Vysoké pokuty pre cyklistov. Za porušenie pravidiel hrozí aj 10-tisícová sankcia (PREHĽAD)
- Slovensko ponúka nádherné trasy pre cyklistov
- Mnohé vedú cez chránené územia s prísnymi obmedzeniami
- Ak ich porušíš, hrozí ti poriadne mastná pokuta
- Slovensko ponúka nádherné trasy pre cyklistov
- Mnohé vedú cez chránené územia s prísnymi obmedzeniami
- Ak ich porušíš, hrozí ti poriadne mastná pokuta
Medzi obľúbené voľnočasové aktivity Slovákov patrí cyklistika alebo aj kolobežky. Ako informuje portál Peniaze.sk, na Slovensku nájdeš nádherné trasy, no mnohé z nich vedú cez chránené územia s prísnymi obmedzeniami.
V druhom stupni ochrany môžeš jazdiť na bicykli, kolobežke alebo segwayi iba na vyznačených cyklotrasách. V oblastiach s tretím a vyšším stupňom ochrany nesmieš s týmito dopravnými prostriedkami vôbec vstúpiť.
Bicykle a ekologické alternatívy ako kolobežky neslúžia len na šport alebo rekreáciu. V teplejších mesiacoch na nich mnohí jazdia do práce alebo do školy. S elektrickými bicyklami sa púšťame aj na trasy, ktoré by sme kedysi považovali za príliš náročné. Na čo si však treba dávať pozor?
Pre podnikateľov pokuta takmer 10-tisíc
Keď plánuješ dovolenku na Slovensku, výlety do horských oblastí sú často súčasťou programu. Mnohé z týchto miest spadajú do oblastí s vyšším stupňom ochrany. V krajine existuje päť stupňov ochrany a s každým vyšším stupňom sa zvyšuje aj množstvo zakázaných aktivít, ktoré môžu viesť k vysokým pokutám.
V druhom stupni ochrany, napríklad v chránených krajinných oblastiach (CHKO), nesmieš jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo segwayi mimo zastavaného územia obce. Môžeš jazdiť iba po diaľniciach, cestách, miestnych a účelových komunikáciách a vyznačených cyklotrasách.
Ak sa nachádzaš v treťom alebo vyššom stupni ochrany, ako sú národné parky, nesmieš s týmito dopravnými prostriedkami vôbec vstúpiť na pozemky mimo zastavaného územia. Výnimka platí iba pre diaľnice, cesty, miestne komunikácie a vyznačené cyklotrasy, ale nie pre účelové komunikácie.
Iné pravidlá platia v špecifických situáciách, napríklad pre vlastníkov alebo nájomcov pozemkov v chránenom území. Tí môžu vchádzať na svoje pozemky aj s dopravnými prostriedkami.
Podnikatelia a právnické osoby, ktoré porušia tieto pravidlá, riskujú prepadnutie dopravného prostriedku a pokutu až do výšky 9 958,17 eur. Bežní rekreanti môžu dostať pokutu do 3 319,39 eur a prepadnutie veci. Pri opakovanom priestupku sa pokuta môže zdvojnásobiť. Výška pokuty závisí od závažnosti porušenia a zvyčajne sa rieši v blokovom konaní s pokutou do 300 eur.
Pri cykloturistike v národnom parku si nezabudni preštudovať návštevný poriadok parku. Tento dokument môže obsahovať špecifické pravidlá a povinnosti pre cyklistov, ktoré by si mal dodržiavať.
Pokuty aj v bežných lesoch
Nielen v chránených územiach, ale aj v bežných lesoch platia zákazy pre jazdu na bicykli. V lese môžeš bicyklovať len po vyznačených trasách alebo lesných cestách, rovnako to platí aj pre jazdu na koni.
Nezamieňaj si akúkoľvek plochu bez vegetácie za lesnú cestu. Lesné cesty sa určujú podľa technickej normy STN 73 6108 (Lesná dopravná sieť).
Navyše, v lese mimo vyznačených miest nesmieš len jazdiť na bicykli alebo na koni, ale ani stáť s motorovým vozidlom, motocyklom, skútrom, snežným skútrom, trojkolkou alebo štvorkolkou.
Ak jazdíš alebo parkuješ s týmito vozidlami mimo povolených úsekov, riskuješ pokutu až do výšky 165 eur.
Trasu si vyhľadaj v registri
Trend podpory cyklistickej dopravy sa stále viac presadzuje, najmä kvôli klimatickej kríze. Slovensko však v tomto ohľade zaostáva za mnohými krajinami EÚ. Pred dvoma rokmi Najvyšší kontrolný úrad SR kritizoval ministerstvo dopravy za to, že chýbajú prepojenia na autobusové, železničné a multimodálne prestupové body, čo takmer znemožňuje kombináciu verejnej dopravy a bicyklovania.
Ministerstvo dopravy dostalo od NKÚ výčitky aj za nedostatočnú evidenciu cyklistickej infraštruktúry. Občianske združenie Slovenský cykloklub sa snaží tento problém riešiť správou Národného registra cykloturistických trás.
Tento register ti umožní vybrať si vhodnú trasu v prírodnom prostredí, ktorá zodpovedá tvojej náročnosti, a vyhnúť sa zbytočným pokutám. Každá trasa je popísaná vrátane fotografií a špecifikácií povrchov, s ktorými sa stretneš.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Peniaze.sk, NKÚ, Národný register cykloturistických trás