Významná skupina Slovákov vie teraz žiadať o odpustenie odvodov a ušetriť stovky eur (NÁVOD)
- Zamestnávateľom-potravinárom odpustí štát odvody
- Má to však jednu podmienku
- Zamestnávateľom-potravinárom odpustí štát odvody
- Má to však jednu podmienku
Od 1. júla môžu zamestnávatelia-potravinári podávať Vyhlásenie k poskytnutiu štátnej pomoci za júl 2024, na základe ktorého majú nárok na odvodovú úľavu. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa predĺži obdobie odvodovej úľavy pre potravinárov aj na mesiace júl až december 2024. Upozorni na to hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Výška odvodovej úľavy je pritom mesačne najviac v sume 750 eur na každého zamestnanca. Ide o výšku minimálnej mzdy, ktorá platí na rok 2024. Od 1. júla ale zároveň neplatia odvodové úľavy pre zamestnávateľov v oblasti výroby potravín a nápojov. Na odvodoch ušetria vybrané skupiny zamestnávateľov, ktoré sa venujú:
- Pestovaniu zeleniny a melónov, koreňovej a hľuzovej zeleniny
- Pestovaniu hrozna
- Pestovaniu jadrového a kôstkového ovocia
- Pestovaniu ostatného stromového a kríkového ovocia a orechov
- Chovu dojníc
- Chovu ostatného dobytka a byvolov
- Chovu oviec, kôz, ošípaných, hydiny
- Zmiešanému hospodárstvu
- Riečnej akvakultúre
To, kto má nárok na odvodovú úľavu, totiž určuje štatistická klasifikácia ekonomických činností SK NACE. Dodatok k Schéme štátnej pomoci bol 26. júna zverejnený v Obchodnom vestníku, čím nadobudol platnosť a účinnosť.
Podmienky odvodovej úľavy
Vybraní zamestnávatelia podľa klasifikácie môžu od 1. júla podávať vyhlásenie za mesiac júl 2024. Môžu tak urobiť najneskôr do 20. júla. Ak si chce zamestnávateľ-potravinár uplatniť odvodovú úľavu, musí predložiť elektronicky prostredníctvom eSlužieb Sociálnej poisťovni Vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci.
Formulár je po prihlásení zverejnený v eSlužbách Sociálnej poisťovne. Zamestnávatelia pritom musia podať vyhlásenie za každý mesiac elektronicky samostatne, v určených lehotách. Nárok na úľavu majú až do decembra. Každý mesiac môžu vyhlásenie podať najneskôr k 20. V decembri je lehota len do 10. 12.
„Sociálna poisťovňa pripomína zamestnávateľom-potravinárom, že za kalendárny mesiac, za ktorý bola štátna pomoc schválená, je potrebné predložiť Výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (MVP/VPP) v lehote splatnosti poistného. Predloženie MVP/VPP v lehote splatnosti poistného je jednou z podmienok poskytnutia štátnej pomoci. V prípade, ak zamestnávateľ za príslušný kalendárny mesiac nepredloží MVP/VPP v lehote splatnosti poistného, Sociálna poisťovňa prehodnotí ‚schválenú‘ štátnu pomoc na ‚neschválenú‘,“ upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Ceny potravín sa môžu zvýšiť
Od 1. júla sa zrušila odvodová úľava pre úplne všetkých potravinárov a nárok majú už len vybrané skupiny. Predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) varovali, že ak štát neprijme podporné mechanizmy, môžu sa zvýšiť ceny potravín.
Potravinári totiž prišli o významnú formu pomoci. Jeden potravinársky podnik pritom na zamestnanca ušetril vďaka úľave v priemere 190 eur. musíme teraz zintenzívniť podporu pre potravinárske odvetvie z národných zdrojov.
„Politici sa počas celého trvania odvodových úľav vyjadrovali ako o nástroji, ktorý nielenže zmierni infláciu, ale pomôže vyrábať potraviny lacnejšie. Pokiaľ to má naďalej platiť, potrebujeme nájsť veľmi rýchlo náhradu za túto európsku pomoc, no už z národných zdrojov. Navyše, pri uvedomení si toho, že potravinárom štát so zvyšovaním konkurencieschopnosti pomáhal roky dozadu skutočne len minimálne,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty varoval, že po 1. júli nebude na Slovensku veľa podnikov, ktoré nebudú zvyšovať po zrušení odvodovej úľavy ceny výrobkov. Predstavitelia SPPK pripomenuli, že komora tému podpory potravinárskeho priemyslu dlhodobo rieši s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. SPPK navrhuje, aby boli ako náhrada za stopnuté odvodové úľavy prijaté iné formy pomoci pre potravinárov.
Takáč plánuje dve veľké schémy
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) v reakcii na SPPK uviedol, že ministerstvo pripravuje dve veľké schémy na podporu potravinárov, a to marketingovú a investičnú. „Pracujeme na tom, tento rok by sme ich chceli mať schválené. Potom bude potrebné na ne už len nájsť finančné prostriedky v štátnom rozpočte,“ priblížil v stredu (26. 6.) agrominister.
Vypracovanie a schválenie schémy ale trvá rok. Najskôr ju musí schváliť protimonopolný úrad a následne Európska komisia, aby nebola schéma považovaná za nepovolenú štátnu pomoc.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TS Sociálna poisťovňa, Finančná správa SR, Sociálna poisťovňa, TASR