Vysokopostavený ruský veliteľ prehovoril o najnebezpečnejších zbraniach NATO. Na tieto sú Rusi prikrátki

  • Ruský veliteľ letectva a protiraketovej obrany Andrej Semenov komentoval zbrane zaslané na Ukrajinu
  • Učinil tak pre ruskú agentúru TASS
ruský veliteľ prehovoril o najnebezpečnejších zbraniach NATO
Výsadkové sily Ruskej armády. U.S. ArmyJohn Hamilton
  • Ruský veliteľ letectva a protiraketovej obrany Andrej Semenov komentoval zbrane zaslané na Ukrajinu
  • Učinil tak pre ruskú agentúru TASS

Zbrane, ktoré Kyjevu darujú jeho spojenci, sa od začiatku vojny stávajú obeťou ruskej propagandy. Čím je zbraň alebo munícia sofistikovanejšia či obľúbenejšia, tým viac Rusi tvrdia, že sa im ju podarilo zničiť. Kremeľská propaganda sa chválila zničeným systémov, ktoré na Ukrajinu ani nedorazili, či zničením viac kusov, ako Západ našim susedom naozaj poslal.

Nechýba ani zosmiešňovanie západnej techniky, napríklad americké tanky Abrams Rusi nazývajú ako „prázdne plechovky“. Zároveň však nezabudnú vychváliť ruskú techniku.

Vzácny pohľad na to, čo Rusom naozaj robí vrásky na čele, poskytuje rozhovor ruského veliteľa letectva a protiraketovej obrany Andreja Semenova pre ruskú agentúru TASS.

Protivzdušnú obranu trápi ATACMS a Storm Shadow

Semenov, ktorý zastáva hodnosť generálporučíka a je zároveň zástupca hlavného veliteľa Vzdušno-kozmických síl, naznačil, že rakety ATACMS a strely s plochou dráhou letu Storm Shadow sú pre ruskú protivzdušnú obranu vyrovnaný súper.

„Britské a francúzske vzdušné rakety typu Storm Shadow a SCALP-EG majú schopnosť skryto letieť v minimálnej výške k cieľu úderu, obchádzať terén a presne dosiahnuť cieľ úpravou trajektórie podľa satelitného navigačného systému Spojených štátov a ich spojencov,“ opísal Semenov britsko-francúzsku strelu. Ukrajinci ju používajú v kombinácii so sovietskymi lietadlami Suchoj Su-24.

Semenov prehovoril aj o amerických taktických balistických raketách ATACMS, ktoré sú pre protivzdušnú obranu veľmi ťažko zachytiteľné.

ATACMS
zdroj: U.S. Army/John Hamilton

„Operačno-taktické rakety ATACMS, dodávané Spojenými štátmi, lietajú na cieľ úderu vysokou rýchlosťou – viac ako 3 000 km/h po zložitej balistickej dráhe s protiraketovým manévrom v záverečnej fáze,“ opísal Semenov.

Ruský generálporučík tvrdí, že ich Ukrajinci používajú aj na civilné ruské obyvateľstvo, ktoré chcú týmto zastrašiť. To však nie je pravda a Kyjev ich používa výhradne na vojenské ciele. Je pravdou, že rakety ATACMS zabili aj civilistov na okupovanom Kryme. Tento incident bol spôsobený zásahom ruskej protivzdušnej obrany, ktorá raketu zostrelila v blízkosti pláže v Sevastopole. Štyroch civilistov mali zabiť úlomky z rakety.

Naopak, Rusko je známe tým, že od začiatku svojej agresie na Ukrajine terorizuje civilné obyvateľstvo. Svojimi raketami pritom zasahuje ciele ako bytovky či detské nemocnice plné civilistov.

Semenov uviedol, že ruské systémy sú nadradené

Okrem opísania najväčších hrozieb pre protivzdušnú obranu Ruska, generálporučík nezabudol prísť s tvrdením, že americké Patrioty sú neúčinné, naopak, ruské systémy S-400, S-350, Pantsir-S a Buk-M3 či prenosný protilietadlový systém Strela-10, majú veľmi dobrú účinnosť.

„Počas špeciálnej vojenskej operácie sa potvrdilo, že ruské systémy protivzdušnej obrany majú potenciál odraziť všetky typy nepriateľských náletov. To je v protiklade so všeobecne vychvaľovanými systémami protivzdušnej obrany Patriot, ktoré na Ukrajinu dodávali krajiny NATO,“ tvrdí Semenov.

Ruský veliteľ uviedol, že Patrioty nielen, že nevedia ochrániť určené ciele, ale ani seba.

Protivzdušný systém
zdroj: TASR/Ján Krošlák

V skutočnosti americké systémy protivzdušnej obrany na Ukrajine zaznamenali dobré výsledky a dokázali zlikvidovať aj „neporaziteľnú“ strelu Kindžal, o ktorej Rusi tvrdia, že je hypersonická. Strela má letieť nadzvukovou rýchlosťou.

Systémy Patriot sú na ukrajinskom zozname potrieb stále na najvyšších priečkach.  

Naopak ruských systémov protivzdušnej obrany je čoraz menej, Ukrajina na ne vytrvalo útočí. Situácia je kritická hlavne na okupovanom Kryme, kde Rusi nasadili aj nedokončený experimentálny systém S-500, ktorý ešte nevstúpil ani do služby. Rusi pritom vyrobili len pár kusov S-500.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá