Významný objav: Vedci odhalili dôležitú črtu sadistov a psychopatov. Posvietili si na „Temnú triádu“

  • Štúdia štyroch nemeckých vedcov priniesla zaujímavé výsledky
  • Oheň je dobrým sluhom, ale nie v rukách týchto ľudí
psychopati sadisti oheň štúdia
Podľa novej štúdie majú psychopati a sadisti ku kontaktu s ohňom oveľa bližšie než obyčajní ľudia Unsplash/Nicholas Kusuma, Unsplash/Maxim Tajer
  • Štúdia štyroch nemeckých vedcov priniesla zaujímavé výsledky
  • Oheň je dobrým sluhom, ale nie v rukách týchto ľudí

Psychopatia môže byť spojená s požiarmi, čo potvrdzuje nová znepokojujúca štúdia. Nemeckí psychológovia a vedci z Berlína a Hamburgu prišli so zaujímavým zistením a tvrdia, že ľudia s „temnou“ povahou a osobnosťou môžu mať väčší podvedomý záujem o kontakt s ohnivými plameňmi a ubližovanie ostatným. 

Tím štyroch investigatívcov skúmal vzťah medzi tromi ľudskými vlastnosťami, ktoré zaraďujeme do takzvanej Temnej triády. Tá predstavuje súbor negatívnych osobnostných čŕt, ktoré spadajú do troch základných kategórií, uvádza Forbes. Podľa Erica W. Dolana zo Psy Post sem však nepatria iba narcizmus, machiavelizmus a psychopatia, ale aj sadizmus.

25-tisíc úmyselných požiarov

Zakladanie požiarov je závažným problémom spoločnosti, ktorý stojí mnoho ľudských životov a spôsobuje veľké škody na majetku,“ tvrdí vo svojej novej štúdii kvarteto vedcov. „Jedným z dôležitých rizikových faktorov vzniku ohňa pozorovaným vo forenzných vzorkách je čistý záujem. Menej sa však vie o vzťahu záujmu o oheň v súvislosti s osobnostnými črtami.

Nie je prekvapením, že majú ľudia s vlastnosťami z Temnej triády väčší sklon k vykonaniu zločinov. Caroline Wehner a jej traja kolegovia z Lekárskej univerzity v Hamburgu a Humboldtskej univerzity v Berlíne sa preto rozhodli zistiť, ako veľmi sú títo ľudia ohňom fascinovaní a či majú vyššie sklony ho zakladať. Svoju prácu uverejnili v renomovanom akademickom časopise Frontiers in Psychology.

Oheň hral v ľudstve vždy dôležitú úlohu, či už ako zdroj tepla, prostriedok na varenie v tradičnej spoločnosti, alebo ako zdroj zábavy v západných krajinách. Tragické prípady v podobe požiarov v Kalifornii a Grécku, alebo požiar v Katedrále Notre-Dame však prinášajú do povedomia spoločnosti aj jeho ničivý potenciál,“ pripomína tím vedcov. „Kvôli tomuto deštruktívnemu potenciálu je potrebné skúmať správanie ľudí a skúmať faktory, ktoré vedú ľudí k zakladaniu ohňa.

Nezabúdajú tiež pripomenúť štatistiku z roku 2018, ktorá sa týka vysokého počtu úmyselne založených požiarov v Spojených štátoch. „Napríklad v roku 2018 bolo v USA približne 1 318 500 požiarov, z ktorých 25 000 bolo založených úmyselne. Požiare si vyžiadali 3 655 mŕtvych a zničili majetok v hodnote 25,6 miliárd dolárov. Celkovo 350 úmrtí a škody vo výške 593 miliónov dolárov bolo spôsobených úmyselne založenými požiarmi, čo bolo dokázané.

Definícia pojmov

Aby sme všetkému lepšie porozumeli, tím výskumníkov v zložení Caroline Wehner, Matthias Ziegler, Simon Kirchhof a Lena Lämmle nám vo svojej práci priblížil významy a charakteristiky skúmaných vlastností. Tieto definície dopĺňame aj o informácie z portálu NCBI.

Psychopatia všeobecne – neuropsychiatrická porucha charakterizovaná nedostatočnými emocionálnymi reakciami, nedostatkom empatie a slabou kontrolou správania, čo zvyčajne vedie k pretrvávajúcej antisociálnej deviácii a kriminálnemu správaniu.

  • Machiavelizmus – medzi jeho ústredné črty patria nemorálnosť, manipulácia alebo zameranie na osobný zisk. Patria sem tiež antisociálne typy správania ako časté klamstvo, používanie falošného mena, podvádzanie a vydieranie.
  • Narcizmus – kľúčovými charakteristikami sú grandióznosť, nadradenosť, egoizmus, sebaobdiv či nedostatok sebakontroly.
  • Sadizmus – pod týmto pojmom rozumieme pôžitok zo spôsobenia či sledovania utrpenia iných. Autori ho rozdelili do troch aspektov — priamy verbálny, priamy fyzický a nepriamy. Zatiaľ, čo priamy sadizmus je sústredený na ubližovanie druhým (fyzická sila, urážky, nadávky), nepriamy sadizmus predstavuje pôžitok z násilia, spôsobenom druhými (akčné filmy, sledovanie bojových športov).

1 až 7

Do štúdie zapojili 222 študentov psychológie a medicíny z viacerých nemeckých univerzít. Účastníkom bolo predložených niekoľko situácií spojených s ohňom a požiarmi, medzi ktoré patrí sledovanie horiaceho domu či sledovanie horiaceho hotelu v televíznych novinách. 

Boli požiadaní o hodnotenie podobných, celkovo štrnástich situácií na škále od 1 (hrôzostrašné, mimoriadne znepokojujúce) až po 7 (nádherné, vzrušujúce, krásne). Pri pohľade na výsledky zistili, že so zakladaním ohňa bola pozitívne spájaná psychopatia a sadizmus. 

Naše výsledky pre psychopatiu prinášajú ďalšie dôkazy o blízkom vzťahu impulzivity a zakladaní ohňa. Psychopatia preukázala k zakladaniu ohňa najsilnejší vzťah spomedzi vlastností Temnej triády,“ tvrdí tím vo svojej štúdii. Sila machiavelizmu bola síce pozitívna, ale štatisticky málo signifikantná, narcizmus bol negatívny.

Podľa IFL Science, vyšli z pohľadu sadizmu, ktorý je jednou z vlastností, ktoré vyšli z pohľadu vzťahu k ohňu ako pozitívne, navonok iba dva typy sadistov. Fyzickí, alebo priami sadisti, ktorí si „vychutnávajú“ spôsobenie bolestí a nepriami, ktorí si užívajú sledovanie spôsobenia bolesti. 

Anglicko oheň
zdroj: Visit Britain

Pribudli nové prírastky

Poznatkov o pôvode záujmu o oheň je nedostatok, ale svoju rolu tu môžu zohrávať skúsenosti z detstva alebo evolúcia človeka. Vedci predpokladali, že záujem o oheň ovplyvňujú osobnostné črty ako impulzivita či hľadanie vzrušenia.

Štúdia ukázala, že psychopatiu a sadizmus možno k týmto faktorom zaradiť ako nové prírastky. Ostatné konštrukty Temnej triády v predpovedaní zakladania ohňa nehrajú dôležitú úlohu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Forbes, Psy Post, IFL Science, NCBI, Unsplash, Visit Britain, Frontiers in Psychology

Najnovšie videá

Trendové videá