Vytvor si funkčný a estetický byt aj v malom priestore. Skúsení architekti ti poradia, ako na to
- Aj v malom priestore si vieš vytvoriť skvelé bývanie
- Jedným príkladom je aj garsónka v Prahe
- Aj v malom priestore si vieš vytvoriť skvelé bývanie
- Jedným príkladom je aj garsónka v Prahe
V dnešnej dobe, keď sú ceny vysoké, si rekonštrukcia bytu častokrát vyžaduje rôzne kompromisy. Ak si však na vytvorenie harmonického domova zavoláme skúsených odborníkov, výsledkom môžu byť kreatívne riešenia, ktoré efektívne využívajú priestor. Dokonca aj byty či domy menších rozmerov môžu byť esteticky pekné, ale hlavne funkčné.
Oceňované projekty
Podobne ako ostatné roky, aj tento rok na česko-slovenskom ocenení Interiér roku dominovali predovšetkým súkromné rezidenčné projekty. Vzhľadom na tento fakt im už roky v tejto súťaži patria tri kategórie.
Rodinné domy a byty sa môžu prihlásiť do troch súťaží kategórií:
- súkromný interiér (novostavba),
- súkromný interiér (rekonštrukcia),
- súkromný interiér (nízkorozpočtové bývanie).
V kategórii súkromný interiér (nízkorozpočtové bývanie) sa nachádzajú bývania s nízkym rozpočtom na realizáciu, informuje o tom portál yimba.sk. Realizácia takéhoto bývania je stále výzvou.
Posledný ročník prestížnej súťaže zameranej na interiérový dizajn priniesol víťazstvo v kategórii Nízkonákladové bývanie projektu s názvom „Byt s modrým schodiskom“. Ide o garsónku, ktorá sa nachádza v Prahe a má rozlohu 35 metrov štvorcových. Náklady na rekonštrukciu dosiahli 385 000 českých korún, čo predstavuje približne 15 550 eur.
Autorom tohto bytu je ateliér New Architecture, ktorý vedie Jakub Žoha. Ateliér si zo súťaže odniesol viacero ocenení. Konkrétne cenu verejnosti získal projekt s názvom „Ako bývame my“.
Malá estetická garsónka
Garsónka sa vyznačuje netypickým riešením. Hlavným cieľom architektov bolo navrhnúť objekt, ktorý nie je klasický. Preto garsónku rozdelili na horné a dolné podlažie. Horná časť je vyhradená na spánok.
Pri navrhovaní bolo pre autora dôležité správne vyvážiť veľkosť nového poschodia a priestor pod ním, aby celý objekt pôsobil vzdušne, informuje o tom portál ceskacenazaarchitekturu.cz.
„Celá nová vnútorná konštrukcia je zvýraznená sýto modrou farbou. A ako už bolo spomenuté, do kontrastu k modrej je v predsieni použitá farba sýto červená,“ uvádza architekt.
Od začiatku bol byt plánovaný na prenájom. Počas rekonštrukcie sa odstránili niektoré priečky, aby sa vytvoril otvorenejší a priestrannejší interiér.
Výrazne sýte farby v štýle českej vlajky sú hlavným prvkom v byte, ktorý sa nachádza v Prahe, píše o tom portál archiweb.cz. „Aj preto bola originalita a zároveň praktickosť dôležitým prvkom návrhu,“ informuje architekt. Inšpiráciu čerpal prevažne zo svojich ciest v Južnej Afrike.
Pri vstupe do bytu sa po ľavej strane nachádza úložná skriňa a kúpeľňa, ktorá obsahuje toaletu, umývadlo a rohový sprchový kút. Chodba plynulo vedie do hlavného obytného priestoru. Ten zahŕňa jedálenský stôl pre štyroch, kompaktnú kuchynku a pohodlnú pohovku.
Dominantným prvkom spodného podlažia je výrazné schodisko v modrej farbe, ktoré spája spodný a horný priestor. Na poschodie vedie aj menej nápadný rebrík, rovnako ladený do modra.
Priestranná terasa
Obytný priestor plynulo prechádza do terasy, ktorá v letných mesiacoch slúži ako ďalšia miestnosť. Vďaka dostatočnej veľkosti bola terasa rozdelená na rôzne výškové úrovne. Vyššia časť je slnečná a určená na relaxáciu na pohodlnom sedení, zatiaľ čo nižšia úroveň, situovaná v blízkosti kuchyne, slúži ako letná jedáleň.
Na terase boli pre lepšiu klímu, najmä počas horúcich letných mesiacov, použité rozchodníkové kazety. Ide o kazety, ktoré sú predpestované, čo znamená, že poskytujú okamžitú zeleň.
„Toto riešenie sme použil po prvýkrát a teším sa, že budem môcť pozorovať, ako tento systém funguje,“ povedal architekt
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: yimba.sk , ceskacenazaarchitekturu.cz., archiweb.cz.