Vysnívaná práca za kráľovských 18-tisíc eur. Vedci zháňajú pomocníkov, podmienky sú jednoduché

  • Vedci z nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) hľadajú dobrovoľníkov
  • Za prácu, ktorá ťa nedostane z postele, ponúkajú 18-tisíc eur
Žena leží na posteli a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@lookstudio, Freepik/@wirestock
  • Vedci z nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) hľadajú dobrovoľníkov
  • Za prácu, ktorá ťa nedostane z postele, ponúkajú 18-tisíc eur

Nechce sa ti ráno vstávať z postele a ísť do práce? Na trhu práce sa objavila seriózna ponuka, pri ktorej určite zostaneš v posteli a ešte si pritom kráľovsky zarobíš.

Vedci z nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v Kolíne nad Rýnom hľadajú dobrovoľníkov na štúdiu, o ktorej informoval portál Krone.at. Cieľom štúdie je zistiť, ako predísť negatívnym účinkom stavu beztiaže, ako sú závraty a poruchy koordinácie, ktoré astronauti považujú za problém.

Táto štúdia je súčasťou príprav na možný let na Mesiac alebo Mars. Pri dlhom ležaní, ktoré štúdia vyžaduje, sa zvyšuje tlak v hlave a môže dôjsť k rozpadu svalov a kostí a k zmenám v kardiovaskulárnom systéme.

„Pozemskí astronauti“

Odborníci chcú podrobne preskúmať reakcie ľudského tela na 60 dní úplného odpočinku v posteli. Testované osoby, ktoré nazývajú „pozemskí astronauti“, majú za úlohu simulovať dlhú cestu v stave beztiaže k inému nebeskému telesu. Budú musieť ležať v posteli s hlavou mierne sklonenou počas celej doby.

Účastníci dostanú 18-tisíc eur za 60 dní ležania v posteli. Možno to znie ako ľahké peniaze, ale nie je to tak jednoduché.

Vedúci štúdie tvrdí, že nepretržité ležanie počas dvoch mesiacov predstavuje skutočnú výzvu. Zapojiť sa môžu ľudia vo veku 24 až 55 rokov, s výškou od 1,53 do 1,90 metra a BMI medzi 18 a 30. Kandidáti by mali byť zdraví, nefajčiari a musia hovoriť plynule po nemecky. Štúdia sa má začať v septembri.

Tlaky v hlave

Lôžka účastníkov štúdie budú naklonené o šesť stupňov, takže ich hlavy budú nižšie ako nohy. „Pri tomto sklone sa tekutiny v tele posúvajú takmer rovnakým spôsobom ako u astronautov vo vesmíre,“ popísal vedúci štúdie Edwin Mulder.

spánok
zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

„Tlak v hlave sa zvyšuje, fyzická nečinnosť spôsobuje rozpad svalov a kostí, pocit rovnováhy je zmätený a kardiovaskulárny systém sa mení,“ dodal. Tieto fyzické zmeny predstavujú hlavný problém po pristátí na Mesiaci alebo Marse.

Aktuálna miera nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v marci znížila o 0,06 percentuálneho bodu (p. b.) na 5,07 % alebo 141-tisíc.

Relatívne nižší prílev nových nezamestnaných do evidencie sa prejavil aj na nižšej absorpcii nezamestnaných trhom práce. Počet voľných pracovných miest v ekonomike pritom ďalej rástol. Uviedol to v pondelok analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

„Mohlo by to naznačovať, že aktuálna miera nezamestnanosti sa bude znižovať už len veľmi pomaly. Trh práce narazil na svoje limity a zásoba voľnej pracovnej sily na úradoch práce je ťažko zamestnateľná, a to či už z dôvodu chýbajúcej kvalifikácie, absentujúcich pracovných návykov alebo geografickej disproporcie medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile,“ uviedol Koršňák.

Sezónne očistená miera nezamestnanosti klesla podľa analytika o 0,03 p. b. na 4,99 %. Dodal, že dôvodom je medzimesačný pokles počtu nezamestnaných na aktivačných prácach a miera práceneschopnosti, a to aj po zohľadnení tradičných sezónnych vplyvov. Títo nezamestnaní sa do štatistík disponibilnej nezamestnanosti nezapočítavajú.

Počet voľných pracovných miest sa napriek tomu podľa neho zvyšoval, a to medzimesačne o 0,7 %. Voľné pracovné miesta v marci pribúdali najmä v priemysle, ktorý stále tvorí viac ako polovicu všetkých voľných pracovných miest.

„Naopak, po krátkom februárovom oživení väčšina sektorov služieb hlásila v marci opäť úbytok voľných pracovných miest,“ objasnil.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Krone.at, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá