Významný vedecký objav: Liek, ktorý Slováci vo veľkom kupujú, pomáha „zabíjať“ rakovinu
- Vedci zistili, že látka semaglutid v liekoch ako Ozempic bojuje proti rakovine
- Podáva sa ľuďom s cukrovkou a zachraňuje ich
- Vedci zistili, že látka semaglutid v liekoch ako Ozempic bojuje proti rakovine
- Podáva sa ľuďom s cukrovkou a zachraňuje ich
Vo svete rozšírený liek v sebe ukrýva vzácnu schopnosť. Dokáže podporovať ľudské telo v boji proti rakovine.
Vedci už pred dvoma rokmi prišli so skvelými zisteniami o vysokej efektivite látky zvanej semaglutid. Tá sa nachádza napríklad v známom Ozempicu. Ide o liek, ktorý mnohí nesprávne považujú za „zázračný liek na chudnutie“.
Semaglutid sa totiž používa na liečbu cukrovky druhého typu. Okrem toho sa zistilo, že jeho vedľajším účinkom je strata hmotnosti. Napodobňuje istý črevný hormón nazývaný GLP-1, vďaka ktorému sa užívatelia cítia dlhšie sýti a znižuje sa im chuť do jedla.
Ľudia s obezitou však zažívajú aj problémy s bunkovým metabolizmom. To u nich zvyšuje riziko rakoviny a ďalších infekcií. Tím vedcov z Írska sa preto v novej štúdii zameral na to, či semaglutid náhodou nedokáže pomôcť aj v tomto smere, informuje Science Alert.
Zázračný liek
Výsledky štúdie publikovanej na webovej stránke Národnej univerzity Írska v meste Maynooth naznačujú, že semaglutid má aj tento doteraz nepreskúmaný efekt. Dokáže obnovovať funkcie imunitných buniek, ktoré vedú boj proti rakovine a infekciám.
„Konečne sa ukazuje skutočnosť, že medikamentózna liečba obezity zabraňuje aj komplikáciám spojeným s touto chorobou,“ hovorí endokrinológ a spoluautor Donal O’Shea z univerzity v Dubline.
„Súčasné zistenia predstavujú veľmi pozitívne správy pre ľudí s obezitou, ktorí podstupujú GLP-1 terapiu. Výsledky naznačujú, že výhody tejto liečby sa môžu rozšíriť na zníženie rizika rakoviny,“ podotýka vedec.
Je teda pravdepodobné, že obnovenie prirodzených imunitných buniek znižuje riziko rakoviny. Medicína len nevedela, že to spôsobuje semaglutid.
Vysvetlenie
Bunky, ktoré látka v Ozempicu obnovuje, sú súčasťou vrodeného imunitného systému tela. Stoja akoby v prvej obrannej línii a bojujú proti votrelcom. Veda už dlhodobo pozoruje, ako sa zameriavajú na rakovinové bunky a bojujú proti infekciám.
Ľudia s obezitou vykazujú v oblasti imunitného systému výraznú dysfunkciu. To môže súvisieť s tým, že sú tiež náchylní na rozvoj iných chronických ochorení. Sem patrí napríklad cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia a mnohé druhy rakoviny.
O’Shea a jeho kolegovia sa zaujímali o to, či by opätovné použitie semaglutidu mohlo pomôcť napraviť časť imunitnej nerovnováhy u ľudí s obezitou.
V sérii laboratórnych vyšetrení vedci zistili, že prirodzené bunky skúmaných účastníkov začali produkovať signálne molekuly nazývané cytokíny. Tie pritom pred užívaním lieku nemali. Celkový počet prirodzených buniek u pacientov sa v porovnaní s východiskovým stavom nezmenil, ale ich funkcia bola obnovená.
„Dúfam, že je to niečo, čo sa dostane pod kontrolu, aby sa zabezpečilo, že čo najviac ľudí žijúcich s obezitou môže začať svoju vlastnú liečbu týmto užitočným liekom,“ hovorí Andrew Hogan, imunológ z univerzity v Maynooth.
Štúdia sa nevenovala následkom používania semaglutidu u ľudí bez obezity. Nezodpovedala tak otázku, čo by sa stalo v takomto prípade, ako aj pri možnosti, keby obéznym ľuďom personál podával len akúsi placebo látku.
Je to však dobrý východiskový bod pre ďalší výskum.
Ošiaľ okolo Ozempicu
Ako sme ťa informovali, Ozempic spôsobil ošiaľ už počas minulého roka. Na sociálnych sieťach sa objavil takzvaný #OzempicChallenge, v rámci ktorého ľudia uverejňovali svoje výsledky chudnutia po užití tohto lieku.
Jeden z jeho vedľajších účinkov – strata hmotnosti o približne 14,9 percent – mnohých podnietil k nákupu lieku.
Z celebritného sveta Ozempic používajú napríklad Kim Kardashian či Elon Musk. Na TikToku sa oň ľudia zaujímali už viac než 250-miliónkrát a liek bol odporúčaný viacerými influencermi.
Zdroje: Science Alert, Maynooth University