Výsmešne lacné „hračky“ dobýjajú Rusko: Za úspechom Ukrajiny v Kurskej oblasti stojí nečakaná technika

  • Prestížny denník sa pozrel na tajomstvo úspechu Kyjeva
  • Ukrajina v Kurskej oblasti používa drony za pár eur
  • Dokazuje ich nesmiernu efektivitu
Ukrajina v Kurskej oblasti, ruský vrtuľník proti ukrajinskému dronu
Ilustračné foto – helikoptéra proti lacnému dronu TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service, Channi Anand
  • Prestížny denník sa pozrel na tajomstvo úspechu Kyjeva
  • Ukrajina v Kurskej oblasti používa drony za pár eur
  • Dokazuje ich nesmiernu efektivitu

V stovke ruských osád ležiacich v Kurskej oblasti máva vlajka Ukrajiny. Taký je počet obcí, ktoré Kyjev drží pod svojou kontrolou. Počas trojtýždňovej operácie jeho jednotky zajali dovedna 594 ruských vojakov, čo po prvýkrát od nečakaného útoku potvrdil najvyšší ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj.

Tvrdí, že moskovské sily sa pokúšali o protiútok, no bez výsledkov. Rusi vraj plánovali Ukrajincov obkľúčiť, ale nepodarilo sa im to. Kyjevskí vojaci môžu pokračovať ďalej a hlbšie do Ruska. Ide však o informácie, ktoré nemožno nezávisle overiť, podotýka The Guardian.

Kyjev tvrdí, že sa mu tiež darí napĺňať cieľ tejto operácie. Do Kurska sa vybral najmä v snahe odkloniť ruské sily z ukrajinských oblastí okolo miest Pokrovsk a Kurachovo. 

„Operácia Kursk odklonila značný počet ruských síl. V súčasnosti môžeme povedať, že na kurský front bolo poslaných asi 30 000 vojakov a toto číslo rastie,“ tvrdí Syrskyj. 

Podľa denníka The Kyiv Independent už aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj potvrdil skutočný zmysel dobýjania regiónu. Má ísť o súčasť príprav na druhý mierový samit a o jednu z viacerých „etáp na ukončenie vojny“.

Keby to nebola vojna, bol by to detský sen

Na tajomstvá ukrajinského úspechu za svojimi vlastnými hranicami si posvietil denník The Times. A kľúčovou súčasťou sa tu stala jednotka pozostávajúca z pilotov obyčajných dronov.

Tú vedie vojak menom Vanya. Plní úlohu, po ktorej by za iných okolností túžila väčšina malých chlapcov. A nielen to. Vanyova družina má vo svojich rukách drony značky Phantom – klasické bezpilotné lietadlá, ktoré sem-tam preletia aj nad našou hlavou. Ovláda ich však po väčšine nejaký fotograf, kameraman či nadšenec, vystrája s nimi a tvorí úchvatné zábery.

Na Ukrajine to tak nie je. Áno, Vanya riadi jednotku, ktorá hliadkuje pomocou lacných dronov z bežných e-shopov, no plní tak životne dôležité úlohy. Je nesmierne nápomocná pri lokalizácii ruských jednotiek, zameriavaní kľúčovej infraštruktúry a udávaní presných súradníc ukrajinskému delostrelectvu.

V podstate to funguje jednoducho. Dron za pár stoviek eur zvlietne do vzduchu, spozoruje nesmierne cenný kus techniky – aj za milióny eur – a jeho pilot svojim spolubojovníkom už len oznámi, kam presne majú páliť.

V Kurskej oblasti Vanya vyhľadáva najmä pontónové mosty. Tie si Rusi stavajú cez rieky, ale i menšie vodné toky a prevážajú cez ne techniku. Keď však Phantom vzlietne, pontónový most je tou najľahšou korisťou. Nikdy sa nepohne, keď ho raz pilot zbadá, vie, že objavil cieľ s takmer istým zásahom.

Jasný výsledok

Ukrajinci vďaka tejto jednoduchej stratégii dokázali zajať uvádzané stovky mladých ruských brancov. Skutočne, pri drvivej väčšine šlo o neskúsených mladíkov, ktorí sa čoraz častejšie stávajú obeťami súčasného Putinovho režimu. A Kyjevu padnú na úžitok. Tínedžerov využíva pri výmene väzňov a získavajú tak naspäť svojich vlastných unesených krajanov.

Okrem toho Phantomy dokonale dopĺňajú špičkové americké systémy HIMARS. Keď objavia ruskú jednotku, delostrelectvo už presne vie, na čo má mieriť. A takiež znižujú riziko prekvapenia a striehnu na potenciálne ruské protiútoky.

Opakovane sa teda potvrdzuje, že práve tieto lietadielka na ovládanie dostupné pre každého sú nesmierne veľkým prínosom. Vojenskému úsiliu Ukrajiny významne prispievajú a Kyjevu hrajú do kariet.

Ale ešte späť k Zelenskému. Aj vďaka lacným dronom môže Kyjev definitívne získavať kontrolu nad čoraz väčšímy kusmi ruského územia.

Prezident už netají, že chce Rusov pozvať na mierovú konferenciu v snahe ukončiť túto vojnu. A netají sa ani tým, že Kurská oblasť sa môže stať kľúčom na dosiahnutie mieru. Detaily, samozrejme, nepoznáme, no dá sa predpokladať, že pôjde o akúsi formu výmenného obchodu. Vymenia si štáty okupované územia?

Zdroje: The Guardian, The Kyiv Independent, The Times

Najnovšie videá

Trendové videá