Heger vysoké školy nezatvorí, na pretrase bol ich kolaps
- Vysoké školy sú na pokraji kolapsu
- Nie je jasné, či krízu prežijú
- Vysoké školy sú na pokraji kolapsu
- Nie je jasné, či krízu prežijú
Slovenská rektorská konferencia (SRK) upozorňuje na to, že vysokým školám na Slovensku hrozí kolaps. Vyzýva preto vládu SR, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať. Konštatuje to vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla Ľubica Benková zo SRK.
„Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec,“ zdôrazňuje konferencia.
Poukazuje na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021 a 2022 i plánovaný pokles v roku 2023 vo výške 72 miliónov eur. Za takýchto okolností nie je podľa SRK možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl.
Pripomína, že vysoké školy plnia celé spektrum poslaní a úloh, pričom vysokoškolský sektor je rozhodujúci pre hospodársky rozvoj a kľúčový pre budovanie znalostnej spoločnosti.
Vládu SR preto vyzýva na splnenie troch požiadaviek. Žiada ju, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020. Požaduje tiež, aby sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa to deje v okolitých krajinách.
„Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie,“ odkázala SRK.
Ceny energií by nemali byť prekážkou, tvrdia iniciatívy
Ceny energií by nemali byť dôvodom na zatváranie škôl a dištančnú výučbu, zhodujú sa iniciatíva Dajme deťom hlas a občianske združenia Rodičia.sk a IPčko. Upozorňujú, že zabezpečenie práva na vzdelanie je úlohou štátu a ten by nemal v tomto smere zlyhávať a prenášať zodpovednosť na rodičov a samosprávy, ani zneisťovať deti a mládež úvahami o dištančnom vzdelávaní.
Zastávajú názor, že je potrebné stanoviť si priority vo financovaní, medzi ktorými by mali byť aj školy. Pozornosť by však podľa nich mala byť venovaná aj mimoškolským klubom detí či športovým zariadeniam, ktoré tiež môžu potrebovať pomoc s cenami energií. Pripomenuli tiež, že ešte nedávno vládna koalícia schvaľovala legislatívu pre túto oblasť v skrátenom legislatívnom konaní.
Posun takzvaného krúžkovného považujú za priestor na prijatie efektívnych opatrení pre súčasný systém mimoškolských aktivít, ak to bude potrebné. V spoločnej tlačovej správe to uvádzajú iniciatíva Dajme deťom hlas a občianske združenia Rodičia.sk a IPčko.
Iniciatíva a občianske združenia uvádzajú, že rezort školstva opakovane žiadal ministerstvo financií o prostriedky na pokrytie zvyšujúcich sa cien energií.
Rovnako aj Únia miest Slovenska žiada z dôvodu rastúcich cien energií od vlády kompenzáciu pre základné školy. Ministerstvo financií tvrdí, že príde s komplexným balíkom opatrení, ktorý by mal pomôcť všetkým zložkám spoločnosti.
„Tento balík musí priniesť jednoznačné záruky, že školy sa nebudú zatvárať a prechádzať na dištančné vyučovanie. Obmedzovanie práva na plnohodnotné prezenčné vyučovanie nesmie byť ani len predmetom úvah, ako šetriť verejné výdavky. Je zlyhaním štátu, ak štvrtý školský rok uvádza deti a rodičov do neistoty, že nedokáže zabezpečiť jednu zo svojich základných úloh, akou je plnohodnotná prezenčná výučba,“ povedala Andrea Settey Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.
Dodala, že dosiaľ nepoznajú ani rozsah dôsledkov zatvárania škôl počas pandémie. Matej Stuška z občianskeho združenia Rodičia.sk sa vyjadril, že zatváranie škôl sa nesmie zopakovať.
„Zavreté školy a prechod na vzdelávanie na diaľku nie je len o znížení kvality vzdelávania, ale aj o tlaku na fyzické a duševné zdravie detí, o ďalšom znevýhodňovaní mladistvých zo sociálne slabších komunít, ale aj o úplnom narušení chodu domácností, keď rodičia nemôžu ani plnohodnotne pracovať,” pripomenul Stuška.
Protestuje aj Študentská rada vysokých škôl
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa pridáva k výzve rektorov na navýšenie rozpočtov pre vysoké školy aj k ultimátu, že v prípade nesplnenia požiadaviek vysoké školy vstúpia do protestu. Svoje poslanie by v takom prípade prestali plniť 17. novembra. V prípade nesplnenia požiadaviek vysokých škôl sú študenti pripravení podporiť protesty i zatvorenie škôl.
ŠRVŠ sa tak pridáva k vyhláseniu Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z 13. septembra 2022 vo vzťahu k požiadavkám, ktoré sú kladené na politickú reprezentáciu. Podľa ŠRVS nie je výučba v nevykúrených prednáškových miestnostiach hodná vyspelého štátu 21. storočia. Úvahy niektorých vysokých škôl o prechode na dištančnú výučbu označujú za zlyhanie kompetentných inštitúcií, a obzvlášť rezortu financií.
ŠRVŠ to uviedla v tlačovej správe. Podporné stanovisko k vyhlásenie SRK „Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku“ vyjadril aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR.
„Vo všetkých strategických dokumentoch sa deklaruje, že vzdelanie je priorita, pán premiér to spomína v súvislosti s rezortom školstva neustále. No keď príde na lámanie chleba, tak je všetko prednejšie ako vzdelávanie. Sú peniaze na očkovacie lotérie, zázračne sa našli aj na krúžkovné, ale pre mladých ľudí a vysoké školstvo nič. Ak by chceli politici dohnať vysoké školy ku krachu a vyhnať mladých ľudí do zahraničia, nevyzeralo by to inak,“ vyjadril sa predseda ŠRVŠ Filip Šuran.
ŠRVŠ považuje kontinuálne znižovanie rozpočtu pre vysoké školy za neprijateľné, vzhľadom na ich spoločenskú úlohu. Už dosiaľ bola ich situácia zložitá, no po náraste cien energií im skomplikuje schopnosť zabezpečiť základné funkcie. Okrem toho, vysoké školy momentálne prechádzajú zmenami vo vnútornom riadení aj zabezpečovaní kvality, ktoré im štát uložil prostredníctvom zákonov, na druhej strane im ale neposkytuje prostriedky na elementárne fungovanie.
„Pripomína to situáciu, keď si vylepšíte auto, dáte novú metalízu, vymeníte časti motora a tešíte sa, ako vám bude auto perfektne fungovať. Zabudnete však doliať benzín a čudujete sa, že ste ostali na diaľnici kilometre od najbližšej pumpy,“ zhodnotil Šuran.
SRK požaduje od vlády aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokého školstva a vrátila ho aspoň na úroveň z roku 2020. Rovnako žiadajú aj kompenzáciu výpadkov spôsobených energetickou krízou a dofinancovanie výpadkov národných aj európskych projektov, tak ako v okolitých štátoch. V prípade nesplnenia požiadaviek avizuje SRK zatvorenie vysokých škôl od 17. novembra. Podľa SRK sú vysoké školy na pokraji kolapsu a majú existenčné problémy.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý je v súčasnosti poverený vedením rezortu školstva, na tlačovom brífingu po rokovaní vlády ubezpečil, že problém nepodceňujú a zatvorenie vysokých škôl k 17. novembru nedovolia. Školy od základných až po vysoké požiadal o informácie o spotrebe, aby mohli predvídať, aké budú dosahy na ich rozpočty. Na potrebných opatreniach pracujú. Rektorom i vysokým školám odkázal, aby neprepadávali panike.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA