Výzva pre ženy: Študuj odbor, vďaka ktorému môžeš zarábať aj 1 800 eur
- Slovensko sa môže pochváliť mnohými šikovnými dámami v IT sektore
- Aj napriek tomu je ich v informačných technológiách stále málo
- V súčasnosti ich študuje na Slovensku približne 11 %
- Slovensko sa môže pochváliť mnohými šikovnými dámami v IT sektore
- Aj napriek tomu je ich v informačných technológiách stále málo
- V súčasnosti ich študuje na Slovensku približne 11 %
V rámci 28 krajín Európskej únie bolo minulý rok 1,3 milióna študentov informačných a telekomunikačných technológií. Z nich len 17 % tvorili žien. V tomto sektore je v únii zamestnaných len 27 % žien, pričom len pätina z nich zastáva manažérsku funkciu. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat bolo v roku 2018 len 11 % žien na čele fintech spoločností.
„Až 90 % zo všetkých inovatívnych začínajúcich podnikov v rámci únie založili muži. Tzv. startupy v rukách žien získavajú o 23 % menej finančných prostriedkov cez venture, teda rizikový kapitál ako muži. Napríklad Bulharsko má najvyšší podiel žien v IT oblasti (35 %), a to vďaka kombinácii vládnych politík a miestnych iniciatív, ktoré lákajú ženy k štúdiu technologických odborov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Na Slovensku je to tak
Na Slovensku je len 11 % žien, ktoré študujú IT odbor. „Ak by sa podarilo prilákať do IT sektora viac ľudí, vrátane žien, naštartovalo by to viac aj ekonomický rast v únii, pričom by sa mohlo do roku 2050 vytvoriť o 1,2 milióna pracovných miest viac. Hrubý domáci produkt by vďaka tomu mohol dovtedy stúpnuť o 820 miliárd eur,“ doplnila Buchláková. Do roku 2020 pri zachovaní súčasného stavu bude chýbať v únii zhruba pol milióna IT špecialistov.
Zaujímavé je, že žien je v odbore stále málo aj napriek tomu, že dlhodobo patrí k najlepšie plateným. Za 1. štvrťrok 2019 to bola priemerná mesačná mzda vo výške 1 886 eur (viac si o aktuálnych platoch na Slovensku prečítaš TU).
Aj napriek týmto nemilým štatistikám sa môžeme na Slovensku pochváliť pár výnimočnými dámami, ktoré sa odboru tak zložitému, ako sú informačné a telekomunikačné technológie venujú. Je to napríklad Petra Kotuliaková a jej jedinečný projekt Aj ty v IT. „Nad niektorými zadaniami sa dievčatá zamýšľajú dlhšie, preto v nich vzniká pocit, že sú slabšie ako chlapci. Neskôr to vyústi do rozhodnutia vyhnúť sa štúdiu IT, pretože si myslia, že je pre ne príliš náročné a nezvládnu ho. Problém nám teda vzniká už na stredných školách, kedy strácame veľa dievčat ich slabou motiváciou na hodinách,“ povedala Petra nedávno v rozhovore pre Startitup.
Petra Cross už celých 14 rokov pôsobí v USA ako software engineer v samotnom gigante Google. V spoločnosti bola úplne prvou z regiónu Československa, ktorá sem zavítala. Najprv pracovala na službách Search a Gmail, neskôr presedlala na vývoj mobilnej peňaženky Android Pay. Pre HNonline priznala, že v Googli je približne 30 % žien a je tu snaha nie len o genderovú diverzitu, ale rozdielnosť vo všeobecnosti.
Simona Franková je CEO spoločnosti NG Aviation SE a spolu s bratom je spoluautorkou jedinečného mapového softvéru na urýchlenie komunikácie letových dispečerov, ktorý má na svojom konte významnú investíciu prevyšujúcu milión eur. „Mala som obrovskú motiváciu, a to vrátiť sa domov. Keďže sme s bratom odmalička výmyselníci, bolo jasné, že skôr či neskôr začneme podnikať. A to aj napriek tomu, že ani jeden z nás nemá biznisový „background“. Impulz bol samozrejme veľký boom digitalizácie dát. Musím povedať, že som bola v správnom čase na správnom mieste,“ prezradila o začiatkoch biznisu s technológiami Simona v našom rozhovore.
Z hľadiska biznisu sú ženy vo vyššom manažmente jednoznačne dobrou voľbou. Podľa mnohých výskumov sú ženy vo vedení zárukou vyšších finančných výnosov firiem.
Zdroj: TS, VentureBeat, HNonline
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska