Významný úspech: Slovenský vedec Čekan oznámil zrod prvého AI testu pre liečbu rakoviny prsníka
- Spoločnosť vedca Pavola Čekana prišla s prelomovým testom
- Dokáže spoľahlivo a rýchlo diagnostikovať potrebu podpornej liečby pre rakovinu prsníka
- Využíva umelú inteligenciu
- Spoločnosť vedca Pavola Čekana prišla s prelomovým testom
- Dokáže spoľahlivo a rýchlo diagnostikovať potrebu podpornej liečby pre rakovinu prsníka
- Využíva umelú inteligenciu
Diagnostika rakoviny prsníka sa vďaka umelej inteligencii posúva na novú úroveň. Spoločnosť MultiplexDX International, za ktorou stojí slovenský vedec Pavol Čekan, spolu s medzinárodným tímom vedcov z Nemecka, USA a Talianska vyvinula nový test, ktorý by mohol výrazne zlepšiť, zrýchliť a spresniť diagnostiku tejto závažnej choroby.
Ak sa rakovina prsníka odhalí v ranom štádiu, mnohé pacientky môžu byť liečené iba chirurgickým zákrokom, bez nutnosti ďalšej systémovej liečby ako chemoterapia. Doteraz sa na určenie potreby pooperačnej chemoterapie používal test Oncotype DX, ktorý je známy po celom svete.
Tento test je však drahý, stojí približne 4 000 eur a nie vždy ho hradia poisťovne. Na Slovensku je jeho dostupnosť obmedzená a na výsledky sa často čaká aj viac ako mesiac.
Lacnejší a rýchlejší
MultiplexDX International v spolupráci so zahraničnými vedcami však vyvinuli nový test, ktorý využíva umelú inteligenciu. Ako píše Čekan v príspevku na sociálnej sieti, tento test môže nahradiť Oncotype DX s 95 % presnosťou, pričom využíva iba histologické obrázky, ktoré sú dostupné z každej biopsie.
Výsledky sú k dispozícii v priebehu niekoľkých sekúnd a náklady na test sú len 50 eur. Podľa Čekana by mohol prelomový test zásadne pomôcť onkológom pri rozhodovaní o liečbe a pacientkam poskytnúť rýchlejšiu a presnejšiu diagnostiku. Umožní tiež včasné a efektívne rozhodnutia o liečbe, čím sa zníži stres a neistota pacientok, ktoré čakajú na výsledky.
O inovatívnom teste bol napísaný vedecký článok, ktorý je momentálne v procese recenzie v prestížnom časopise Nature Medicine. Ak bude publikovaný, bude to významný úspech pre celý vedecký tím MultiplexDX International. Nasadenie tohto testu v globálnom meradle by mohlo priniesť revolúciu v diagnostike rakoviny prsníka.
MultiplexDX International sľubuje, že v blízkej budúcnosti poskytne viac detailov o tomto teste a plodnej medzinárodnej spolupráci, ktorá umožnila jeho vývoj.
Každá žena nad 40
Nová technológia by pritom mohla pomôcť obrovským množstvám žien po celom svete. Ako informuje TASR, nezávislý tím odborníkov na prevenciu a primárnu starostlivosť (USPSTF) v USA totiž prednedávnom odporučil, aby ženy od 40. roku života absolvovali preventívne mamografické vyšetrenia prsníkov raz za dva roky.
Toto odporúčanie prichádza po dôkladnom preskúmaní dôkazov a modelovej štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA). Nové usmernenia aktualizujú predchádzajúce odporúčania z roku 2016.
Predsedníčka USPSTF Wanda Nicholsonová vo svojom vyhlásení uviedla, že výskyt rakoviny prsníka u žien vo veku 40 rokov sa každoročne zvyšuje o dve percentá. Zdôraznila, že začatím skríningu vo veku 40 rokov je možné zachrániť takmer o 20 percent viac životov.
Rakovina prsníka je druhou najčastejšou rakovinou a príčinou úmrtí na rakovinu u žien v Spojených štátoch, pričom minulý rok na ňu zomrelo viac ako 43 000 osôb. V roku 2022 usmrtila približne 670 000 ľudí celosvetovo.
Nicholsonová tiež poukázala na vyššiu mieru úmrtnosti u žien tmavej pleti, ktoré majú o 40 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu prsníka ako belošky. Skríning od 40 rokov má teda ešte väčší potenciálny prínos pre Afroameričanky.
Nové americké usmernenia idú nad rámec odporúčaní v iných rozvinutých krajinách, ako sú Británia, Francúzsko a Nemecko, kde sa rutinný skríning odporúča začať od 50. roku života. Onkologička Nancy Chanová pripomína, že včasná diagnostika rakoviny prsníka výrazne zlepšuje prognózu vyliečenia.
Chanová vyzýva ženy nad 40 rokov, aby konzultovali svoje osobné riziko rakoviny prsníka s ošetrujúcimi lekármi, zohľadňujúc rodinnú anamnézu a ďalšie faktory. Taktiež odporúča zvážiť preventívne opatrenia na zníženie rizika rakoviny, vrátane zmien životného štýlu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Facebook/Pavol Cekan, TASR