„Vytlačili moju fotku na morenu a pálili ju pri rieke.“ Tabák priznala, že sa obrátila na políciu

  • Poslankyňu Romanu Tabák pohoršil zvláštny internetový „prank“
  • Ako prezradila, obrátila sa v tomto prípade na políciu
Romana Tabák a horiaca morena
TASR/Jakub Kotian, FB/RT
  • Poslankyňu Romanu Tabák pohoršil zvláštny internetový „prank“
  • Ako prezradila, obrátila sa v tomto prípade na políciu

Politici často neriešia len objektívnu kritiku voličov, fanúšikov a bežných občanov, ale aj čistokrvný hejt, ktorý ľahko skĺzne do vyhrážok. Startitup počas aktuálnej schôdze Národnej rady vyspovedal poslancov a pýtal sa ich, či majú skúsenosti s nenávistnými prejavmi v online priestore a ako sa napríklad bránia voči hejtu či vyhrážkam.

Softvérová spoločnosť TrollWall nedávno zverejnila analýzu, podľa ktorej 15 % komentárov na slovenskom Facebooku tvorí nenávistný obsah, vulgarizmy či hejt.

Gröhling: Pohrozil som trestnoprávnou zodpovednosťou

Exminister školstva za Sasku Branislav Gröhling priznal, že sa s nenávisťou v online priestore taktiež často stretáva. „Niekedy mám pocit, že až 90 percent komentárov pod jednotlivými facebookovými statusmi sú hejty. Pokiaľ sú to názorové hejty a je to aj opačný názor, ako mám ja, tak si argumentujeme. Pokiaľ sú to vulgarizmy, tak tieto vulgarizmy reálne blokujem, pretože sa nemienim podieľať na tom, že sa šíri vulgárna atmosféra v spoločnosti,“ opísal bývalý šéf rezortu. 

Zaujímalo nás, či sa bývalý člen vlády počas svojej politickej kariéry stretol aj s vyhrážkami. „Je to už bežné, bohužiaľ, keď prechádzajú za hranicu akceptácie, tak tieto príspevky a ľudí nahlasujem a snažím sa ich nahlásiť aj v rámci Facebooku,“ podčiarkol saskár. 

Zároveň prezradil, či už prikročil aj k trestnoprávnej rovine riešenia podobných vyhrážok. „Priznám sa, že už bolo niekoľko ľudí, ktorým som napísal takúto správu, že to budem riešiť v rámci trestnoprávnej zodpovednosti.“

Dodal aj to, ako samotní kritici reagovali na Gröhlingovo pohrozenie: „Začali sa hneď ospravedlňovať. Možno je to spôsobené aj tým, že cez sociálnu sieť dokážete napísať čokoľvek, no keď si to uvedomíte, tak to chcete zmazať, alebo by ste už tak nepovedali.“ 

Dostál sa snaží byť vecný

Ondrej Dostál z klubu SaS priznal, že každý by mal ísť príkladom, a teda aj on sa pri debatách s kolegami či médiami snaží vystupovať vecne a bez vulgarizmov,

„Teraz sme tu mali rozpravu o zákaze predaja spaľovacích motorov od roku 2035 a niektoré vystúpenia boli útočné plné osobných urážok namiesto toho, aby sme vecne debatovali. Ja sa snažím vecne debatovať v parlamente a aj na sociálnych sieťach,“ okomentoval svoj postoj k hejtu.

Tabák prípad horiacej moreny riešila s políciou

O svojich skúsenostiach s nenávisťou v online priestore sa s nami podelila aj v súčasnosti nezaradená poslankyňa Romana Tabák. Poslankyňa si ale pochvaľuje, že existuje možnosť hejterov zablokovať.

„Keď ich zablokujete, tak ten váš profil nenájdu, a tomu sa ja veľmi teším. Takže veľakrát to je blok, blok a blok. Keď je dobrá odozva, tak poviem ďakujem a je mi cťou za vás hlasovať,“ vysvetlila.

Poslankyňa nám pri téme vyhrážok prezradila jednu skúsenosť, ktorú sama zažila: „Raz sa mi stalo, že partia mladých ľudí vytlačila moju oficiálnu fotku. Dali ju na morenu a začali ma páliť pri rieke a začali to verejne tagovať a postovať. To už bolo cez čiaru. Aj som to riešila s políciou.“ 

„Riešila to polícia a veľa ľudí z tejto skupinky sa mi aj ospravedlnilo,“ priznala. Na detaily bola síce skúpa, no dodala, že podľa jej slov ide ešte o živý prípad.

Zdroje: Denník N, FB/RT

Najnovšie videá

Trendové videá