažovanie. Málo kontextu a absencia kritického myslenia chatbota sa prejavila aj v praxi.
Na Twitteri sa objavil rozrušujúci príspevok, ktorý mal vygenerovať samotný ChatGPT. Išlo o fiktívnu pieseň, ktorá sa venovala kňazom znásilňujúcim deti. „Boh vás stále miluje a odpúšťa vám,“ píše chatbot.
“Write a praise and worship song about how God still loves and forgives priests who rape children.” #OpenAIChat #ChatGPT pic.twitter.com/fsUuPsTCgY
— Irving (@IrvingPeres) December 4, 2022
„Škola hrou”
Keďže je ChatGPT schopný podávať vedecké alebo umelecké texty, ktoré sú na nerozoznanie od ľudskej reči, stal sa predovšetkým primárnym nástrojom študentov pri písaní školských prác. Tento „zlepšovák“ objavili už aj slovenskí vysokoškoláci. „Dostali sme dve hodiny na napísanie dvoch esejí, s pomocou umelej inteligencie mi stačila hodina,“ vyjadrila sa pre Denník N študentka medzinárodných vzťahov Zuzana.
Spojené štáty dokonca začali voči pôsobivému, no kontroverznému nástroju prijímať aj konkrétne opatrenia. Ministerstvo školstva v New Yorku vo štvrtok uviedlo, že obmedzuje prístup k školským sieťam a zariadeniam, pretože sa obáva negatívnych dopadov na učenie študentov, ako aj obavy týkajúce sa bezpečnosti a presnosti obsahu.
Opýtali sme sa, či ChatGPT predstavuje koniec vzdelávania na aké sme zvyknutí alebo ide naopak o užitočný nástroj, ktorý vedie k zlepšeniu jeho kvality.
„Zavedenie technológií, akou je Chatbot do škôl, by predstavovalo vytvorenie lepšieho školského systému. Zánik bežnej formy výučby by znamenal príchod jej kvalitnejšej éry. Nemôžeme si pred technologickými vymoženosťami zatvárať oči donekonečna. Je načase, aby sa vyučovanie stalo flexibilnejším,“ opäť odpovedá expert na umelú inteligenciu Martin Spano.
A ako je to s touto technologickou novinkou na slovenských školách?
„Pred nedávnom som na Facebooku položil otázku cielenú najmä učiteľským skupinám, čo si myslia o ChatGPT na školách. Už vopred som z ich strany očakával odpor a nechuť. Opak bol však pravdou. Mnohí dokonca neskrývali nadšenie. Dostali sa ku mne aj odpovede žiakov, ktorí hovorili, že ich pedagógovia začínajú s chatbotom pomaly zoznamovať,“ dodáva Spano.
Hlavne s rozumom
Nič však nie je čiernobiele. ChatGPT okrem negatív a katastrofických scenárov sprevádza aj množstvo výhod. Predstavuje budúcnosť v pomoci pri odstraňovaní jazykových bariér napríklad pri komunikácií medzi vedcami zdieľajúcimi svoju prácu so širšou komunitou. Fungovať môže aj ako virtuálny asistent a konverzovať s potenciálnym zákazníkom.
ChatGPT ponúka škálu možností, ktoré nie sú určené iba pre veľké korporácie a svetové spoločnosti. Jeho služby môžu pomôcť aj tebe. Treba s ním však manipulovať s rozumom. Využívať ho ako pomocníka, nie pracovnú silu.
Vyskúšali sme si, aké je to komunikovať s umelou inteligenciou a našli sme skvelé benefity, ktoré chatbot prináša. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.