Vysoký risk eskalácie: Izrael a militantné hnutie môžu rozpútať regionálnu vojnu, obávajú sa USA

  • Boj medzi Izraelom a militantným hnutím eskaluje
  • Americkí predstavitelia varujú pred ďalšími útokmi, ktoré by mohli vyvolať plnú vojnu v regióne
  • Diplomatické riešenie je zatiaľ neisté
Útok na Izrael, izraelský zásah budovy v Libanone a západ slnka v Tel Avive
TASR/AP, Hussein Malla, Leo Correa
  • Boj medzi Izraelom a militantným hnutím eskaluje
  • Americkí predstavitelia varujú pred ďalšími útokmi, ktoré by mohli vyvolať plnú vojnu v regióne
  • Diplomatické riešenie je zatiaľ neisté

Americké úrady očakávajú, že boj medzi Izraelom a militantným hnutím H*zballáh v nasledujúcich dňoch výrazne eskaluje, čo by mohlo vyvolať úplnú vojnu medzi týmito dvoma stranami, informuje portál Politico.

Hoci sa dlhodobo tvrdí, že ani Izrael, ani H*zballáh nechcú vojnu, napätie je momentálne na vrchole po tom, čo Izrael tento týždeň uskutočnil viacero útokov na H*zballáh v Libanone.

Rastúce napätie

Najnovšie správy v rámci administratívy prezidenta Bidena naznačujú, že pre obe strany bude ťažké situáciu deeskalovať.

Americké obavy sa zvýšili po tom, čo Izrael zničil komunikačné zariadenia H*zballáhu a bombardoval obytnú budovu v Bejrúte, kde údajne zomrel významný veliteľ tejto organizácie, Ibrahim Aqil.

Tieto útoky sú podľa amerických predstaviteľov súčasťou širšej vojenskej kampane Izraela zameranej na oslabenie vojenských kapacít H*zballáhu na juhu Libanonu.

Nádej na diplomatické riešenie

John Kirby, hovorca Národnej bezpečnostnej rady, vyjadril v piatok nádej, že stále existuje priestor na diplomatické riešenie.

„Veríme, že je tu ešte čas na diplomaciu. Vojna nie je nevyhnutná a budeme robiť všetko pre to, aby sme jej zabránili,“ uviedol.

Izrael však informoval Spojené štáty, že plánuje vyvinúť vojenský tlak na H*zballáh, aby táto skupina súhlasila s diplomatickým riešením, ktoré by umožnilo návrat Izraelčanov do ich domovov na severe krajiny.

Očakávané ďalšie útoky

V nadchádzajúcich dňoch sa očakávajú ďalšie útoky v Libanone, najmä v Bejrúte, a Američania predpokladajú, že H*zballáh odpovie útokmi na Izrael, vrátane možných útokov dronmi.

Boje môžu zahŕňať aj cielené atentáty na veliteľov hnutia, útoky na ich zbrojné sklady a ďalšie údery na ich komunikačnú infraštruktúru.

Hoci americkí predstavitelia tvrdia, že súčasné odvetné útoky medzi Izraelom a hnutím nemusia okamžite viesť k priamemu konfliktu na severnej izraelskej hranici, boj mimo tejto oblasti, konkrétne v Libanone a Izraeli, je znepokojujúci a môže zvýšiť napätie.

Nebezpečenstvo regionálnej vojny

Administratíva prezidenta Bidena sa obáva, že by konflikt mohol eskalovať do regionálnej vojny, ktorá by mohla nakoniec zasiahnuť aj Spojené štáty, píše The Times of Israel.

V dôsledku vojny medzi Izraelom a H*masom, ktorá začala 7. októbra, sa napätie zvýšilo aj medzi ďalšími aktérmi v regióne, ako je Irán a jeho spojenci, vrátane jemenských Hútíov.

Nasralláh varuje pred eskaláciou

Rečnícke prejavy lídra H*zballáhu Hassana Nasralláha sa stali dôležitým indikátorom toho, ako je organizácia pripravená na vojnu s Izraelom.

Nasralláh vo štvrtok označil izraelské útoky na komunikačné zariadenia za „vyhlásenie vojny“ a tvrdil, že „nepriateľ prekročil všetky červené čiary“.

Izrael pokračuje v ofenzíve

Izrael medzitým oznámil, že vstúpil do novej fázy vojny, pričom izraelský minister obrany Yoav Gallant vyhlásil, že „vojenské akcie budú pokračovať“.

Spojené štáty a ich spojenci sa zatiaľ snažia udržať diplomatický tlak na obe strany, aby sa zabránilo plnej eskalácii konfliktu, no budúcnosť je neistá.

Zdroje: Politico, The Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá