Vývoj cien potravín na Slovensku: Túto položku máme najlacnejšiu spomedzi okolitých krajín, za vajcia priplácame

  • Ceny potravín celkovo stúpli o 2,1 %
  • Máme najlacnejšie mäso spomedzi okolitých krajín
  • Platíme však viac za chlieb, vajcia a syry
Ceny potravín na Slovensku
Pexels.com:Kaboompics, Pexels.com:Kampus Production
  • Ceny potravín celkovo stúpli o 2,1 %
  • Máme najlacnejšie mäso spomedzi okolitých krajín
  • Platíme však viac za chlieb, vajcia a syry

Každý z nás chodí do obchodu takmer denne. Poznáš ten pocit – siahaš po svojich obľúbených potravinách a zrazu si uvedomíš, že ich cena zase narástla. Je to len tvoj dojem, alebo naozaj niečo zdraželo? Ministerstvo financií Slovenskej republiky si na tieto otázky posvietilo a pravidelne analyzuje vývoj cien základných druhov potravín.

Cieľom je nielen sledovať, ako sa ceny vyvíjajú, ale najmä navrhnúť opatrenia, ak by situácia na trhu začala ohrozovať dostupnosť potravín či cenovú stabilitu.

V článku sa pozrieme na to, čo hovorí posledná aktualizácia tejto analýzy, aká je realita v porovnaní so susednými krajinami a či je niekde „tráva zelenšia“. Alebo sa jednoducho musíme pripraviť na to, že v novom svete to s cenami potravín nebude iné – nech sme kdekoľvek. Čítaj ďalej a dozvieš sa viac.

Október 2024 priniesol opätovný rast cien

Ceny potravín na Slovensku dosiahli podľa analýzy Ministerstva financií Slovenskej republiky svoj vrchol v marci roku 2023. Odvtedy sa podľa analyzovaných informácií potravinová inflácia oslabuje. 

Len pre porovnanie, ceny potravín (bez alko a nealko, tabaku) rástli medzi januárom 2022 a marcom 2023 v priemere o 2,1 % mesačne. K pozitívnej zmene prišlo v období od apríla 2023 do júla 2024, kedy tempo rastu kleslo na priemerných 0,1 % mesačne. Takéto percento už zodpovedalo priemeru eurozóny.

Leto v roku 2024 však okrem zvyšovania teploty prinieslo aj zvýšenie cien a v októbri 2024 sa tak ceny potravín vrátili k vyššiemu rastu a stúpli o 2,1 % medzimesačne. Október sa tak stal nemilým prekvapením pre ceny na poličkách potravín.

Najviac si priplácame za oleje a tuky

Do výšin potravinovej inflácie vystrelila najmä potravinová kategória tuky a oleje, ktoré vzrástli medziročne o 30,5 %. Ide o najvýraznejšie zvýšenie v celom roku 2024. Zdražovanie však silne zasiahlo aj zeleninu, ovocie, nealko a mliečne produkty. Pokles naopak zaznamenali ceny mäsa.

Vývoj cien potravín v roku 2024:

  • oleje a tuky – nárast o 30,5 %,
  • zelenina – nárast o 13,3 %,
  • ovocie – nárast o 11,9 %,
  • nealkoholické nápoje – nárast o 4,3 %,
  • mlieko, syry a vajcia – nárast o 1,4 %,
  • mäso – pokles o 0,5 %.

Nie sme v tom sami

Zdražovanie však nie je prítomné len u nás: „Podobná situácia sa odohráva v celej eurozóne, kde je na komoditných trhoch situácia ovplyvnená nedostatkom komodít v rámci klimatických zmien, sucha a chorôb hospodárskych zvierat,“ uviedol v správe rezort financií.

Svetové ceny energií sa navyše údajne vrátili na úrovne známe z roku 2021, čo výrazne prispelo k stabilizácii situácie v oblasti potravín. Vďaka stabilite cien palív a vývoja futurít sa na finančných trhoch od druhej polovice roku 2023 nevyvíja žiaden dodatočný tlak na rast cien potravín v roku 2024.

Pokles cien energií navyše pozitívne ovplyvnil globálne dodávateľské reťazce. To v jednoduchosti znamená zníženie nákladov na prepravu a a skladovanie potravín. Nevýhodou Slovenska v porovnaní s krajinami západnej Európy je najmä vyššia energetická náročnosť potravinového priemyslu.

Pri medzinárodnom porovnaní maloobchodných cien s Poľskom, Českom, Maďarskom, Rakúskom a Nemeckom je jednoznačný nový pozitívny trend. Máme najnižšie ceny mäsa (bravčové, hovädzie aj hydina). Naopak, v prípade syru Eidam, vajec a chleba máme v porovnaní s okolitými štátmi vyššie ceny.

Spotreba domácností rastie

Zníženie inflácie od roku 2024 prinieslo aj zmeny v správaní domácností, ktoré postupne zvyšujú svoju spotrebu. V treťom kvartáli sa reálna spotreba zvýšila o 1,5 %, čo je jasný signál obnovujúceho sa ekonomického optimizmu.

Rovnako pozitívny vývoj zaznamenali aj tržby v supermarketoch. V októbri 2024 boli reálne tržby medziročne vyššie o 5,7 %, čo naznačuje, že domácnosti aj napriek predchádzajúcim ekonomickým výzvam neznižujú spotrebu základných potravín.

Prevencia ako kľúč k stabilite

V cenovej analýze z júna 2024 sa odborníci zamerali na zistenie, či na trhu existujú faktory, ktoré by mohli ohroziť cenovú stabilitu alebo dostupnosť základných potravín. Aktuálne výsledky analýz nepoukazujú na to, že spotreba základných potravín je ohrozená.

Vyhliadky sú preto pozitívne a ministerstvo financií bude naďalej situáciu pozorovať pre prípadné možnosti zlepšenia: „Z pohľadu prevencie sa ministerstvo financií zameria na sledovanie konečnej spotreby potravín domácnosťami a bude pokračovať v uplatňovaní opatrení na podporu cenovej stability a dostupnosti základných potravín,“ uzatvára rezort financií.

Ak by teda aj došlo k ďalšiemu nárastu spotrebiteľských cien, zvažovať sa bude zavedenie priamych opatrení na zmiernenie negatívneho vývoja cien.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: rokovania.gov.sk

Najnovšie videá

Trendové videá