Vyskúšali sme zadať úlohy umelej inteligencii. Treba ju brať ako pomocníka a nie nástroj na legalizáciu podvodov

  • Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
  • Netreba ho však zneužívať
  • Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií
ChatGPT a jeho výhody
Ilustračná snímka Unsplash/becca-tapert,becca-tapert
  • Chatbot, ktorý oklamal vedcov, je nabitý benefitmi
  • Netreba ho však zneužívať
  • Vyskúšali sme si novinku zo sveta technológií

1. Hravo zvládne nenávidené plánovanie 

Množstvo práce, konštantné nestíhanie a časový manažment na bode mrazu. Ak aj tvoje organizačné schopnosti pokrivkávajú, umelá inteligencia ti s tým hravo pomôže.

Chatbotovi jednoducho predostrieš všetky aktivity, ktoré chceš počas dňa stihnúť, a on ti z nich vytvorí prehľadný rozvrh. Samozrejme, niektoré aktivity nemusia korešpondovať s časom či termínom ich uskutočnenia. Ich samotná úprava je na tebe.

Chatbot ti však ušetrí čas a ponúkne hrubý náčrt organizácie tvojho dňa pre lepšiu predstavu. Štúdia z roku 2022 vykonaná skupinou ekonómov z OECD odhalila, že nástroje OpenAI vrátane ChatGPT si poradia s plánovaním a priorizáciou úloh v mnohých prípadoch dokonca lepšie ako ľudia. Úlohou ChatGPT bolo vytvoriť jeden denný plán aj pre nás. Využil by si ho?

ChatGPT ti vytvorí aj denný plán
zdroj: ChatGPT
 

2. (Ne)konkurent Google 

V dnešnom rýchlo napredujúcom digitálnom svete už nie je nič isté. Mnohí naznačujú, že v najbližších rokoch to môže byť práve ChatGPT, ktorý nahradí tradičný vyhľadávač Google, ktorý dnes denne zaznamenáva vyše 8 miliárd vyhľadávaní.

„Aby mohol ChatGPT nahradiť velikána, akým je Google musí byť bezchybný, priam dokonalý. Ak sa chatbot čo i len raz pomýli pre nedostatok aktuálnych informácií, ľudia ho automaticky odpíšu a nebudú mu veriť,“ vysvetľuje informatik Spano.

My sme sa tradičný Google vyhľadávač so schopnosťami chatbota rozhodli porovnať. Ako prvú sme mu zadali jednoduchú otázku, a to: „Ako uviazať uzol.“ Chatbot nám ponúkol viacero metód, ktoré nám krok po kroku vysvetlil.

Inštrukcie jeho konkurenta boli v tomto prípade o čosi zreteľnejšie. Google nám hneď na začiatku okrem jednotlivých krokov predostrel aj možnosť užitočného obrázkového postupu. Prvé miesto v tejto disciplíne preto získava Google.

V druhej sme sa opýtali: „Ako sa starať o Bonsaj.“ Obidve aplikácie nám ponúkli jasné a užitočné informácie. Chatbot nám okrem jednotlivých tipov uviedol aj dôvody či výhody jednotlivých úkonov.

V prípade Googlu nám vyskočilo podstatne viac nevyžiadaných ponúk, napríklad na nákup zeminy či rôznych hnojív než tých, ktoré sme pôvodne hľadali. V tomto prípade sa víťazom stáva ChatGPT.  

ChatGPT vs. Google
zdroj: ChatGPT

3. Vysvetlí aj náročné témy

„Ako by si vysvetlil, čo je to čierna diera 5-ročnému dieťaťu?“ opýtali sme sa Chatbota. Ten do odpovede vložil kreativitu, jednoduchosť a rodičovského ducha. Pomocou laických príkladov sa postupne dostal k pointe, ktorá dávala oveľa väčší význam než vedecká poučka.

Táto výhodná vysvetľovacia funkcia, ktorou ChatGPT disponuje, môže pomôcť napríklad študentom so zložitými školskými témami. Niekedy sa jednoducho stane, že Google nám neponúkne požadovanú informáciu v zrozumiteľnej podobe. Práve vtedy nastupuje na rad chatbot so schopnosťou poskytovať krátke a jednoduché odpovede a to dokonca efektívnejšie než človek. 

Vysvetlí aj náročné témy
zdroj: ChatGPT

My sme dali chatbotovi napísať esej na tému mier. Práve tu sa preukázala jeho široká slovná zásoba, ktorá bola sprievodným javom vyspelých a rozmanitých názorov, ktoré nám ponúkol.

Rôzne perspektívy, z ktorých sa na problém dokázal pozrieť, pridávali na jeho dôveryhodnosti. Okrem niektorých jemne kostrbatých štruktúr viet by si ani nespozoroval, že text pripomínajúci ľudskú reč vyprodukoval robot.

esej na tému mier
zdroj: ChatGPT

Nie je to iba o náučných textoch. ChatGPT disponuje aj množstvom kreativity, ktorú môžeš využiť aj pri písaní textov piesní. Nedávaj mu však spracovať kontroverzné témy. Ako sme už spomínali vyššie, nemusí to dopadnúť dobre.

Ako by vyzerala pieseň na tému život dospelých z dielne ChatGPT? Okrem vystihnutia trpkej pointy sa mu na pokyn podarilo skomponovať aj akordy. Skladba má správne proporcie, sem-tam unikajúci rým, no za to podarenú myšlienku. 

Chatbotovi nechýba dokonca ani kreativita
zdroj: ChatGPT

Chatbot ti môže pomôcť aj v príprave na pracovný pohovor. Ako? To sa dočítaš na ďalšej strane. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Nature, Bleeping Computer , South China Morning Post, Twitter, Twitter, Denník N , Chalkbeat New York, The New York Times, OECD, National Public Radio, Emeritus, Medium, Martin Spano: Popularizátor technológií

Najnovšie videá

Trendové videá